in

Trafikten Bıkanlar İçin Katlanır Bisiklet Modelleri ve İstanbul İçi Ulaşım

Dünyada ilk katlanır bisiklet Fransızlar ve ardından İngilizler tarafından üretilmeye başlanmış. 1980 yıllarında da Pinokyo adındaki bir model ile katlanır bisiklet Türkiye’ye giriş yapmış. Günümüzde ise katlanır bisikletler pek çok marka altında satılıyor ve İstanbul’da uygun şartlar altında her türlü ulaşım aracına sokabiliyorsunuz.
katlanir-bisikletler-bilmiyorsan (6)
2 yıl öncesine kadar İstanbul gibi metropol bir şehirde bisikleti gören ulaşım araçları hızla kapılarını kapatıp kaçarken bu günlerde o tip problemlerle karşılaşmanız biraz zor. Tabii minibüs ve dolmuşlar katlanır bisikletlere halen hiç sıcak bakmıyor. Türkiye genelinde ise Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde bisiklet problemleri halen devam ediyor.

Katlanır Bisikletleri Tanıyalım

Katlanır bisikletlerin 16 inç janttan 26 inç jantta kadar modelleri mevcut. Ancak en çok rağbet gören modelleri 20 inçler oluyor. Çünkü 16 inç çok küçük kalıyor, 26 inçler ise taşımak için epey ağır ve ulaşım zorlukları ile karşılaşmanıza sebep oluyor.
20 inçler şehir içi kullanım için en ideali. Şehir içi diyoruz çünkü bunlar dağ bisikleti değil, öyle bisikleti alıp dağ bayır çıkacağım derseniz olmaz. Amacınıza uygun bisiklet seçmenizi tavsiye ediyoruz.

katlanir-bisikletler-bilmiyorsan (3)

Katlanır bisikletlerin pek çok modeli var. Burada modelleri birbirleri ile kıyaslamayacağız çünkü hemen hemen hepsi aynı amaca hizmet ediyor. Ekstra istekleriniz doğrultusunda çeşitlilik dallanmaya ve seçenekler çoğalmaya başlıyor. Burada gerisi size kalıyor.
Katlanır bisiklet almak istediğinizde, gideceğiniz tüm bisikletçiler genelde Dahon gibi dünyaca ünlü bir markadan söz edecektir. Dahon 1982 yılında kurulmuş olan, işi sadece katlanır bisiklet üretmek olup pazarın lider markasıdır. Diğer markalar Dahon’un teknolojisini alıp geliştirerek kendi markalarını oluşturmuşlardır. Aklınız karışmasın, her markanın kendine has ekstra teknolojisi ve güzelliği bulunuyor.
Katlanır bisikletlerde pek çok farklı marka mevcut. Türkiye’de satışı olan markalardan bahsedersek; Dahon, Tern, Giant, Bfold, Salcano, Bianchi, Carraro, Goccia v.b bilinen markaları sıralayabiliriz.
Fiyatlar 700 TL gibi bir rakamdan başlayıp 15 Bin TL’lere kadar yükselir. Hafta 2 kez kullanacağım, öyle çok bisiklet meraklısı değilim derseniz 700TL – 1200 TL civarındaki modeller işinizi görecektir.
Katlaması yaklaşık 20 – 30 saniye süren bisikletlerin katlanma mekanizmaları günümüz teknolojisinde epey güvenilirdir. Fabrikasyon bir hata hariç mekanizmada herhangi bir sorun çıktığını duymadık.
“Ben 26 inç bisikletten başkasına binmem” diyenler içinde yukarıda bahsettiğimiz gibi 26 inç katlanır modellerde mevcut. Ancak ulaşımda epey sorun yaşarsınız. 20 inç bir bisiklete kolaylıkla alışacağınıza inanıyoruz.

katlanir-bisikletler-bilmiyorsan (2)

Peki katlanır bisikletlerinizi aldınız. Tabii kask ve eldiven almayı da unutmadınız. Metroya bineceksiniz ama güvenlik sizi içeriye almadı. Neden mi? Çünkü bir de taşıma çantası almanız gerekiyor. Katladıktan sonra katlanır bisiklet taşıma çantanıza bisikletinizi koyuyorsunuz. Genellikle ağırlıkları 11 ile 14 kilo arasında değişen bu bisikletleri çanta ile taşıması da gayet kolay oluyor. Bu şekilde size her saatte her yerde güvenlik ve şoförler sorun çıkartmadan geçmenize izin veriyor. Yaşasın özgürlük!
Bisikletiniz ile kara, deniz ve ray hatlarında ulaşım bilgilendirmeleri;

katlanir-bisikletler-bilmiyorsan (1) katlanir-bisikletler-bilmiyorsan (7)

 

İstanbul trafiğinde sürücüler bisikletli insanlara alışık olmadığı için yol vermeme gibi sorunlarla çok sık karşılacaksınız. Ayrıca yol kenarlarında bisiklet yolları da bulunmadığı için işiniz daha da zorlaşıyor. Bu yüzden ayna, zil gibi bisiklet aksesuarlarınızı; kaskınızı, eldiveninizi ve taşıma çantanızı da satın aldıktan sonra dikkatli bir şekilde sürmenizi tavsiye ediyoruz.

 

Şehir içi yollar haricinde bisiklete binebileceğiniz harika bisiklet yolları da bulunuyor. Anadolu yakasında Kadıköy Moda sahilinden Pendik sahiline kadar uzanan uzun bir bisiklet yolunda yol alabilirsiniz. Üsküdar sahilinde de kısa bir bisiklet turu atabilirsiniz. Avrupa yakasında da  Zeytinburnu’ndan  Bakırköy’e kadar sahilde bir bisiklet olu mevcut. Florya ve Yeşilköy sahilini de alternatif olarak deneyebilirsiniz.
Mutlu Günler!

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Written by Ecem Ü.

Hayallerinde yükseklere tırmanmak için asansör bekleyenlerden misiniz?

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

Beceriksiz Hırsız ATM’yi Çalmaya Çalıştı

Oğluna Yaptığı Efektler İle Yıldız Yapan Babadan Yeni Aksiyon