in ,

Tertemiz Olduğunu Düşündüğünüz Mutfağınızdaki 8 Mikrop Yuvası

Ne kadar titiz olursak olalım yine de bizi hasta edebilecek bu hain mikroplar ile içiçe yaşıyoruz.Misal, evinizde, mikroplar en çok banyonuzda mı yoksa mutfağınız da mı bulunuyor? Cevap, mutfak olacaktı. Bu insanı zaten hasta ediyor.

1- Mutfak Havlusumikrop_yuvasi_1

Her mutfağın vazgeçilmez elemanı, mutfak havlusu ve/veya bezi. Nemli kalan bezler, ısı ile birlikte hızla çoğalan mikroplara ev sahipliği yapar. Siz kurutsanız da o mikroplar bir yere gitmiyorlar. Çamaşır suyu ile ılık su da yıkanan bezler/havlular hijyenik bir hale geliyor.

 

2- Mutfak tezgahı

mikrop_yuvasi_2

Mutfağınızın büyük bölümü oluşturan ve her işinizi üzerinde yaptığınız alan. Buradaki mikropların sizi hasta etmemesi için tezgahınızı kullan-at bezlerle temizlemeniz gerekiyor. Havlu veya mutfak bezi ile silmek mikrobu ortalığa yaymanıza neden oluyor.

 

3- Bulaşık süngeri

mikrop_yuvasi_3

Türlü bulaşıklarla birebir temasta bulunan süngerin % 75 ‘inide salmonella bakterisi bulunuyor. Süngerinizi, 20-30 saniye kadar mikrodalga fırında dezenfekte etmeniz de mümkün.

 

4- Buzdolabı Derin Dondurucusu

mikrop_yuvasi_4

Diyeceksiniz ki buz gibi yerde ne mikrobu. Aldığınız etlerin suları içerisine aktığında ortaya çıkan görüntü mikroskop altında daha feci bir hale geliyor. Sonrasındakuru gıdalarla temas etmemesi için en azından 1-2 ayda bir buzluğunuzu boşaltıp temizleyin deriz.

 

5- Kesme Tahtası

mikrop_yuvasi_5

Etinizi, tavuğunuzu kesiyorsunuz. Yıkıyorsunuz ama ne yazık ki orada biriken artıklar çoktan mikroba dönüşüyor ve temizlenmiyor. Sonrasından kestiğiniz sebzelerinize bulaşıyor. Bunu engellenmenin en iyi yolu plastik veya tahta kesme tahtaları yerine cam olanları tercih etmeniz.

 

6- Mutfak Lavabosu

mikrop_yuvasi_6

En çok su ve deterjanla haşır neşir olan alan. Ancak tüm yağların, kirlerin de kolayca barınabileceği bir alan. Düzenli olarak çamaşır suyunun nimetlerinden faydalanmak mutfak hijyeni için olmazsa olmazlardan.

 

7- Buzdolabı Kapağı Ve Rafları

mikrop_yuvasi_7

Buzdolabı kapağında en çok rastlanan mikrop, et ve tavuk ürünlerinden bulaşmış olanlar. Tam yemeğinizi yaparken unuttuğunuz malzemeyi almak için dokunduğunuz buzdolabı kapağının mikrop yuvası olduğunu unutmayın. Buzdolabının içindeki raflarına bulaşan soslar, peynir suları …vs. Veya bozulmuş yemekler, çürümüş yiyecekler… Mutfağınız kadar buzdolabınızı da düzenli ve temiz tutmak önemli.

 

 

8- Blender

mikrop_yuvasi_8

Mutfaktaki en yakın arkadaş; Blender. Parçaladığınız yiyeceklerin de küçük parçalarının en kolay saklanıp mikrop ürettiği yer. Mümkün olduğunca bulaşık makinesinde yıkanabilen ürünleri tercih edin. Ve bulaşık makinesinde yıkayın.

 

 

 

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Written by Didem

Alice: Hangi yoldan gideyim?
Tavşan: Nereye gittiğini bilmiyorsan, hangi yoldan gittiğinin bir önemi yok...!

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

30 Yaşına Merdiven Dayadığınızın 16 Alameti

Eğitim Seviyenizi Tahmin Edebilecek Miyiz? – TEST