in

Uyanmak İsteyenler İçin Can Dündar Neden Tutuklandı?

Dün akşam saatlerinde MİT’e ait yardım TIR’larına ilişkin iddiasıyla yayınlanan haber nedeniyle Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve gazetenin Ankara Temsilcisi Erdem Gül tutuklandı.

 

Dündar tutuklama kararının ardından "Üzülmeye gerek yok. Bunlar bizim için şeref madalyası. İçeride ve dışarıda mücadelemiz devam edecek."
Dündar tutuklama kararının ardından “Üzülmeye gerek yok. Bunlar bizim için şeref madalyası. İçeride ve dışarıda mücadelemiz devam edecek.”

Can Dündar ve Erdem Gül, TCK’nın 314/2’inci maddesine göre “teröre yardım ve yataklık”, 328’inci maddesine göre “siyasi ve askeri casusluk amacıyla gizli bilgileri temin etmek” ve 330’uncu maddesine göre “siyasi veya askeri casusluk amacıyla gizli kalması gereken belgeleri açıklamak” ile suçlanıyorlardı.

Erdem Gül ise, " Ben yazdığım haber nedeniyle casusluktan tutun da bir örgüte üye olmadan da, devletin sırlarını ifşa etmekten yargılanıyorum. Kiminle ne yaptığıma dair delil göstermediler. Haber yazdım tutuklanmak üzereyim. Hakimin diyeceği kararla iş bitmiş olacak." dedi.
Erdem Gül ise, ” Ben yazdığım haber nedeniyle casusluktan tutun da bir örgüte üye olmadan da, devletin sırlarını ifşa etmekten yargılanıyorum. Kiminle ne yaptığıma dair delil göstermediler. Haber yazdım tutuklanmak üzereyim. Hakimin diyeceği kararla iş bitmiş olacak.” dedi.

Peki ne olmuştu?

19 Ocak 2014’te, MİT görevlilerinin eşlik ettiği belirtilen üç TIR, bir istihbarat üzerine jandarma ekipleri tarafından Adana Ceyhan Sirkeci gişelerinde durdurulmuştu.

can_dundar_tutuklandi_5
www.gazete2023.com

Adana ve Hatay’da durdurulan TIR’larda silah ve mühimmat bulunduğu belirtilmiş, ancak hükümet ve güvenlik kaynakları “Türkmenlere insani yardım malzemesi taşındığını”  açıklamıştı.

 

www.gazete2023.com
www.gazete2023.com

TIR’larla silah taşınmasına ilişkin dosya hakkında takipsizlik kararı verilirken, bu tırlara yönelik ihbarlar üzerine operasyonları yapan savcılar Adana Cumhuriyet Başsavcısı Süleyman Bağrıyanık, başsavcı vekili Ahmet Karaca, savcılar Aziz Takçı ve Özcan Şişman ile eski Adana İl Jandarma Komutanı Albay Özkan Çokay görevden alınarak “cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs” suçundan tutuklandılar.

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar 29 mayıs’ ta manşetten özel haber olarak bu olayı, görüntüleri ile verdi.

can_dundar_tutuklandi_1

Cumhurbaşkanı Erdoğan, MİT TIR’ları haberinin yayımlanmasının ardından Cumhuriyet Gazetesi ve Can Dündar’dan kişisel olarak şikayetçi olmuş, dilekçesinde, “Devletin menfaatlerini gerçeğe aykırı görüntü ve bilgileri yayınlamak suretiyle hedef alan şüphelinin bu eylemi kesinlikle gazetecilik olarak değerlendirilemez” denilmiş ve bir kez ağırlaştırılmış müebbet, bir müebbet ve 42 yıl hapsi cezası ile cezalandırılması istenmiş yapılan haberin gazetecilik olmadığını savunmuştu.

 

Basın Özgürlüğü!

Soruşturmayı yürüten savcılıkça tutuklanmaları talebiyle nöbetçi hakimliğe sevk edilen Dündar ve Gül’ün sorgusu sona erdi. Nöbetçi İstanbul 7. Sulh Ceza Hakimliği, Can Dündar ve Erdem Gül’ün tutuklanmalarına karar verdi. Dündar ve Gül saat 23.30’da polis aracıyla cezaevine giriş yaptı.

can_dundar_tutuklandi_2

26 Kasım 2015- Can Dündar’ ın tutuklanma kararından önceki son kısa röportajı.

https://www.youtube.com/watch?v=_V4cc_q4Ddk

 

25 Kasım 2015 – Cumhurbaşkanının “İnsanı Yardım” hakkındaki son açıklaması!

https://www.youtube.com/watch?v=7mfP-PsrI38

 

kaynak: Cumhuriyet, bbc,haberler.com,arşiv

Uluslar arası Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütü, 2014 Dünya Basın Özgürlüğü Sıralaması’nda Türkiye’yi, 180 ülke içerisinde 154. Sırada gösterdi.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Kötü Kedi Şerafettin’ in Seslendirme Kadrosundan Dikkat Çeken Video

Can Dündar’ın mahkemede yaptığı savunmanın tam metni (Cumhuriyet)