in ,

Trajik Bir Aşkın Hikayesini Anlatan, Hareket Edebilen Dev Heykeller

Müslüman Ali ve Gürcistan’ lı Prenses Nino’ nun 8 metre uzunluğunda hareket eden dev heykelleri…“Ali ve Nino” trajik bir şekilde son bulan aşklarını anlatıyor.

ali_nino_

Gürcistanlı heykeltıraş Tamara Kvesitadze tarafından tasarlanan bu muhteşem heykeller, Gürcistan’ ın Batum şehrinde deniz kıyısına yakın bir alanda bulunuyor. Görenleri, izleyenleri kendisine hayran bırakan iki aşığın heykeli aslında dramatik bir aşkı simgeliyor.

ali_nino_1

Her akşam 7′ de heykeller birbirlerine yavaşça yaklaşır ve kucaklaşır. Birbirlerini geride bırakıp, yüzleri başka yöne döner.

ali_nino_2

Ali ve Nino’ nun hikayesi, Kurban Said’in yazdığı bir başyapıttır. Kitap, ilk kez 1937’de Viyana’da yayınlandığında yüzyılın ölümsüz aşk romanlarından biri olarak değerlendirilmiş, Romeo ve Juliet, Rüzgâr Gibi Geçti, Dr. Jivago gibi unutulmaz aşk öyküleriyle kıyaslanmıştır. Egzotik çöl manzarasını fon alan bu büyüleyici roman, farklı dinlerine, kültürlerine ve savaşa rağmen birbirlerine tutkuyla bağlı kalan iki insanın öyküsünü anlatır.

ali_nino_3

“Ali Han Şirvanşir ile Batılı Nino Kipiani, okul yıllarında birbirlerine âşık oldular. Birinci Dünya Savaşı ve Rus Devrimi boyunca, Azerbaycan’ın bağımsızlık savaşı verdiği bu karışık ortamda, Ali Asyalı atalarının inançlarıyla, Nino’ya olan aşkı arasında bir seçim yapması gerektiğini bilir. Öyle ya, Doğu kültürü inanç, töre ve gelenek demekti. Her şeyden önce insan onuru! Batı ise daha modern, daha bireysel, daha özgür…

Liseden mezun olduktan sonra, Ali Nino’ya evlenme teklif eder ama Nino tereddüt etmektedir. Ya peçe giymek zorunda kalırsa, ya haremin bir parçası olursa… Ali, bunların hiçbirinin olmayacağına söz verir. Hatta babasını bile bu evliliğe ikna eder. Evlendikten sonra epey zor günlerden geçirirler. Tam huzura kavuştukları anda Kızıl Ordu’nun Azerbaycan’a girmesiyle Ali, ülkesini savunmak için savaşa gider. Ve savaşta ölür.”

ali_nino_5

Ali ve Nino’ nun dev heykelleri birleştiklerinde, solukları kesiştiğinde, dişil eril’e ulaştığında, usulca ayrılırlar. Biri Doğu’ya döner yüzünü, diğeri Batı’ya…

 

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Su Ne Renktir ?

Disney Bebeklerinin Makyajlarını Sildi, İlham Veren Gerçek Kadınlara Dönüştürdü