in

Uçağa Yıldırım Çarparsa Ne Olur?

Yeryüzünden metrelerce yukarıdaki uçağa yıldırım çarparsa ne olur? Yıldırım , teknolojisi bu kadar gelişmiş uçaklar için artık korkulacak bir durum değil. Çünkü, uçakların dış yapısı, yıldırımın üzerinden akıp gitmesini sağlayacak şekilde tasarlanıyor. Bu aslında bir Fizik Yasasıdır. Ve uçaklar da “Faraday Kafesi” sayesinde güvenli uçuşlarını gerçekleştiriyorlar.

faraday_kafesi_1

1836 yılında Michael Faraday tarafından icat edilen “Faraday Kafesi” kapalı ve iletken bir kabuktur. Bu bir tel örgüden veya iletken bir maddeden yapılmış olabilir. Önemli olan tamamen alanı kaplıyor olmasıdır. Çalışma prensibi ise: İletken bir cismin dışındaki tabakanın,elektrik akımını yüzeye yansıtmadan toprağa vermesidir. Bu durumda kapalı metalik araç veya uçak Faraday Kafesi gibi davranarak iç bölümü elektrik akımından/yıldırımdan korur ve üzeriden akıp gitmesini sağlar. Bu bir kova suyun akıp gitmesine benzer.

faraday_kafesi_2NASA tarafından 1980′ lerde yapılan bir deneyde, F-106 uçağını fırtınanın ortasında uçurmuşlar. Uçağa 700 ‘den fazla yıldırım isabet etmiş. Ancak elektronik göstergeleri dışında herhangi bir hasar tespit edilmemiş.

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Written by Didem

Alice: Hangi yoldan gideyim?
Tavşan: Nereye gittiğini bilmiyorsan, hangi yoldan gittiğinin bir önemi yok...!

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

Yerçekimsiz Ortamda, Su Nasıl Hareket Eder?

İnsan Gözlerinin Muhteşem Yakın Çekimleri