in ,

Tepkisizliğe Tepki Koyun,Donör Olun,Hayat Kurtarın !

Çoğumuzun bildiği üzere sosyal paylaşım ağı olan Twitter üzerinden her gün minimum 3 yardım çağrısı alıyoruz.Bunlardan bir tanesine sizin için değinmek istiyorum.

Donörlük.

Öncelikle bu işin çok zor olmadığını ve buna rağmen hayat kurtarmak gibi yüce bir görevi olduğunu bilmenizi isterim.Vereceğiniz bir tüp kan ya da veremiyorsanız çevrenizi bilinçlendirmeniz, hasta yataklarına sizden gelecek iyiliği dört gözle bekleyen çocuklar için mucize sayılacak ! Geçenlerde Aykut Kadir Kurt adlı bir gönüllünün paylaşmış olduğu yazımı dikkatimi çekti ve sizinle paylaşmak istiyorum.

***

Siz bu satırları okurken ben eşimle birlikte steril bir kemoterapi odasında tedaviyi sürdürüyor olacağım. Böyle bayat ve sıradan bir giriş yaptığım için kusura bakmayın ama dikkatinizi çekmek benim için hayati bir mesele.

Ben, Aykut Kadir Kurt. Yapı Kredi Teknoloji’de çalışıyorum. Yaklaşık 3 senedir kök hücre donörlüğü ile ilgili gönüllü çalışmalar yürüten Belki de Sensin organizasyonunun kurucusuyum. Diğer kurucusu sevgili eşim. Her yıl çoğunluğu çocuk binlerce insanın yine diğer insanların vurdumduymazlığı yüzünden yok yere öldüğünü öğrenince tutamadık kendimizi. Kimse bir şey yapmıyorsa biz yapmalıyız dedik. Biz insanlara bu meseleyi yaymaya çalışırken yaklaşık 8 ay önce eşime lenf kanseri teşhisi konuldu. O zaman hamileydi. Yavrumuza 6 hafta erken ama çok sağlıklı kavuşmuş olduk. Gerçekten film gibi! Ama bizim hayatımızın gerçeği. Bilenler beni daha iyi anlar, çok acı ve zorlu bir gerçek.

Geçen 8 ay içinde ekibimin ve yöneticilerim olağanüstü destekleriyle süreci bir şekilde atlatıyoruz.Bu arada çok iyi bir aktör oldum diyebilirim. Kötü bir haberi eşime söylemeden haftalarca durabiliyorum. Mesela kanser olduğunu ondan 2 gün önce öğrenmiştim ama o öğrenene kadar ruhu bile duymadı. Ben hep içinde biriktiren taraf oldum. Bir baba olarak ve sevgilisine delice aşık bir eş olarak öyle olmam gerekiyor.

Evet hayat bize büyük bir oyun oynuyor. Ben istiyorum ki sevgilim ile yaşlanayım. Demir’i tek başıma büyütmek istemiyorum. Uzun süreli aktörlüğü beceremem ben. Hem ben analistim ne işim var benim aktörlüke! Ben istiyorum ki siz de bizimle oynayın, şu meseleyi halledelim. İnsanlar hayatına devam edebilsinler.

3 sene önce başkaları için yola çıkmıştık. Şimdi bizim kök hücre nakline ihtiyacımız var! Yardımınız gerekiyor. İsterseniz tek tek bile yalvarabilirim.

Lütfen size en yakın Kızılay gönüllü verici merkezine giderek donör olun.

Lütfen sevdiğiniz herkese bu konudan bahsedin.

Sakın ertelemeyin! Sizin erteleme lüksünüz olabilir ama yatağında nakil bekleyen çocukların “ben haftaya da yaşasam olur!” deme şansları yok!

Donör olmak kesinlikle acılı bir süreç değil ve sizden herhangi bir şey eksilmiyor.

Eşim ara ara şöyle der; “Ben hiçbir şey yapmadım, her şey benim başıma geldi.” İnsanların da kötü şeylerin başına gelmeyeceğini düşünme gibi yanlış bir algısı vardır. Zannederiz ki o kişi hiç biz olmayız.

Kök hücre donörlüğünü bir hayat sigortası olarak düşünün ve her gün anlatabileceğiniz kadar insana bu meseleden bahsedin. Bunu yapmadığınızda birilerinin yaşamını elinden alma ihtimaliniz olduğunu bilmelisiniz.

Tüm detaylar eşim ile birlikte hazırladığımız sitemizde mevcut; www.belkidesensin.org Ayrıca sosyal medya hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan bizi takip edebilirsiniz.

Sevgiler.

***

Siz de bir gün bu durumla karşılaşabileceğiniz ihtimalini düşünün, numaranızı her yere yazıp bağışçı aradığınızı, yardım istediğinizi, hastanede her gün yeni bir umutla kan beklediğinizi..Ya da şunu düşünün, tüm bunlara rağmen en sevdiğinizin yanınızda günden güne eridiğini, binlerce çığlık atsa da içiniz, günden güne eridiğini.Siz bu işi ciddiye almayıp 1 hafta,10 gün bekleyebilirsiniz ama onların vakti sınırlı, onların vakti doluyor !

Duyarlılıkla,SAĞLIKLA kalın

 

What do you think?


Warning: explode() expects parameter 2 to be string, array given in /home/u7404578/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43

Warning: array_merge(): Argument #2 is not an array in /home/u7404578/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43
0 points
Upvote Downvote

Written by Niyanna

Henüz 19 yaşında, edebiyat bağımlısı, doğa hayranı, uzay meraklısı, şiirle nefes alır, kahveyle uyur.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

Çocukları ile Yaban Hayata Atılan 3 Cesur Anne

Artık Yeni Bir İş Yerinde Çalışmanın Zamanı Geldiğini Nasıl Anlarız ?