Yürürken Kolumuzu Neden Sallarız ?


Yürürken kollarımızı sallamamız sizce ne kadar mantıklı görünüyor? Bacaklarımızı oynatmak için kollarımızı mı hareket ettirmemiz gerekiyor? Tabii ki hayır! Peki bunu neden yapıyoruz? İşte cevabı;

Bu soru uzun zamandır bilim insanlarının kafasını kurcalıyordu. Ama bu beyin yakan sorunun cevabını sonunda bulmayı başardılar.

Michigan Üniversitesi’ndeki bilim insanları 10 kişi üzerinde bir test gerçekleştirerek bu insanları sırasıyla farklı şekillerde yürütüp enerji seviyelerini ölçmüşler.

Kollarını sallayarak, kolları bel hizasında sabit tutarak gibi pozisyonlar denenmiş ve beklenen sonuca ulaşılmış;

Kollarını sallayarak yürüyen denekler daha az enerji harcıyorlarmış!

Ulaşılan sonucu özetlersek; kollarını sabit tutarak yürüyen bir insan, kollarını sallayarak yürüyen bir insandan yüzde 12 daha fazla metabolik enerji harcıyor.

“Kollarını normal bir şekilde sallayarak yürümek, yürümen en ekonomik hâli.” 

Kollar ile ayakların senkronize olduğu durumda ise -yani sol adım atıldığında sol el ilerye götürülürse, vücut daha fazla yoruluyormuş, normal yürümenin enerjisinden yğzde 26 daha fazla enerji tüketiliyormuş! Vay canına!

Yani olay şu; yürürken kol sallamak enerji tasarrufu sağlıyor. Çünkü kol kaslarınız bu durumda pek fazla çalışmıyor. Kolunuzu bir sarkaşç gibi düşünün; bacağınız, vücudunuz hareket ettiğinde kollarınız da otomatik olarak sallanıyor. Bu sırada kollarınızı hareket ettirmek için herhangi bir enerji harcamıyorsunuz, kollar kendiliğinden ileri geri oynamaya başlıyor.

Araştırmacılar, Parkinson hastalarının tedavi süreçlerinde de bu kol sallama yönetminin kullanılmasın hastalara iyi geldiğini söylüyor. Bu kol hareketleri hastaların yürüme yeteneklerini geliştirdiğini de ekliyor.

Kaynak

 

Bi' Tepki Ver Bakalım
Çok Fena Çok Fena
0
Çok Fena
Nasıl Ya? Nasıl Ya?
0
Nasıl Ya?
Iyyy Iyyy
0
Iyyy
Komik Komik
0
Komik
Süpper Süpper
0
Süpper
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
Budur Budur
0
Budur

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hesabın Yok mu?
Kayıt Ol

Şifreni Sıfırla

Back to
Giriş Yap

Kayıt Ol

Back to
Giriş Yap
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Poll
Story
List
Meme
Image