in ,

Sütü Hayatınızdan Çıkaracak Kafa Karıştıran 8 Gerçek

Süt dünyanın en popüler ve en sık tüketilen içeceği. Çocuklarımızın sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi, kahvemizin bazılarının çayının en yakın dostu. Süt gerçekten de bu kadar değerli bir içecek mi? Süt insan için faydalı mıdır?

sut_hakkinda_3

Süt, doğanın bir gerçeği. Anne doğum yapar ve yavrusunu sütü ile besler.Memeden kesilen hiçbir hayvan yeniden süt ile beslenme ihtiyacı duymaz. Bu hemen hemen tüm hayvanlar için ve insanoğlu için geçerlidir.

 

sut_hakkinda_2

1- Süt İnsana Özel Bir İçecek

Sadece insanoğlu, anne sütünden sonra süt içmeye devam eder. Hemde bunu hayvanlardan sağlar. Suni döllenme yoluyla inekten süt elde edilen sütler insana sunulur. Hayvanlarda tıpkı insanlar gibi sadece doğumdan sonra süt yapabilir.

2- İnsan Metabolizmasına Aykırı

Sütün içerisinde bulunan kazein bileşiklerinden kazomorfin bulunur. İnsan midesi bu maddeyi tamamen sindiremez. Süt ince bağırsakta balgam yapar ve gözenekleri tıkar. Buradaki sindirim büyük oranda engellenir.

 

sut_hakkinda_5

3- En Çok Kalsiyum Sütte mi?

Kalsiyum sadece sütte yoktur. Hiç süt içmeyen bir insan kalsiyum bakımından zengin yiyeceklerle bu açığı rahat rahat kapatabilir. Örneğin, 100 gram dereotu günlük ihtiyacın %21 ni, 100 gram badem %27 sini karşılar. Kuru yemişler, bakliyat, bazı sebzeler ve özellikle pekmez kalsiyum açısından zengindir.

4- Pastörize ve Homojenize Süt

Pastörizasyonun, sindirim enzimlerini tahrip ediyor. Tahrip olan ve sindirilmeyen protein parçacıkları, bağırsaktan kanımıza geçiyor, vücut da bunları düşman olarak algılıyor ve bağışıklık sistemini zarar veriyor.

Homojenize işlemi ise yağ moleküllerinin sütün geri kalanından ayrılmayacağı noktaya kadar mayalanmasını ve öğütülmesini gerektiriyor. Ama aynı zamanda bu durum, süt yağının küçük parçacıklarının ince bağırsağın duvarından kolayca geçmesine izin vererek, doğal niteliğini kaybetmiş yağ ve kolestrolün vücut tarafından emilme miktarını büyük oranda arttırıyor.

Aslında homojenize sütten, saf kremadan aldığınızdan daha fazla süt yağı alırsınız!

 

sut_hakkinda_4

5- Kemikler İçin Süt

Büyük miktarlarda pastörize süt ürünleri tüketen Amerikalı kadınlar, dünyanın en yüksek sayıdaki kemik erimesi oranına sahiptir.

Harvard Üniversitesinde 75.000 kadın hastada 12 sene süre ile yapılan bir araştırmada fazla kalsiyum alanlarda daha fazla kemik kırıkları meydana geldiği gözlenmiş. Tıpta ki en son görüş şu: Sodyumlu gıdaları (sofra tuzu, gazozlu içecekler ve bazı maden suları, sucuk-sosis gibi konserve et ve diğer konserve gıdalar) ve et mamullerini azaltırsanız, bol sebze, yoğurt, peynir ve meyve yer iseniz, günlük kalsiyum ihtiyacınızı salata ve taze yeşil sebzelerden, meyve ve sebze sularından elde ederseniz kemikleriniz erimeyecek ve kırılmayacaktır.

6- Sütü Sindiremiyoruz

Sütün sindirimini sağlayan laktaz enziminin, ergenliğe geçişle birlikte insan sisteminden kendiliğinden yok olması; yetişkin insanların süte besin olarak kaplanlardan ya da şempanzelerden daha fazla ihtiyacı olmadığını gösteriyor.

 

sut_hakkinda_1

7- Alerjinin Bir Numaralı Sorumlusu

Araştırmalar gösteriyor ki anne sütü dışında alınan sütün yarardan çok zararı var. Laktoz, bağırsaklarda iyice parçalanmadığı için çok ciddi alerjen bir gıdadır. Belirtileri hafif bir mide-barsak şikayeti ya da gaz birikimi olabileceği gibi, astıma kadar varan solunum sistemi şikayetleri de olabilir

8- Süt Ürünleri

İnek sütünden yapılmış yegane tehlikesiz ürünler sindirilebilen bir yağ olan taze tereyağı, laktobakteri tarafından sizin için önceden sindirilmiş taze mayalanmış yoğurttur. Sulanmayan, bozulmayan market yoğurtları yerine ev yoğurdu tercih edin. 

Hatta kefir yoğurda göre bir gömlek daha üsttedir. Kefir de yoğurt da ikisi de mayalandıkça, ekşidikçe değerleri artıyor. İçlerinde bir yığın faydalı mikrop oluşuyor. Faydalı mikroplar insanı başta alerji ve astım olmak üzere birçok kronik hastalığa karşı koruyor.
kaynak:

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

104 Yaşındaki En Yaşlı Sokak Sanatçısı Mahallesini Ördü

10 Yaşındaki Bir Çocuğun Gözünden Türkiye’ deki Eğitim Sistemi