in

Vücut Bütünlüğüne İlişkin Kimlik Bozukluğu – Apotemnofili

Gric.At
Vücut Bütünlüğüne İlişkin Kimlik Bozukluğu – Apotemnofili.

Bilim adamlarının tam olarak açıklık getiremediği, cevap bulamadığı korkunç bir hastalık.

Apotemnofili_4

Apotemnofili”,  insanların sağlıklı ekstremitelerini kesmek için çok güçlü bir istek duymaları olarak açıklanabilir. Bazı ciddi durumlarda bazı vücut parçalarını yabancı yada fazlalık olarak görürler ve onu ortadan kaldırmak isterler. Bu nedenle cerrahları ziyaret ederler ve o ekstremiteye amputasyon yapmalarını isterler. Bu garip hastalığın nedeni bilinmemektedir. Prefrontal kortekste bir hasardan veya ilgili organın beyindeki sinirsel karşılığının olmamasından kaynaklandığı düşünülmektedir.

Apotemnofili_3

İki kolu ya da iki bacağı olmasından rahatsızlık duyan, eğer o uzvundan kurtulmazsa huzurakavuşamacaklarını düşünenler. Yapamasalar bile hep bunun hayalini kuran, o bacağı kesilince eksikliğini hissetmeyenler. Onlar, bedensel bütünlüğe ilişkin kimlik bozukluğundan muzdarip. Beden bütünlüğüne ilişkin kimlik bozukluğu, ideal beden algısıyla fiziksel görünümünün tamamen farklı olduğu bir durum. Kişinin vücudunun bir parçasını kendisine ait hissetmemesi olarak açıklanıyor. İki farklı durum var, biri örneğin sol bacağından ölesiye nefret ediyor. Çirkin buluyor, sürekli gözüne takılıyor. Bir diğeri sol bacağını sanki başka birinin vücudundan alınmışçasına kendisine ait hissetmiyor. Varlığına katlanamıyorlar. Onları rahatlatabilecek tek şey o bacaktan kurtulmak.

Screenshot_5

Psikologlar ve nörologlar arasındaki bu hastalık ile yaygın görüş ise , beynin doğru bir şekilde haritalanmamasından kaynaklandığı. Yani beynin o uzvu gerçekten algılayamaması. Zira, beynin haritalanması çok küçük yaşta gerçekleşen bir şey ve bu duruma sahip insanların büyük çoğunluğu, bu arzunun çocukluklarına dayandığını söylüyor.

Apotemnofili_5

TEDAVİ YÖNTEMİNDE ENGEL

Durumun nadiren görülmesi tedavisinin izleyeceği yöntemi bulmayı da engelliyor. Ancak hastalığa bağlı stres ve depresyonu azaltmakla başlanıyor. Yine de yıllarca tedavi gördüğü halde içindeki ampute olmaya ilişkin arzunun yok olmadığı da görülüyor. Bazı kişiler, sağlıklı uzvuna protez takarak kendisini ampute gibi hissederek görece rahatlıyor. Bazıları ise internet gruplarında bu operasyona razı olan doktorlar aramaya devam ediyor. Gruplarda kendilerine “Eşik Bekçisi” diyen insanlar var. İşleri operasyona gönüllü doktorlar bulmak. Bu yüzden de asıl tartışma devam ediyor: Tek tedavi söz konusu uzvun kesilmesi mi?

Apotemnofili_2

 

kaynak: Cumhuriyet

What do you think?


Warning: explode() expects parameter 2 to be string, array given in /home/u7404578/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43

Warning: array_merge(): Argument #2 is not an array in /home/u7404578/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43
0 points
Upvote Downvote

Written by Didem

Alice: Hangi yoldan gideyim?
Tavşan: Nereye gittiğini bilmiyorsan, hangi yoldan gittiğinin bir önemi yok...!

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

Çocukluğundan Beri Kör Olmak İstedi ve Sonunda Hayaline Kavuştu

Rusya Sokaklarında Sosyal Deney: Para Karşılığında Kadınlar Neler Yaptı?