Ülkemiz Trafiğinde Dörtlü Flaşörlerin Kullanıldığı 10 Kritik An


İstanbul trafiğinde her gün araç kullanan biri olarak dörtlü flaşörler ile ilgili çok ciddi gözlemlerim bulunuyor. Dörtlü flaşörler (ikaz) , trafik kuralları gereğince aracın kaza veya arıza halinde kullanılması gerekiyor.

Ancak, gerçek hayatta her derde deva niyetine, olur olmadık her an sürücülerin eli o düğmeye gidiyor.

 

 

1- Park ediyorum.

Son saniyede görülen park yerine kıvrak bir hareketle girmeden önce dörtlü flaşörler mutlaka yakılır.

 

 

2- Bekliyorum, park edicem.

Genelde AVM otoparklarında rastlanılan bir görüntü. Çıkacak olan arabayı beklerken, “Burası benim” mesajını vermek için kullanılır.

 

3- Adres arıyorum, yolun acemisiyim.

Yavaş gitmenizin sebebini ancak bu flaşörler açıklayabilir. Dörtlüler açılır, telefondan harita aplikasyonu eşliğinde sağa sola bakılarak yol aranır.

 

4- Otomobil kullanmayı öğreniyorum.

Bu en fenası. Özellikle sollama imkanınızın olmadığı yerlerde karşınıza çıkar bu türler. Daha en sağ şeritten gitmesi gerektiğini bilemezken şoför koltuğunda dörtlüleri açık bir şekilde araba kullanmayı öğreniyordur. Arkasında uzayan trafiğin hiçbir önemi yoktur. Çünkü o acemi.

 

5- İki dakkaya geliyorum.

Dörtlülerinizi açtıysanız artık her yerde kısa süreli park izniniz vardır. Yolun ortası, arabanızın tam arkası, dükkan önü hiç fark etmez. İki dakkaya (dakika değil dakka) geliyorum dedik ya!

 

6- Yavaşla!

Öndeki araç ani bir fren mi yaptı, hemen arkaya bu bilgiyi ulaştır. Dörtlüleri açın ve dikiz aynasından arkanızdan gelen aracın size çarpma olasılığını hesaplamaya başlayın.

 

7- Çok tıkalı bu yol, ben kaçar…

Yol mu tıkalı, yolu mu kaçırdın? Aç dörtlü flaşörlerini geri geri gel. Arkadan vurunca suçlu ben olurum ama değil mi?

 

8- Mesajınız var.

Farkında olmadan açtığınız uzun farlarınızı kapatmak için çevre araçlar ikaz niyetine dörtlüler açılıp kapatılır. Türkiye’ de yaşıyorsanız bu dili öğrenmelisiniz.

 

9- Düğünümüz var dostlar.

Düğün konvoylarının, asker uğurlamalarının vazgeçilmez aksesuarı. Burada dörtlüleri yakmakta ki amaç, konvoy bozulmasın. Hem bu size patlayana kadar kornaya basma izni de veriyor.

 

10- A.Y.I.

Emniyet şeridi kullanımı hakkında ayrıca bir sınava tabi tutulması gerekiyor bizim milletin. İlk soru da dörtlüleri açıp, emniyet şeridinden gitme hakkına nasıl sahip oluyorsun? (Sıkışık trafikte hasta taşıyan, gerçekten acil bir durum yaşayan insanlar için değil bu lafım.)

 

Bu da benden;

Şehirler arası yolda karşı yönden gelen araçlar size selektör yapıyorsa, bu ileride radar var demektir. Sizde teşekkür mahiyetinde selektör yapmalısınız. Yardımlaşmayı seven yurdum insanı.Haberleşmede yeni yöntemler keşfe devam….

Dörtlü flaşör ile yaşadığınız veya aklınıza gelenleri lütfen paylaşın. Aydınlanalım…

Bi' Tepki Ver Bakalım
Çok Fena Çok Fena
0
Çok Fena
Nasıl Ya? Nasıl Ya?
1
Nasıl Ya?
Iyyy Iyyy
3
Iyyy
Komik Komik
0
Komik
Süpper Süpper
1
Süpper
lol lol
1
lol
omg omg
0
omg
Budur Budur
3
Budur

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hesabın Yok mu?
Kayıt Ol

Şifreni Sıfırla

Back to
Giriş Yap

Kayıt Ol

Back to
Giriş Yap
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Poll
Story
List
Meme
Image