in

Uçaklarda Bulunan “Flap” Nedir, Ne İşe Yarar ?

Uçağa binmeyi ve seyahat etmeyi seven bir insan olarak uzun zamandır merak ettiğim bir şeyi yeni araştırma imkanım oldu. Uçaklarda bulunan Flap’lar nedir ve ne işe yarar ?

Flap lafını daha çok uçak ile alakalı filmlerde duymuşuzdur. Flap’ın ne işe yaradığını çok basit olarak anlatmak istersek uçak kalkarken ve inerken gerekli dengeyi sağlamaya yarayan kanatçıklar diyebiliriz.

Flap’ların toplamda 5 tanedir.

Düz, Split, Slotted, Fowler.

Düz flap (Plain): Basit bir menteşe ile monte edilmiş Kanat profilinin arka kısmı aşağıya doğru döner.Kıvrım düz olduğu zaman herhangi bir sapma yoktur ama kıvrım 15 derece aşağı doğruysa kaldırma etkisini arttırır 40 derece aşağı doğru ise kaldırma etkisini azaltır.Küçük uçaklarda tercih edilir.

Ayrık flap (Split): Ana kanadın arka kısmının üst yüzeyi sabit kalırken alt yüzeyi menteşe yardımıyla aşağı doğru kıvrılır.Ayrık Flap 1920’de Orville Wright and James M tarafından bulunmuştur ama 1930larda yaygın olmuştur.Douglas DC-3 ve C-47 ‘de Ayrık Flap kullanılır.

Oluklu flap (Slotted): Flap ile ana kanat arasında boşluk vardır.. Bu oluk sayesinde, kanat alt yüzeyindeki havanın bir kısmı, üst tarafa geçerek kanat üst yüzeydeki hava filelerinin yüzeyden ayrılmasını önler.

Fowler flap: Ayrık Flap türünün arkaya doğru kayan türüdür. bu flap türü bir mafsal etrafında dönmemekte, geriye doğru belirli bir açı altında kaymaktadır. Bu tür flap’lar hem kanat alanını hem de kanat kamburluğunu arttırarak yüksek kaldırma kuvveti elde ettiği gibi, geri sürükleme kuvveti yarattığı için uçak hızını da düşürür.Fowler Flap 1924 yılında Harlan D. Fowler tarafında bulunmuştur.

Junkers flap: Kanadın seviyesinin biraz daha altında bulunan bir flap türüdür kapalı halde kanatla paralel aşağı doğru açıldığında aynı düz flap gibi aşağı doğru kıvrılır ancak bu olay kanat üzerinde gerçekleşmez.O.Mader tarafından 1920’li yılların başlarında bulunmuştur ve yaygın olarak Junkers Ju 52’de kullanılmıştır ancak günümüzde de modern ultra-light tipli uçaklarda görülebilir.

What do you think?


Warning: explode() expects parameter 2 to be string, array given in /home/u7404578/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43

Warning: array_merge(): Argument #2 is not an array in /home/u7404578/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43
0 points
Upvote Downvote

Written by Akın T.

Bir şeylere sıkı sıkıya tutunmayın. Sahip olduğunuz şeylere, “evrenin” size geçici olarak emanet ettiği şeyler gözüyle bakın-bütün her şeyi sizden her an geri alabileceği aklınızda olsun.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

Seni Zengin Edecek İçindeki Yeteneği Keşif TEST’i

Sadece Harry Potter Hayranlarının Anlayacağı 20 Durum