in

Tarihin En Ünlü Yakalanamayan Katili Zodiac

zodiac_seri_katil_5

Yakalanamayan seri katiller,  listesinde “Karındeşen Jack” ten sonra ikinci sırada sırada yer alan Zodiac ‘ın  kim olduğu ve cinayetleri neden işlediği 40 yılı aşkın bir süredir bulunamıyor.

Zodiac, 1960’lı yılların sonu ve 1970’li yılların başında Kuzey Kaliforniya’ da ortaya çıkan bir seri katildir. Yıllarca polise, şifreli mesajlar göndererek ve iletişime geçerek dalga geçmiştir.

 

  • David Arthur Faraday, 17, ve Betty Lou Jensen, 16, San Francisco yakınlarındaki Vallejo’da , 20 Aralık 1968 tarihinde kurşunlanarak öldürüldüler. Bu seri katilin ilk cinayeti olarak kabul edildi.

 

  • Zodiac , ilk olaydan altı ay sonra, 5 Temmuz 1969’da yeniden ortaya çıktı. Michael Renault Mageau, 19, ve Darlene Elizabeth Ferrin, 22: 5 Temmuz 1969 tarihinde, Vallejo’daki Blue Rock Springs Park’ta bir park yerinde kurşunlandılar. Olayda, Ferrin hastahaneye getirilirken hayatını kaybetti. Michael ise kurtulan ilk kurban oldu.

 

  • Zodiac’ı pek çok seri katilden ayıran gelişme 1 Ağustos 1969’da yaşandı. Üç yerel gazeteye birer mektup geldi. Bu mektuplarda Zodiac benzer ifadelerle cinayetleri üstleniyordu. Ayrıca her mektupta bir şifreli yazının üçte biri vardı; bunlar çözülürse kimliğinin anlaşılacağını söylüyordu.

zodiac_seri_katil_1

  • Zodiac iki ay sonra, 27 Eylül 1969’da yeniden iş başındaydı. Napa Vadisi yakınlarındaki Berryessa Gölü kıyısında, gözden uzakta oturan üniversite öğrencileri Cecelia Shepard (22) ve Bryan Hartnell’i (20) bıçakladı. Olay yerinden ayrılırken Bryan’ın arabasına daha önceki cinayetlerin tarihlerini ve Zodiac işaretini bıçakla kazıdı. Ve yine polis merkezinin yakınlarında bir telefon kulübesinden katliamını haber verdi. Cecelia hastanede öldü, Bryan hayatta kaldı

zodiac_seri_katil_2

  • 11 Ekim 1969’da Zodiac yine ortaya çıktı. Bu defa, bindiği bir taksinin şoförü Paul Stine’ı hem öldürdü hem de cüzdanını ve anahtarlarını çaldı. Bu cinayette onun tarzına uymayan pek çok şey yaptı aslında: Stine’ın gömleğinden bir parça kopardı, uzaklaşmadan önce de bir bezle taksinin içini ve dışını sildi. Bütün bunları yaparken üç genç uzaktan onu izliyordu. Polise haber verdiler.

zodiac_seri_katil_3

Bu olay Zodiac’ın işlediği bilinen son cinayetti. Kendisi daha sonra birçok kez polise ve gazetelere mektuplar ve şifreler gönderdi. Taksici cinayetin sonra polis merkezine 340 karakterlik kriptogram ve yaklaşık üç hafta sonra de  2. Zodyak kriptogramı gönderildi. 2. kripta 2011 yılında Özcan Türkmen tarafından çözüldü.

Çözülen Şifre

 

Zodiac 2007 yılında David Fincher yönetmenliğinde beyazperde ye aktarılmıştı.

zodiac_seri_katil_4

What do you think?


Warning: explode() expects parameter 2 to be string, array given in /home/u7404578/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43

Warning: array_merge(): Argument #2 is not an array in /home/u7404578/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43
0 points
Upvote Downvote

Written by Didem

Alice: Hangi yoldan gideyim?
Tavşan: Nereye gittiğini bilmiyorsan, hangi yoldan gittiğinin bir önemi yok...!

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

Bir Yıl Arayla Hamile Kalıp Aile Kuran Lezbiyen Çift

Onları Hiç Bu Kadar Yakından Görmediniz