in ,

Süper Ay ve Kanlı Ay Tutulması İçin Bu Gece Gözünüz Gökyüzünde Olsun

Bu gece gözünüz gökyüzünde olsun. Ancak, 2033 yılında tekrar şahit olabileceğimiz süper ay ve kanlı ay tutulması bu gece aynı anda gerçekleşiyor.

En son 1983 yılında gerçekleşen bu nadir olay bu gece gerçekleşiyor. Tutulma Türkiye’den sabah’a karşı 03:00 sularında gözlemlenebilecek. (03:00 – 06:00 sularında Ay’a bakmanız tavsiye ediliyor)

Süper ay ve ay tutulmasının aynı zamana denk gelmesi neredeyse 30 yılda bir gerçekleşen bir gökyüzü olayı.

super_ay_kanli_ay_1

Huffington Post’ta yer alan habere göre dünyanın birçok yerinden görülebilecek süper ay ve ay tutulması 27 Eylül 2015’te Kuzey ve Güney Amerika’da, 28 Eylül sabahı ise Avrupa, Afrika ve Orta Asya’nın belli bölgelerinden izlenebilecek.

Süper ay ve ay tutulması en son 1982’de aynı zamanda gözlemlenmişti. Eylül ayından sonra ise bir daha 2033’e kadar böyle bir gökyüzü olayına şahit olmamız mümkün olmayacak.

28 Eylül sadece süper ay ve ay tutulmasının birlikte gözlemlendiği bir gün olmayacak. Aynı zamanda sonbahar ekinoksuna en yakın dolunaya şahit olacağız.

Neden Kanlı Nedir?

kanli_ay_1

Ayın renginin kırmızıya dönmesi, gün doğumu veya gün batımında gökyüzünün kızarması ile aynı neden dayanır. Güneş ışınları atmosferden geçerken kısa dalgaboylarını oluşturan mavi ışık dağılım gösterirken, uzun dalgaboyundaki kırmız ışık dağılmadan düz ilerler. Bu nedenle gün ortasında gökyüzü mavi iken, gün doğarken veya batarken kızıla döner.
Tam Ay tutulmasında da Dünyanın atmosferinden geçen Güneş ışınlarındaki mavi ve yeşil bileşenler dağılarak yok olurken Ay’ı kırmızı bileşenler aydınlatır. Kırmızı ışıkla aydınlanan Ay da kırmızı görünür.

SÜPER AY Nedir?

Dolunay’ın normalden yüzde 30 daha parlak ve yüzde 14 daha büyük göründüğü Süper Ay, dünyanın yörüngesine en yakın olduğu zaman gerçekleşiyor.

NASA, tutulmanın dünyanın hangi bölgelerinden görülebileceği ile ilgili bir harita yayınladı:

super_ay_kanli_ay

kaynak: Hurriyet – Nasa – Bilimania

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Ormanın Sesini Dinlemek İçin Dev Tahta Megafonlar

Süper Ay ve Kanlı Ay Tutulmasını CANLI İzle