Yemek Severler, Michelin Yıldızı Nedir ?


Genelde televizyondaki film ve programlarda duyduğumuz “2 yıldızlı-3 yıldızlı Michelin’li şef” tabiri Lastik firması olan Michelin tarafından gelmektedir.

İlk duyduğumda gerçekten çok şaşırdığım bir konu diyebilirim. Lastik firması Michelin yurt dışında 100 yıl önce farklı bir strateji ile çıktığı yol şu anda bambaşka bir aşamaya gelse de lastik firması olması bile bence yeterli.

Kitabın çıkış amacı Michelin müşterilerinin yol üzerinde yemek yiyebileceğiniz, konaklayabileceğiniz, araç tamiri yaptırabileceğiniz ve benzin alacağınız yerler için yapılan bir katalog diyebiliriz.

michelin-star

İlk yıllarda yalnızca firmaların nerelerde olduğunu gösteren bir kitapken  daha sonrasında mekanların artması ile birlikte puanlama (yıldız) sistemine geçmek durumunda kalırlar. Bunu yaparken de kimsenin bilmediği Michelin müfettişleri gizlice restoranları gizlice ziyaret eder ve değerlendirmesini yapar. Burada bütün firmalar arasında adil olmak adına 2 yıldızı olan bir restoran 1 yıldıza da düşebilir.  Yıldızlar o lokasyona sadece 1 seneliğine verilmektedir ve her sene düzenli olarak aynı firmalar müfettişler tarafından denetlenmektedir.

Bu restoranlar seçilirken malzeme kalitesi, pişirme, yaratıcı olunması, ücret karşılığı ve son olarak aynı düzenin devamlı olarak korunması olarak değerlendirmeleri vardır. Bunun haricinde mevcut mekan ile de alakalı bir çok dikkat edilen detay vardır.

Sonuç olarak lastik satan firmanın Dünya yemek standartına bu şekilde yön vermesi açıkçası beni inanılmaz şaşırttı.

Content Protection by DMCA.com
Bi' Tepki Ver Bakalım
Berbat Berbat
0
Berbat
Nasıl Ya? Nasıl Ya?
0
Nasıl Ya?
Facia Facia
0
Facia
Komik Komik
0
Komik
Geyik Geyik
0
Geyik
Süpper Süpper
0
Süpper
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
Budur Budur
0
Budur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yemek Severler, Michelin Yıldızı Nedir ?

Giriş Yap

Hesabın Yok mu?
Kayıt Ol

Şifreni Sıfırla

Back to
Giriş Yap

Kayıt Ol

Back to
Giriş Yap
Tür Seçin
Kişilik Testi
Bilgi Testi
Anket
Makale
Liste
Geyik
Resim