in ,

Tokalaşma Tarzı ile İnsanların Vermek İstediği 8 Mutlak Mesaj

Çoğu zaman bilinçsiz olarak yaptığınız hareketler ve kullandığınız beden dili sizin hakkınızda net ve mutlak bir mesaj içerir. Bu durumda karşınızdaki kişiyle iletişime geçtiğiniz o ilk an çok önemlidir. İlk adım tokalaşmadır. Tokalaşma çeşitlerine göre karşı tarafa verdiğiniz mesajlar;

Islak Avuç

tokalasma_cesitleri_1

Avuç içinin terli olması sinir sisteminizle alakalı bir durumdur. Tedirgin ve gergin olduğunuz durumlarda avuç içiniz fazla ter üretir.

 

Ölü Balık

tokalasma_cesitleri_4

Kemikleri, kasları olmayan bir el, ölü balık gibi. Son derece duygusuzca yapılan bir tokalaşmadır. Bu tokalaşma, sessiz, içine kapanık hatta pasif bir duruş sergiler.

 

El Kırıcı

tokalasma_cesitleri_7

Güçlü bir kişilik sergilemek adına yapılan bu tokalaşma, karşınızdaki insanın elini zedelemekten öteye geçmez. Hatta korkutucu bile olabilir.

 

Kraliçe Zarafeti

tokalasma_cesitleri_6

Sadece parmak uçları ile tokalaşmak çoğunlukla kadınlar tarafından yapılır. Erkeklerle tokalaşan kadınlar kraliçe gibi sadece parmak uçları ile tokalaşabilirler. Böylelikle kendilerini koruduklarını ve kişisel alanlarına saygı bekledikleri ifade edeler. Ama karşı tarafın kendini kötü hissetmesine neden olabilir.

 

El Kucaklaşması

tokalasma_cesitleri_8

Kişi bir eliyle tokalaşırken diğer eliyle de karşı tarafın elinin üstünü kapatır yani karşı tarafın elini iki eli arasına alarak tokalaşır. Samimiyet belirten bir tokalaşma şeklidir.

 

Baskın Tokalaşma

tokalasma_cesitleri_10

Elini,  üst kısmı yukarıda, avuç içininde aşağıya doğru baktığı şekilde uzatarak tokalaşmayı başlatan kişi size ben sizden üstünüm mesajı vermektedir. Elini daha yüksek konumda tutarak sizin üzerinden baskı kurmaya çalışır.Kültürümüzde elini öptürmek isteyen büyüklerin kullandığı bir tarzdır.

Eğer karşı tarafın elini düzelmezseniz bu üstünlüğü kabul ettiğiniz mesajını verir.

 

Geri Dur

tokalasma_cesitleri_9

Çok sinir bozucu bir tarzdır. Belli bir mesafeden uzatılan kol, gergin bir duruş sergiler. Ve “mecburiyet” hissi verir.

 

Üstünlük Oyunu

tokalasma_cesitleri_2

Bazen karşı taraf kolunuzu veya omzunu da tutabilir yani bir eliyle sizin elinizle tokalaşırken diğer eliyle de sizin dirseğinizi veya omzunu tutar ve böylece size üstünlük sağlar. Eğer karşınızdaki kişinin üstünlüğünü kabul etmiyorsanız onun tuttuğu yerin daha yukarısından( dirsekten tutuyorsa, omzundan) tutmak ve senin üstünlüğünü kabul etmiyorum mesajını verir.

 

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Dünyanın En Güleç Yüzlü 10 Köpeği

Eğer Süper Kahramanlar ve Süper Kötüler Reklam Yıldızı Olsaydı…