in ,

Unesco korumasında olan Gaziantep mutfağının 20 lezzetli yemeği

Gaziantep mutfağı genel olarak doğu ile batı kültürünün ortasında çıkmış kendine özgü bir yere sahiptir. Tarihin en eski şehirlerinden biri olan Gaziantep, Müslüman Araplara, Yahudilere, Ermenilere ve en son Türklere ev sahipliği yapmıştır. Şehir ticaret kervanlarının geçtiği güzergâhta olması sebebi ile çok sayıda kültürün birleştiği bir yer olmuştur. Bu çok kültürlülük en çok mutfağa yansımıştır. Gaziantep mutfağı bu sebeple kültürler sentezinden oluşmaktadır.

Dünyada mutfağı kendi adı ile tanınan kentlerin başında gelen Gaziantep’in 291 çeşit yemeği olduğu açıklandı.Bu yemeklere tatlı ve kebapların dahil edilmesi ile yemek çeşidinin 500’e yaklaşacağı belirtildi.

Sizlere 500 çeşit yemeği yazamasamda Antep mutfağının en özel ve lezzetli yemeklerinin listesini hazırladım.

1.YUVARLAMA

Yemekler-298815

Gaziantep mutfağını en çok temsil eden yemek yuvarlamadır. Ramazan bayramı sabahı zengin fakir her Anteplinin evinde muhakkak yuvarlama telaşı yaşanır. Genellikle yanında şehriyeli pilav ile sunulur. Tarif edilmesi zor nefasete ve zarafete sahip olan yuvalama tek kelime ile latif bir yemektir.

2.ŞİVEYDİZ

siveydiz-tarifi-resmi-

Yuvarlama Gaziantep’in en ünlü yemeklerinden biriyse, hemen arkasından şiveydiz gelir.Taze sarımsak ilk çıktığında bu olağanüstü lezzet bahar sofralarında hemen yerini alır.Bazıları sarımsağı soğana oranla daha fazla kullanır.Yaklaşık 1 kg taze sarımsak ayıklanınca 300 g kadar beyaz kısmı kalır.Kullanılmayan yeşil kısımlardan ise öcce* yapılır.Taze sarımsak mevsimi dışında sadece körpe pırasa ile de yapılabilir.

3.MUMBAR DOLMASI

Yemekler-381902

Mumbar farsça bağırsak demektir. Mumbar dolması en eziyetli yemeklerden biridir.Yörede pek çok ilde yapılmasına rağmen Gaziantep’teki mumbar farklıdır, ayrıca kalın bağırsaktan da yapılır, piştikten sonra yağda çevrilerek kızartılır.Böylece içi yumuşak, dışı gevrek bir doku kazanır.

4.DAMAT DOLMASI

resim-991187_w300_

Bu dolma, içine konan fıstıklı, bademli ve kuzu etli zengin harcı nedeniyle damat dolması olarak adlandırılmış.Tarçın ve yenibahar ilâvesiyle ve içine soğan konmamasıyla diğer dolmalardan farklı bir tadı olan bu özel yemeği tatmak için düğün beklemeye veya damat olmaya gerek yok, sofranız zaten düğün sofrası gibi özel olacaktır.

5.ZEYTİN BÖREĞİ

resim-664052_w300_

Zeytin böreği, Gaziantep mutfağına has çok özel bir börek çeşididir.Bu tarif için kullanılacak zeytin, evlerde kış için salamuraya yatırılan özel, yerli bir türdür.Sakın ola, bu böreği piyasadaki ekşisi keskin salamura yeşil zeytinlerle denemeye kalkışmayın.Antep zeytini bulamasanız bile, zeytin tadını yoğun olarak hissedebileceğiniz kırma zeytin gibi bir çeşit ile yapın.

6.SOĞANLI LAHMACUN

resim-340147_w300_

Soğanlı lahmacun, domates, sarımsak, maydanoz gibi mevsimlik malzemenin bulunmadığı zamanlarda yapılan tipik bir kış lahmacunudur.Harcına kıyılmış ayva katılması ise yeni denenen bir çeşittir.Etin yağı ve soğanın suyu ile birleşen ayvanın tatlı mayhoş tadı değişik bir lezzet yaratır.

