in

Türkiye’nin Acı Kaybı…Oktay Sinanoğlu Yaşama Veda Etti

oktay_sinanoglu_1

Türkiye’nin Einstein’ı olarak adlandırılan Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu, geçtiğimiz günlerde Amerika’ da kaldırıldığı hastanede yoğun bakıma alınmıştı.

Oktay Sinanoğlu için oluşturulan Facebook sayfasından yapılan duyuruda da “Sayın hocamız, değerli bilim adamı, ülkemizin gururu, onuru, Türkçe savaşçısı, ülkesine ve milletine aşık Oktay Sinanoğlu gece saat 03.00 sıralarında vefat etmiştir. Hocamıza Allah’tan rahmet, başta eşi Dilek Sinanoğlu olmak üzere tüm sevenlerine baş sağlığı dileriz” ifadesi yer aldı.

50 yıldır çözülemeyen bir matematik kuramını çözerek 28 yaşında profesör unvanı alan Sinanoğlu, DNA sarmalını açıklayan, katıldığı tüm konferanslarda iyi derecede İngilizce bilmesine rağmen sunumunu Türkçe yapmasıyla bilinirdi.

oktay_sinanoglu_2

Türkiye’nin Einstein’ı

– Babasının, Türkiye Başkonsolosluğunda yapmakta olduğu görevi nedeniyle İtalya, Bari’ de 1934 yılında dünyaya geldi. II. Dünya Savaşı’nın başlamasının ardından 1936 yılında ailesiyle Türkiye’ye döndü.

– 1953- TED, Ankara Yenişehir Lisesi’ ne bursu girdi birincilikle bitirdi.

– 1956- ABD Kaliforniya Üniversitesi Berkeley Kimya Mühendisliği’ni birincilikle bitirdi.

-1957- Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nü sekiz ayda bitirerek yüksek kimya mühendisi oldu. “Alfred Sloan” ödülünü aldı.

-1959- Kaliforniya Üniversitesi Berkeley’de kuramsal kimya doktorasını tamamladı.

-1960- Yale Üniversitesi’nde öğretim üyesi (asistan profesör) oldu.

-1960-1961- Atom ve moleküllerin çok-elektronlu kuramı ile “Doçent” oldu.

– 1962-  Orta Doğu Teknik Üniversitesi mütevelli heyeti yalnız Oktay Sinanoğlu’na mahsus olmak üzere kendisine Danışman Profesör ünvanını verdi. Yale Üniversitesi’nde ikinci bir kürsüye daha profesör olarak atandı.

oktay_sinanoglu_3

 

– 1963- 50 yıldır çözülemeyen bir matematik kuramını bilim dünyasına kazandırarak 28 yaşında “tam profesör” unvanını aldı.

-1973-  Almanya’nın en yüksek “Aleksander von Humboldt Bilim Ödülü”nü ilk kazanan kişi oldu.

-1975- Japonya’nın “Uluslararası Seçkin Bilimci Ödülü”nü kazandı; yine 1975 yılında özel kanunla Oktay Sinanoğlu’na ilk ve tek Türkiye Cumhuriyeti Profesörü ünvanı verildi.

– 1976- Japonya’ya Türkiye Cumhuriyeti Özel Elçisi olarak gönderildi. Kendisi Türk-Japon kültür, bilim ve eğitim ilişkilerinin temellerini atmıştır. Amerikan Bilim ve Sanat Akademisinin ilk ve tek Türk üyesidir. Meksika hükumeti tarafından yüksek Bilim Ödülü “Elena Moshinsky” ile ödüllendirildi.

Yaşamı boyunca Kuantum Mekaniği’ne birçok katkıda bulunmuş bir bilim adamıdır. P.A.M. Dirac’in de üzerinde uğraştığı ancak çözümleyemediği bir problemi, “Quantum mekaniği” nde, Hilbert uzayının topolojisi ve içerdiği yüksek simetrileri çözdü.

“İnsanlar istedikleri dili öğrensinler, ama eğitim bir ülkenin kendi diliyle yapılır. Az bilenlerin hiç bilmeyenlere öğrettiği bilim, bilim değildir.”

oktay_sinanoglu_4

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Written by Didem

Alice: Hangi yoldan gideyim?
Tavşan: Nereye gittiğini bilmiyorsan, hangi yoldan gittiğinin bir önemi yok...!

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

Devlet Cinsel İlişkinin Tarifini Verdi, Doğal Yollarla Şaapın Dedi.

Dolgun Dudaklara Sahip Olmak İçin Yapmanız Gereken