in

Vezüv Yanardağının Küllerinin Altındaki Bedenler

2000 yıl önceydi. 24 Ağustos günü İtalya’nın Pompeii şehrinde büyük bir felaket yaşanmak üzereydi.

Pompeii halkı ise sıradan bir gün yaşıyordu. Ancak büyük bir gürültü kopmasıyla halk panikledi. Yaşadıkları bölgenin hemen ilerisinde bulunan dağdan büyük bir hızla küller fışkırıyordu. Halk ne yapacağını şaşırmıştı. Daha önce böyle bir şey görmemişti. O zamanlarda ‘yanardağ’ kelimesi herkese yabancıydı. Ve birazdan başlayacak olan felaketin farkında değillerdi.

pompeii-bilmiyorsan (4)

30 kilometre hızla yükselen küller ve volkanik gazlar büyük bir bulut oluşturup şehre doğru yaklaşmaya başladı. Her zaman kuzeybatıdan esen rüzgar bu kez güneydoğudan esiyor, ve külleri olduğu gibi şehre doğru taşıyordu. Bazıları şehir dışına doğru koşuyor, bazıları evlerinin kapılarını kapatıp masaların altına saklanıyordu. Belki bir yağmur gibi yağıp geçer diye düşünüyorlardı… Kıyı kesimde yaşayanlar da bu felakete şahit oluyor, git gide yaklaşan kara buluttan hızla kaçmaya çalışıyorlardı. Bazıları çaresizce denize atlayıp yüzerek kaçmaya çalışıyor, zenginler ise teknelere binerek uzaklaşmak için uğraşıyordu. Herkes korkuyordu… Ancak bulut çok hızlıydı. Rüzgar ise inatla halkın aleyhine sertçe esiyordu. Yanardağın ağzından küller boşalmaya devam ediyor, tüm kızgınlığı ile soluksuz yükseliyordu.

Küller şehre ayak basarken soluklar tutuldu. Çığlıkların yerini korkunç bir gürültü almıştı. Sıcak, kapkara bir duman artık dört bir yandaydı. Pompeii halkı gözlerini kapatmıştı…

pompeii

Pompeii, acımasız Vezüv yanardağının 25 saat süren bir felaketi ardında  9 kilometre yüksekliğindeki küllerinin altında kalmıştı.

‘Dev bir palmiye ağacı gibi küller dağın ağzının her bir yanından fışkırıyordu… Şehir bir anda yok oldu. Deniz kaynıyordu. İnsanlar acı içindeydi. Bazılarımız uzaktan izledik.’

Felakete uzaktan şahit olan yazarlar an be an olanları kağıda dökmüşlerdi.

13,000 Pompeii’li hayatını kaybederken yaklaşık 2,000 kişi kaçıp kurtulabilmişti.

Pompeii uzun yıllar boyunca küllerin altında sessizce saklandı. Ta ki 1595 yılında, elden ele ulaşan Pompeii felaketinin hikâyelerini okuyup şehir bulunana dek. Arkeologlar küllerin altından Pompeii şehrini çıkarmaya başlamıştı. Ancak bulunanlar insanın kanını donduruyordu.

A restorer cleans and analyses a petrified victim of the eruption of Vesuvius volcano in 79 BC, as part of the restoration work and the study of 86 casts in the laboratory of Pompeii Archaeological Site, on May 20, 2015 in Pompeii.  AFP PHOTO / MARIO LAPORTA    (Photo credit should read MARIO LAPORTA/AFP/Getty Images)

Tüm insanlar küllerin altında mumyalanmış bir şekildeydi. Son nefeslerini verdikleri şekilde… Cansız bir manken gibi öylece yatıyorlardı.

Yıllar süren kazı çalışmaları sayesinde binlerce insan mumyası küllerin altından çıkarıldı.

A restorer works on a petrified victim of the eruption of Vesuvius volcano in 79 BC, as part of the restoration work and the study of 86 casts in the laboratory of Pompeii Archaeological Site, on May 20, 2015 in Pompeii.  AFP PHOTO / MARIO LAPORTA    (Photo credit should read MARIO LAPORTA/AFP/Getty Images)

Bu hafta ise arkeologları üzen bir olay daha yaşandı. Bir anne ve kucağında oturan oğlu küllerin altından birlikte çıkarıldı. Birbirlerine sarılmış halde, birebir bedenleri öylece küllerin altında yüz yıllarca yatmıştı.

Bedenler muhafaza edilirken arkeologlar duygusal anlar yaşadı.

Stefano Vanacore, director of the laboratory of Pompeii Archaeological Site, carries a petrified victim of the eruption of Vesuvius volcano in 79 BC, during the restoration work and the study of 86 casts, on May 20, 2015 in Pompeii Archaeological site.  AFP PHOTO / MARIO LAPORTA    (Photo credit should read MARIO LAPORTA/AFP/Getty Images)

Halen binlerce Pompeii’li küllerin altında sessizce yatıyor. Son gördükleri kara bulut, son aldıkları son zehirli bir nefes ve son hissettikleri 300 derecelik bir sıcaklıktı…

25 saat 12,000 kişiyi yeryüzünden silmeye yetmişti…

pompeii-bilmiyorsan (3)

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Göz Yaşlarıyla İzleyeceğiniz Damardan 10 Romantik Film

4 Yıldız Sahibi Galatasaray Taraftarlarından Kapak Gibi 10 Tweet