in ,

Yüzyıllardır Yorulmayan Yol Arkadaşımız: Bisiklet

İş hayatı, okul hayatı derken istediklerimizi yapmaya pek fırsat bulamadığımız bir gerçek ama siz yine de yaz mevsiminin kendini iyiden iyiye hissettirdiği şu günlerde size iyi gelen aktivitelere zaman ayırın. Sinemaya gidin, yürüyüşe çıkın ya da en sevdiğinizi sporu yapın. Biz eminiz ki bisiklete binmeyi çok sevip çeşitli sebeplerle vakit bulamayanlar, bu yazımızdan sonra bisikletle bir iki tur atmamak için kendilerini zor tutacaklar!

 

İlk olarak 1800’lerde Avrupa’ya tanıtılan bisikletler, bugün 1 milyonun üzerinde üretiliyor.

bicycles-1174426_960_720

 

Dünyada birçok yerde ulaşımın en temel kaynağı bisikletlerdir.

 

Bisiklet ilk icat edildiğinde üzerinde pedal yoktu. İnsanlar sağ ve sol ayaklarıyla yürür gibi hareketler ederek bisikleti kullanıyorlardı.

bike-1042462_960_720

 

 

1860’lara gelindiğinde bisiklete pedallar eklendi.

bike-799338_960_720

 

Bisikleti icat eden Kirkpatrick MacMillan, aynı zamanda ilk bisiklet kazasını yapan kişiydi. Küçük bir kıza çarpan MacMillan, 5 şilin para cezasına çarptırılmıştı.

 

penny-farthing-1418149_960_720

Daha sonraki dönemlerde üretilen bisikletlerin ön tekerlekleri kocaman, arka tekerlekleri ise küçücüktü. Çünkü pedallar ön tekerleğe tutturulmuştu ve tekerlek ne kadar büyük olursa o kadar büyük yol kat edebilirdiniz.

 

1880’lerde ise zincirli hareket sistemi ile tekerlekler arasındaki devasa boyut farkı ortadan kalktı. Bu sayede arka teker güç verirken, ön teker de bisiklete yön vermek amaçlı kullanılacaktı.

bicycle-690580_960_720

 

Bisiklet sporunun en prestijli yarışlarından biri olan Fransa Bisiklet Turu, 1903’ten beri her sene düzenlenmektedir. İlk olarak günlük bir gazetenin satışlarını arttırmak amaçlı düzenlenen bu yarış, popülaritesinin artmasıyla küresel bir yarış halini almıştır.

 

Keyifli sürüşler! 🙂

 

 

Kaynak

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

Kadınların Instagram Pozları Erkekleri İsyan Ettirdi ve Sonuç Harika!

Çocukken Çizdiklerini Günümüzdeki Eserleri ile Karşılaştırınca Başarı Yeniden Anlam Kazandı