in

Yürürken Kolumuzu Neden Sallarız ?

Yürürken kollarımızı sallamamız sizce ne kadar mantıklı görünüyor? Bacaklarımızı oynatmak için kollarımızı mı hareket ettirmemiz gerekiyor? Tabii ki hayır! Peki bunu neden yapıyoruz? İşte cevabı;

Bu soru uzun zamandır bilim insanlarının kafasını kurcalıyordu. Ama bu beyin yakan sorunun cevabını sonunda bulmayı başardılar.

Michigan Üniversitesi’ndeki bilim insanları 10 kişi üzerinde bir test gerçekleştirerek bu insanları sırasıyla farklı şekillerde yürütüp enerji seviyelerini ölçmüşler.

Kollarını sallayarak, kolları bel hizasında sabit tutarak gibi pozisyonlar denenmiş ve beklenen sonuca ulaşılmış;

Kollarını sallayarak yürüyen denekler daha az enerji harcıyorlarmış!

Ulaşılan sonucu özetlersek; kollarını sabit tutarak yürüyen bir insan, kollarını sallayarak yürüyen bir insandan yüzde 12 daha fazla metabolik enerji harcıyor.

“Kollarını normal bir şekilde sallayarak yürümek, yürümen en ekonomik hâli.” 

Kollar ile ayakların senkronize olduğu durumda ise -yani sol adım atıldığında sol el ilerye götürülürse, vücut daha fazla yoruluyormuş, normal yürümenin enerjisinden yğzde 26 daha fazla enerji tüketiliyormuş! Vay canına!

Yani olay şu; yürürken kol sallamak enerji tasarrufu sağlıyor. Çünkü kol kaslarınız bu durumda pek fazla çalışmıyor. Kolunuzu bir sarkaşç gibi düşünün; bacağınız, vücudunuz hareket ettiğinde kollarınız da otomatik olarak sallanıyor. Bu sırada kollarınızı hareket ettirmek için herhangi bir enerji harcamıyorsunuz, kollar kendiliğinden ileri geri oynamaya başlıyor.

Araştırmacılar, Parkinson hastalarının tedavi süreçlerinde de bu kol sallama yönetminin kullanılmasın hastalara iyi geldiğini söylüyor. Bu kol hareketleri hastaların yürüme yeteneklerini geliştirdiğini de ekliyor.

Kaynak

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Written by Akın T.

Bir şeylere sıkı sıkıya tutunmayın. Sahip olduğunuz şeylere, “evrenin” size geçici olarak emanet ettiği şeyler gözüyle bakın-bütün her şeyi sizden her an geri alabileceği aklınızda olsun.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

Jetgiller’in Geleceği Öngördüğüne Dair 10 Kanıt

Victoria’s Secret Mayolarını Giyen Sıradan Hanımlar