in

Vücudunuzun Susuz Kaldığının 5 Göstergesi

Bir günde yeteri kadar su tüketmiyorsanız bu yazı tam size göre.

Su vücudumuzun üçte ikisini oluşturduğunu düşündüğümüzde insanlar üzerinde suyun konumu tartışılamaz. Su insan vücudunu bu kadar komplike olmasına rağmen vücudun tek başına gerçekleştiremeyeceği şeyleri yapmakta yardımcı olur.  Örneğin, su gözlerimizi ve eklemlerimizdeki sıvıyı düzenler, vücudumuzun sıvılarının dengelerini korumaya yardımcı olur, sindirime yardımcı olur, vücut sıcaklığını düzenler ve çok daha fazlasını sağlar. Belki de en önemlisi de, vücudumuzdan gereksiz toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

Peki vücudumuzun yeteri kadar su almadığını susuz kaldığımızı nasıl anlarız?

1- Baş Ağrısı, Baş Dönmesi ve Denge Sorunları

Yeterli miktarda su içtiğimizde beyni çevreleyen sıvı kafamızın hareketlerini ve aldığı hafif darbelerde korur. Fakat daha az su içtiğimiz zaman su seviyesi azalacağı için bu da baş ağrısı, baş dönmesi ve hatta bazen denge kayıpları ile sonuçlanır. Bazen de bunlar migreniniz varsa bunu tetikler. Yani başımız ağrıdığı zaman ilk çözümümüz ağrı kesiciden önce yeteri kadar su içip içmediğimiz olmalı.

2- Ağız Kokusu ve Ağır Kuruluğu

Su, ağzımızda antibakteriyel koruma için gerekli olan tükürük üretimini sağlar. Ağzımız kuruduğunda, daha az tükürük üretiriz, bu da bakterilerin büyüyüp kokan nefesimiz olmasına yol açar. Elbette dişlerinizi fırçalamak önemlidir, ancak genel ağız hijyeninizi iyileştirmek için ilk adım daha fazla su içmektir! Kuru ağız ve boğaz dehidratasyona bağlı olabilir, bu yüzden bunu hissederseniz daha fazla su içmenize işarettir!

3- İdrar Rengi ve Kokusu

İdrarınızın rengi sarı yada koyu sarıysa bu daha fazla su içmeniz için işarettir.

4- Eklem ve Kas Ağrısı

Daha öncede belirttiğim gibi su eklemlerimizin hareketi için çok önemlidir. Eklemlerin ve kıkırdakların yüzde 80’i su içerir. Yeteri kadar vücud su almadığı taktirde bu su azalacak ve eklemlerin birbirine sürttüğü için eklem ağrıları oluşacaktır. Bunun haricinde kramplar da aynı şekilde su ile ilişkilidir.

5- Kuru Cilt

Vücudumuzun kaplayan cildimizin sağlıklı kalması için çok fazla nem alması gerekir. Cildiniz kuru ise ve esneklik yoksa bu vücudunuzun suya ihtiyacı olabileceğinin işaretidir. Bunun haricinde vücuttaki su eksikliği yüzünden vücud toksinleri yıkamayacağı için bu dehidratasyon aşırı terlemeye neden olur. Akne ve egzama riskini de arttırır.

 

Uzmanların önerdiği günlük olarak 2,5-3 Litre arası su tüketimidir. Buda içtiğiniz kahve ve çaylar sayılmıyor 🙂 Tam tersi içtiğiniz kahve ve çay’ın yerine daha fazla su içmeniz gerekmektedir.

What do you think?


Warning: explode() expects parameter 2 to be string, array given in /home/u7404578/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43

Warning: array_merge(): Argument #2 is not an array in /home/u7404578/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43
0 points
Upvote Downvote

Written by Akın T.

Bir şeylere sıkı sıkıya tutunmayın. Sahip olduğunuz şeylere, “evrenin” size geçici olarak emanet ettiği şeyler gözüyle bakın-bütün her şeyi sizden her an geri alabileceği aklınızda olsun.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

Spotify iMessage Üzerinden 30 Saniyelik Müzik Paylaşımına İzin Veriyor!

Hayatınız da gerçekten doğru kararlar verdiğinize inanıyor musunuz ?