in , , , ,

Yıl 2035 Ve Bizleri Bekleyen Muhtemel Teknolojik Olaylar

İşe gitmeye hazırlanırken aynanın önünde duruyorsun. ” Kırmızıya dön” diyorsun.Mavi renkli gömleğin koyu kırmızıya dönüşüyor.Gömleğinin rengini değiştiren önceden programlanmış elektronik parçalar artık her yerde.” Nanoteknoloji” denen bu mikroskobik mucizeler, insanların yaşamında büyük değişiklikler yapıyor.

Aynaya baktığında 40 yaşında olduğuna inanmakta güçlük çekiyorsun.Çok daha genç görünüyorsun.Tıp alanındaki şaşırtıcı gelişmeler sayesinde insanlar artık 150 yaşına kadar yaşayabiliyor.Orta yaşlı bile sayılmazsın ! Aslında anne ve baban da anti-yaşlanma nanoteknoloji tedavisi sayesinde seninle aynı yaşta görünüyor.Garip değil mi ?

TEKNOLOJİYLE YAŞAMAK

Mutfağa giderken oturma odasında bir şey dikkatini çekiyor.Harry Potter’ın Çocukları Bölüm 3’ten fırlamış 3 boyutlu, holografik, gerçek ölçülerinde bir ruh emici.” Çocuklar videoyu kapatın” diyorsun.Kızın ev kontrol ünitesine videoyu kapatmasını söylüyor.Ruh emici yok oluyor ve sistem komutu yerine getirirken gri duvarların yerini kumaş kaplı koltuk ve sandalyeler alıyor.

Sen tekrar mutfağa yönelirken evde beslediğin minik aslan da peşinden geliyor.Bir ayakkabı kutusu büyüklüğündeki aslan, kapının yanında duran spor ayakkabılarının yanına saklanıyor ve muziplik yapmak için hazırlanıyor.O aslında genetik yapısıyla oynanmış ve vahşi kuzenlerine yalnızca görüntü olarak benzeyen bir ev kedisi.Mamasını devirdiğinde, Çöp Hindisi 3000 adlı robot içeri süzülüyor ve aslanın etrafındaki çöpleri emiyor.Robotun ortalığı temizlemesini beklerken pantolonunun paçası dolabın kapısına takılarak sökülüyor.Pantolon kumaşının dokusundaki nanofiberler anında harekete geçerek söküğü onarıyor !

Kahvaltı gevreğini kaseye dökmeye hazırlanırken, ayakkabılarının ” Bir kilo fazlandan kurtulmak istiyorsan bun yememelisin” dediğini duyuyorsun.Ayakkabıların, besin değerlerini öğrenmek için gevreğin kutusundaki küçük elektronik kodu okuyor ve ardından kalori değerlerini hesaplıyor.Bugünlerde ayakkabılar çok yönlü.Koşu ayakkabısından günlük ayakkabıya bile dönüşebiliyor !

JET  ULAŞIM

” Uzay gezisi için hazır mısınız ? ” diye soruyorsun kızınla oğluna.2005’te yalnızca özel eğitilmiş astronotlar uzaya gidiyordu- onların da sadece birkaçı.Bugün isteyen herkes uzaya gidebiliyor.En iyi arkadaşın da uzayda çalışıyor.Çocuklarına üçer tane çilek verirken ” Doktor uzay yolculuğunda bu  aşılara ihtiyaç duyacağınızı söyledi ” diye ekliyorsun.Tıptaki gelişmeler sayesinde iğneyle yapılan aşılar geçmişte kaldı.Genetik yapılarıyla oynanan besinler özel aşılar içeriyor.

Çocuklar ön kapıya yöneliyor.” Okul mekiğimiz bir saat içinde Paris Uzay Limanı’ndan ayrılacak ‘‘ diyor kızın.Bu inanılmaz hızlı uçak ulaşımı tamamen değiştirdi.Artık dünyanın öbür ucuna gitmek bir saatten fazla sürmüyor.

Ön kapı kapanmadan önce, oğlun ” Öğle yemeğinden önce uzay istasyonuna varmış oluruz, oraya vardığımızda seni ararız” diye sesleniyor.İşe gitme vakti geldi.Başparmağını biyometrik okuyucuya tuttuğunda otomobilinin parmak izini onaylayıp  kapıyı açması için bekliyorsun. ” Otomatik pilot beni ofisime götür ” diye komut veriyorsun.Otomobil yerinden fırlıyor, yola çıkıyor ve yavaşça trafiğe karışıyor.Sen de arkana yaslanıyor ve e-gazeteni açıyorsun.Son haberler gazeteye çabucak yüklenip ekranda beliriyor.Sayfaları gözden geçirirken haberleri okumak yerine video görüntülerini izliyorsun.

Elbisenin kolu çalıyor.Arayan, eşin. ” Merhaba sevgilim.Çocuklar uzay gemileri için biraz önce yola çıktıklar.Düşünüyorum da neden tatile çıkmıyoruz ? Bir haftalığına şu uzayda açılan yeni otele gitsek ? Duyduğuma göre o otelde kendini başka bir dünyada gibi hissediyormuşsun !! 🙂

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Written by Niyanna

Henüz 19 yaşında, edebiyat bağımlısı, doğa hayranı, uzay meraklısı, şiirle nefes alır, kahveyle uyur.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

En Tuhaf 12 Evlilik Teklifi Fikri

20 Yıl Önce Hangi Şarkıları Dinliyorduk? 1995 Top 10 Listesi