in

Tarihte Kullanılmış En Garip 10 Doğum Kontrol Yöntemi

Antik çağlarda yaşayan insanlar birçok doğum kontrol yöntemi kullanmışlar. Bazıları insan sağlığına zararlı olduğu için bazıları dinsel yönden uygun olmadığı için yasaklamış. Ama günümüzde kullanılan doğum kontrol yöntemlerine de ışık tutmuşlar.

Dolunay Zamanı

eski_caglar_dogum_kontrol_1

Antik çağda bir çok kültür, dolunay zamanı kadınların hamile kaldığına inanıyordu. Ay ışığında uyuyan kadınlar ile eşleri ilişkiye girmiyordu.

 

Sihirli Tükürük

eski_caglar_dogum_kontrol_2

Eşinin hamile kalmasını istemeyen erkek, karısının karnına tükürür ve ovalardı. Böylece istenmeyen hamileliğin önüne geçerdi.

 

Cıva İçmek

eski_caglar_dogum_kontrol_3

Eski çağlarda Çin de kullanılan bu yöntem insan sağlığı açısından son derece tehlikeli. Cıva* ve yağ bir gün boyunca kaynatılır ve kadına içirilirdi. Kadın hamile kalmayacağına, eğer hamile ise de düşük yapacağına inanılırdı.

*Cıva son derece toksin bir maddedir. Kişinin kemik iliğine kadar ilerler ve zehirler.

 

Yağlar

eski_caglar_dogum_kontrol_4

Zeytinyağ ve sedir yağını kadının cinsel organına sürülmesinin, erkeğin spermlerini öldüreceğini düşündüler. Ancak ilerleyen yıllarda bunun kayganlaştırıcı etkisi yaptığı ve işe yaramadığını farkettiler.

 

Ballı Yöntem

eski_caglar_dogum_kontrol_5

Eski Mısır da kadın rahminin balla kaplanması çok kullanılan bir yöntemdi. Bal bir bariyer görevi görür ve spermin içeri girmesine engel olurdu. Tabi o kadar ballı bir yöntem değildi. Bal, timsah dışkısı ve tuz ile yapılan karışım kullanılırdı.

 

Sünger

eski_caglar_dogum_kontrol_6

Doğal deniz süngerini limon veya sirke gibi asit oranı yüksek bir sıvı ile ıslatıp, kadının vajinasına yerleştirmek Yahudi kültüründe kullanılmış bir yöntemdir.

 

Kondomun Atası

eski_caglar_dogum_kontrol_7

Lateks kondomların atası olarak görünen, hayvan bağırsağından yapılmış bu kese, erkekler tarafından kullanılıyordu. Doğum kontrol yönteminden çok hastalıklardan korunmak amacı ile kullanılıyordu.

 

Kurt İdrarı

eski_caglar_dogum_kontrol_8

Ortaçağdan kalma en garip yöntemlerden biri de ilişkiden çıkmış kadını kurt idrarı üzerine işemesi.

 

Queen Anne Dantel Bitkisi

eski_caglar_dogum_kontrol_9

Yabani havuç olarak ta bilinen Queen Anne Dantel bitkisinin tohumu çiğnemek 8 saat boyunca etkili bir doğum kontrol yöntemidir. Günümüz araştırmaları gösteriyor ki bu bitki yumurtalık büyümesini durduruyor.

 

Lysol Felaketi

eski_caglar_dogum_kontrol_10

1900 yıllarda büyük bir reklam yaparak insanlara ulaşan “Lysol” isimli ürün, kadın hijyenik temizlik malzemesi olarak satıldı. Lysol, 193 zehirlenme ve 5 ölüm ile sonuçlanan bir felakete dönüştü.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Adres Ararken Asla Birine Sormayacağınız En Acayip 13 Sokak İsmi

Evsiz Çocuk Restoranın Işığında Ders Çalıştı