in , , ,

Vücudun Süper Bilgisayarının Kusursuz Özelliklerini Keşfet

Beynindeki Yaklaşık 100 Milyar Nöronu Tek Tek Sayman 3 Bin Yıl Sürer.

YAPTIĞIN HER HAREKET BEYNİN TARAFINDAN KONTROL EDİLİR

Sadece 1400 gram ağırlığındaki kıvrımlı yapı bilim insanlarının keşfettiği en karmaşık yapılardan biri olarak tanımlanıyor.Düşünmekten göz kırpmaya,nefes almaktan hissetmeye kadar her şey onun verdiği emirlere bağlı.

BEYİN BİLGİSAYARDAN ÇOK  DAHA HIZLI VE GÜÇLÜDÜR

Arkadaşının düşeceğini gördüğün anda beynin gözlerinden gelen sinyalleri alır.Ne zaman ne nasıl harekete geçeceğinin sinyalini kaslarına verir.Böylece mükemmel bir zamanlamayla arkadaşını düşmekten kurtarabilirsin.Hiçbir bilgisayar bu müthiş hızla yarışamaz.

BEYİN NÖRON ADI VERİLEN YAKLAŞIK 100 MİLYAR MİKROSKOBİK SİNİR HÜCRESİ BARINDIRIR

Okurken,yürürken hatta hayal kurarken bile bu kimyasal ve elektrikli sinyaller milyarlarca küçük nöron geçidinden ilerleyerek nöronlar arasında mekik dokur.Tek nöronun ürettiği elektrik az olabilir ama tüm nöronlar bir araya geldiğinde ortaya çıkan elektrik  düşük voltajlı bir ampulü yakmaya yeter.

NÖRONLAR BİR YARIŞ OTOMOBİLİ KADAR HIZLIDIR

Duyusal nöronlar bilgileri omuriliğine ve beynine saatte 240 kilometreden daha yüksek bir hızla  iletir.Beyin de motor nöronlarını kullanarak yapmak istediğin hareketi organlara bildirir.Motor nöronlarının hızı saatte 320 kilometreyi geçebilir.

ÖĞRENMEK BEYNİN YAPISINI DEĞİŞTİRİR

Piyano çalmak başta zor bir iş gibi görünebilir.Ama bol bol pratik yaparak bunu başarabilirsin.Çünkü pratik yaptıkça beyin bu eylem için gerekli olan mesajları nöron geçitleri boyunca defalarca göndererek yeni bağlar oluşturur.Böylece yeni öğrendiğin her şey beyin yapısının değişmesine neden olur.

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Written by Niyanna

Henüz 19 yaşında, edebiyat bağımlısı, doğa hayranı, uzay meraklısı, şiirle nefes alır, kahveyle uyur.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

Game of Thrones’un Bir Bölümü Ne Kadar Ediyor?

Çizim Olduğuna İnanamayacağınız 3 Boyutlu Deadpool