7.OMAÇ

12ap9

Kat kat, yaprak yaprak kuru ekmek, Gaziantep mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden biridir.Kış için hazırlanan kuru ekmek, el altında çabucak bir şeyler hazırlamak gerektiğinde her zaman imdada yetişir.Omaç kıvamını kuru ekmekten alır.Bekletilirse ekmek hamurlaşır ve tadını kaybeder, bu yüzden hemen tüketmek gerekir.

8.İÇLİ KÖFTE

icli-kofte4

İçli köfte yapılması ne kadar zor ise, yenilmesi de bir o kadar güzeldir.Köftenin dışı için hazırlanan bulgurlu karışımın kolay şekil alması için çok iyi yoğurulması gerekir.Elle yoğurma işlemini kolaylaştırmak için, karışım et değirmeninden çekilerek yumuşatılabilir.Değirmenden çekilen karışım, daha sonra, elle biraz daha yoğurularak iyice sakızlandırılmalıdır. Asıl maharet, bu karışımı elde oyarak içini doldurmaktadır.Gaziantep’te içli köftenin doldurulması için dâhiyane yöntemler geliştirilmiştir.Örneğin, et değirmenine takılan özel içli köfte aleti yardımıyla işin kolayına kaçanlar vardır.İçli köfteyi yassı daire şeklinde de yapabilirsiniz.Bu şekilde yapılan içli köfteye içli yapma denir.

9.EKŞİLİ UFAK KÖFTE

eksili-ufak-köfte

Ekşili ufak köfte, en sevilen Antep yemeklerinden biridir.İçine konan minik köfteleri, etli-ekşili yemeğe son anda eklemek gerekir.Aksi takdirde köfteler şişer ve tadını kaybeder.Servis yapılmadan önce köftelerin üstüne sıcak sıcak ekşi et suyu ve parça etler konur.Yüzüne yağ gezdirilir.Oldukça sulu, kaşık kaşık yenmesine doyulmayan bir yemek olur.İstenirse akıtmalı köfte tarifindeki gibi ufak içli köfteler de eklenebilir.Bu yemeğin suyuna patlıcan, kış kabağı veya ayva koyan da vardır.

10.ALİ NAZİK

alinazik-tarifi-720x450

Alinazik olarak da adlandırılan bu yemek, en tanınan Gaziantep lezzetlerinden biridir.Adının kökeni hakkında birbirinden farklı pek çok hikâye anlatılır.Yapılışı da ismi hakkında dolaşan rivayetler kadar çeşitlidir.Kavrulmuş kıyma yerine ufak doğranmış sotelik et ile de yapıldığı olur.Kimisi eti veya kıymayı kavururken içine küçük bir domates ve yeşilbiber gibi eklemeler yapar.Lokantada yapılışı oldukça farklıdır, çoğu kez yoğurtlu patlıcan söğürmenin üstüne kıyma şiş kebap konur, üstüne kızgın biberli yağ gezdirilir.Altına döşenen patlıcan söğürmesi, yoğurtlu yerine domatesli de hazırlanabilir.

11.VİŞNE KEBABI

Visne-Kebabi-Tarifi

Vişne kebabı Gaziantep mutfağının en ilginç yemeklerinden biridir.Etli yemeklerde meyve kullanımının yaygın olduğu Osmanlı, İran ve Ortaçağ Arap mutfağının izlerini taşır.Gaziantep’te daha çok Halep bağlantısı olan aileler arasında yapılan bir yemektir.Vişneli kebabı, vişne zamanı mutlaka deneyin ve et ile vişnenin olağanüstü tuzlu-tatlı-mayhoş uyumunun tadına varın.Bu eşsiz lezzeti ayıklanmış vişneleri derin dondurucuda saklayarak kış aylarında da yapabilirsiniz.

12.AYVALI TARAKLIK

529981620255

Meyveli yemeklerin en güzellerinden biri ayvalı pirzola yemeğidir.Pirzolaya Antep’te taraklık denir.Bazı kasaplar, eğer istenirse pirzolaları kısaca mangaldan geçirip gönderir.Kimileri yemeği nar pekmezi ile lezzetlendirir, kimisi ise nar pekmezi yemeğin rengini karartmasın diye yerine limon suyu ve şeker kullanır.Yemeğin ekşisini de, baharat dengesini de kendi zevkinize göre ayarlayabilir, isterseniz biraz da tarçın katabilirsiniz.

