in

Uzayda “Einstein Halkası” Görüntülendi

Einstein, 1912 yılında uzaydaki ışık kaynağının yaydığı  ışınların yerçekimsel kuvvetle eğilmesi ile “ışığın  deformasyona” uğracağı teorisini ortaya attı. Onlarca yıl önce öngördüğü bu olay ilk kez NASA’nın Hubble Uzay Teleskopunda görevli gökbilimciler arasındaki işbirliği sonucunda 1998 yılında keşfedilmiş ve adına da “Einstein Halkası” demişlerdi.

SDSSJ0946+1006
SDSSJ0946+1006

Bugünlerde Atacama Büyük Milimetre Dizisi (ALMA) ile çekilmiş uzayda asılı ateşten bir halka gibi görüntülenen olay ” Einstein Halkası” olarak değerlendirildi.

einstein_halkasi_2

SDP81 isimli bir galaksi ile aramızdaki bir diğer galaksi öylesine hızalanmıştır ki, uzaktaki galaksiden gelen ışınlar kütleçekim nedeniyle bükülerek bu halka görüntüsünü oluşturmuştur.

einstein_halkasi_3

Herschel Uza Gözlemevi tarafından keşfedilen  SDP81, aktif olarak yıldızların halen oluştuğu, 12 milyar ışık yılı uzaktaki bir galaksidir. Bu galaksi öylesine yaşlıdır ki, Evren o oluştuğunda şu andakinin sadece %15’i kadar yaşlıydı.Bu galaksiden gelen ışınları büken diğer galaksi ise bizden 4 milyar ışık yılı uzaktadır.

einstein_halkasi_4

ALMA’ da çalışan bilim adamları ,bu kadar net  bir şekilde görüntülenen olayın erken evren hakkındaki yeni bilgilere ışık tutacağını belirttiler.

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Written by Didem

Alice: Hangi yoldan gideyim?
Tavşan: Nereye gittiğini bilmiyorsan, hangi yoldan gittiğinin bir önemi yok...!

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

Çok Katlı Sucuklu Pizza Nasıl Yapılır?

Kalemtraş Çöpü ile Saatlerce Uğraşıp Yaptı