in , ,

Tüm Zamanların Efsanesi Muhammed Ali

Kelebek gibi uçan, arı gibi sokan boksör Muhammed Ali Clay’i özleyenler ve sevenler için, sadece başarılarıyla değil insana verdiği değer ile de ön plana çıkan kimliğini hatırlatmak adına bir yazı hazırladık.

poster-1229021_960_720

 

Her şey bir bisikletle başladı

Babasının hediye ettiği bisikletinin çalınmasından sonra hırslanan Muhammed Ali, bir spor salonuna giderek polis memuru olan ve aynı zamanda koçluk yapan Joe Martin’i bulur. Boks kursuna gitmeye başlayan Muhammed Ali – o zamanların Cassius Clay’i – koçunun tavsiyesi ile “dövüşmeye başlamadan önce dövüşmeyi öğrenmeye” karar verir. Sadece 6 hafta sonra yerel bir televizyon kanalında da yayınlanan ilk dövüşünü kazanır.

 

Uçmak mı? Hayır!

1960 Roma Olimpiyatları’na katılmak için uçağa binmek zorunda olan Muhammed Ali’nin gemiye binme isteği kabul edilmez. Bunun üzerine altın madalya kazanmanın uçağa binmeye değmeyeceğine karar verip olimpiyatlara katılmamayı düşünen Muhammed Ali, koçu Joe Martin’in çabalarıyla uçağa binmeye ikna olur ama tüm uçuş boyunca paraşütü hazır bir şekilde yolculuk yapar. Olimpiyat sonrasında ise gelecek yarışlara katılmak için kendine bir otobüs alır, çünkü “otobüs bozulursa 30.000 fitten düşmek durumunda kalmayacaklarını” savunur. İslam dinini benimsedikten sonra ise korkusunu kısmen yenmeyi başarır çünkü Allah’ın onun bir uçak kazasında ölmesine izin vermeyeceğine inanır.

 

Madalya Nerede?

1960 Olimpiyatlarında Polonyalı boksör Zbigniew Pietrzykowski’yi yendikten sonra kazandığı altın madalyasını boynundan hiç çıkarmayan Muhammed Ali, bir gün yemek yemek için girdiği bir restoranda ırkçı söylemlerle karşılaşır ve yıllar sonra otobiyografisinde o olaydan sonra bir hışım Ohio Nehri’ne gidip madalyasını nehre fırlattığını söyler. Fakat sonraki yıllarda yaptığı başka bir röportajda aslında madalyayı nereye koyduğunu hatırlamadığını söyleyecektir.

 

Müzisyen kimliği ile Muhammed Ali

1964 yılında Columbia Records etiketiyle kendi konuşmalarını derlediği bir albüm çıkarır (I Am The Greatest). Ancak, dinini ve ismini değiştirmesinden sonra bu albüm raflardan toplatılır.

Ve karşınızda “Stand By Me” performansı ile Muhammed Ali…

 

İnsan değerlidir!

Hayatına son vermek için çatıya çıkan, kimliği belli olmayan 21 yaşında bir genç ile yarım saat boyunca dertleşen Muhammed Ali, bu genci intihardan döndürmeyi başarır. Gelecekte de ona yardım edeceğine söz veren Muhammed Ali, kendisi için “bir hayat kurtarmanın dünya şampiyonasını kazanmaktan daha önemli olduğunu” söyler.

 

Sihirbaz Ali

Her zaman kalabalıkları büyülemeyi başaran Muhammed Ali, bunu kimi zaman dövüşleriyle kimi zaman da sihir gösterileriyle yapardı. En sevdiği numarası ise havada kalmaktı.

Muhammed Ali çizgi romanda

Superman çizgi romanlarında Jerry Lewis’ten John F. Kennedy’ye varana kadar birçok ünlü isim çizilmişti ama hiçbiri Muhammed Ali’nin yer aldığı sayı kadar destansı olmadı. Kapakta Muhammed Ali ve Superman bir sürü seyircinin gözleri önünde dövüştüğü görülür. Sonuçta, iki süper güç dünyayı yıldız savaşlarından kurtarmadan önce birbiriyle yüzleşmelidir. Hikaye mutlu sonla biter ve kötülerle savaşan iki kahraman en sonunda el sıkışır, “Biz en büyüğüz” diyerek aralarındaki gerginliği bitirir.

Photo Credit DC Comics

Barış yanlısı olduğunu hep dile getirdi

1990’lı yılların başında Irak, Kuveyt’i işgal eder, Amerika ise Irak’ı buradan çıkarmak ister. Buna karşılık dönemin lideri Saddam Hüseyin yedi yüzü Amerikalı olmak üzere toplamda iki bin kişiyi rehin alır. Uzlaşmacı görüşmeler fayda sağlamayınca devreye Muhammed Ali girer. 1984 yılında yakalandığı Parkinson hastalığı nedeniyle ciddi sağlık problemleri yaşayan Muhammed Ali kendi içinde hala bir savaşçıdır. Siyaseti bir kenara bırakıp sadece barış için Bağdat’a giden Muhammed Ali, 50 dakikalık görüşme sonunda Saddam Hüseyin’i ikna etmeyi başarır ve rehineler serbest bırakılana kadar Irak’ta kalır.

muhammad-ali-572571_960_720

 

 

 

Kaynak

Listverse

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

Birkaç Saniye Sonrasını Hayal Ettiren Sinir Bozucu 6 Fotoğraf

Arkadaşının Makyaj Fırçasını Kullandı, Felç Oldu