13.ERİK TAVASI

images

Erik tavası bahar aylarının ekşili et yemeklerine en güzel örneklerden biridir.Kışın yapılan elma ve ayva tavasının aksine pişirilirken erikler çok çabuk yumuşayacağı için pişme süresine dikkat etmek gerekir.Erikler dağılmadan yemek için hemen ocaktan alınmalıdır.

14.FİRİK PİLAVI

firik-pilavi-tarifi

Kuzu mevsimi bu pilavı yapmak adeta şarttır.Mis gibi bahar kokan kuzu eti ile pilavın tadı tam bir ziyafet oluşturur.Bütün kol veya kaburga ile yapmak gösterişli olur ama yoksa parça incik ile de yapabilirsiniz.

15.ANTEP TERBİYELİ KUŞBAŞI KEBAP

Altı-Ezmeli-Kebap-Tarifi

Kuşbaşı et ile yapılan kebaba Gaziantep’te tike kebabı denir.Sade, terbiyeli ve altı ezmeli olarak farklı şekillerde de yapılır.Eskiden daha çok sade tike kebabı yapılırken şimdi diğer türler de çok rağbet görür.Antep usulü kuşbaşı kebap, en güzel açık ekmek (pide) içine dürüm yapılarak yenir.Bu kebabın terbiyesini sadece tuz ile sade olarak da yapabilirsiniz.Gaziantep’te kebapta kekik pek kullanılmaz ama isterseniz sade terbiyeye biraz kekik ve zeytinyağı da koyabilirsiniz.Kekiği elinizle ovalayarak koyarsanız kokusu daha iyi çıkar.

16.YENİ DÜNYA KEBABI

Yemekler-922469

Gaziantep’te bahar aylarının en lezzetli kebaplarından biridir.Yenidünya (Malta eriği) baharda ilk çıktığında henüz ekşi iken hemen bu kebap yapılır.Mevsim ilerleyip erik tatlanmaya başlayınca kebap için uygun olmaz.

17.ÖZ ÇORBA

images (1)

Öz çorba, Gaziantep mutfağının en sade ancak en kıymetli çorbalarından biridir.Genellikle davetlerde ikram için yapılır.Atatürk ile Fevzi Çakmak Gaziantep’i ziyaret ettiğinde de bu çorba ikram edilmiş, hatta çok beğenerek tarifini istemişler.Yapılması basit gibi görülmesine rağmen buğdayın özünü eze eze süzgeçten geçirmek oldukça zahmetlidir.Zaten adını da buğdayın özünden alır.Tadı ise et suyundan gelir.

18.MAŞ ÇORBASI

mas_corba

Gaziantep mutfağında özel bir yere sahip olan maş, Anadolu mutfağında pek rastlanmayan, kökü Hindistan’a dayanan yemyeşil, ufak boncuk gibi bir bakliyattır. Latincesi Phaseolus mungo L. olan maş, keşfedilmesi gereken bir lezzettir.

19.ZERDELİ SÜTLAÇ

zerdeli-sutlac

Sütlaç ile zerdeyi aynı kâse içinde kat kat sunmak Gaziantep’e has bir âdettir.Genellikle zerde bir gün önceden yapılarak alta konur, ertesi gün üstüne sütlaç dökülür.Sütlaç çok az şekerle pişer ve adeta kaymak gibi daha şekerli olan zerdenin tadını dengeler.Sütlaç üzerinin buruş buruş olması makbuldür.

20.BAKLAVA

800x600_baklava

Baklava, Gaziantep  mutfağının en meşhur ve en beğenilen tatlılarından biridir. Baklavanın Tarihi Asurlar’a kadar uzanır ancak bu tatlı, iki hamur arasına kuru meyvelerin serpiştirilip, fırında pişirilmesiyle yapılıyordu.Günümüzde farklı yörelere göre içine konulan malzeme değişiklik gösteriyor.

 

 

Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Bilimsel Olarak Kanıtlanmış Zeka Üzerinde Olumlu Etkiler Yapan 10 Hobi

Kemal Sunalın güldüren 16 repliği