in

Starbucks Kültürüne Ne Kadar Hakimsiniz?

Pink Bra

Ortalama olarak son 5 senedir kahve sektörüne talep inanılmaz derecede arttı. Artan bu taleplere karşı da neredeyse adım başı yeni kahve dükkanları açılıyor. Bu işi profesyonelce yapan ve pek çok lokasyonda mağazası bulunan Starbucks geliyor. Ancak Starbucks kültürüne ne kadar hakimsiniz?

İşte bu kültüre ayak uydurmak için yapmanız gerekenler;

#1 Adını Söyleyemediğimiz Kahveyi Söylüyormuş Gibi Yapmalısınız

Barista ile ilgilenen arkadaş gelir ve kibarca ne içeceğinizi sorar. Siz tabi bu sektörde yenisiyseniz, yandınız.

– “Hmm, bana bir Karamelli frappaçino.” Tabi barista gün içinde o kadar çok şey duyuyordur ki tepki vermeden içeceiğin hangi boy olacağını sorar, arkanızda da kuyruk almış başını gidiyor sizde cool görünüşüz bozulmasın diye küçük, orta veya büyük diyemezsiniz kovarlar. Küçük yerine, tall; orta yerine grande; büyük için venti demelisiniz.

2# Bereyle Oturmalısınız

Siparişiniz geldi içeceğinizi aldınız ve yer bulabilirseniz ne mutlu size! Kış aylarında kapalı alanda içerideki oksijen karbondioksite dönüşme evresine girecek kadar sıcak ama gençlik “tarz”ları bozulmasın diye o sıcakta bereyle oturuyor. Bu kültüre ayak uyduracaksanız, siz de oturacaksınız. O arkadaşları tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyorum.

#3 Üniversite Kampüsündeymiş Gibi Çalışmalısınız

Gerçekten en anlam veremediğim kısma geliyorum. Üniversiteye gidenlerin okul kampüslerine, kütüphanelerine ne oldu, yandı mı? Ne sıkıntınız var da, bütün gününüzü o havasız mekanda gürültünün içinde ders çalışıyor gibi yapıyorsunuz. İnsan o kadar ses ve havasız yerde nasıl ders çalışabilir? Onca insan saatlerce, dip dibe ders çalışıyormuş gibi yapabiliyorlar.

#4 Yüksek Sesle Sohbet Ederek İnsanları Rahatsız Etmelisiniz

Eğer artık bende Starbuckslı’yım diyorsanız, arkadaşlarınızla hemen kahvelerinizi yudumlarken bağıra bağıra konuşarak, kahkahalar atarak oturmanız gerekiyor. Çünkü o koltuk masa size ayrılmış vip alanınız ve orada yapacaklarınıza kimse karışmayacak. Sizi uyaran olursa aldırış etmeyin. Çünkü siz Starbuckslı’sınız. Bir kahve bir parsel demek.

#5 Yaptığınız Paylaşımlarda Starbucks Logosu Gözükmeli


Sonuç olarak o kadar gitmişsiniz, para vermişsiniz ve şanlıysanız yer bulup oturdunuz. Sırada geldi check-in yapmaya yada Instagram, Facebook ve Twitter gibi sosyal mecralarda resim paylaşmaya… Kesinlikle çektiğiniz resimde sizden daha çok Starbucks’ın logosu gözükmeli, yoksa ne selfielerin anlamı ne de check-inlerin karizması kalır…

#6 İçtiklerinizi ve Masanızı Leş Gibi Bırakmalısınız

Neden diye soran olacaksa siz marjinalsiniz! Siz, orada çalışan insanlardan daha üst “level” olduğunuz için masayı leş gibi bırakabilirsiniz. Yada içtiğiniz kahveyi ortalama 2-3 metre uzağınızda olan giderken atabileceğiniz çöp kutusu yerine yere ve masaya atabilirsiniz. Nasıl olsa temizleyecek sizden altta olan biri var, ne diye ellerinizi kirletesiniz ki?

Diyebileceğiniz üzere “bunları yazıyorsun ama kendin sanki gitmiyorsun”lar olacaktır. Bende Starbucksta kahve içmeyi, oturmayı ve sohbet etmeyi seven bir insanım. Fakat o kadar çok bun tip davranışlar gördüm ki artık bunu paylaşmadan duramadım.

Maalesef ki bulunduğumuz arkadaş ortamları, kalıplaşan sosyal ve kültürel yapılardan dolayı bizim yapımız da değişiyr. Ama bu kendi benliğimizi kaybetmemize sebep olmamalı…

Sırf bir şeylere özendiğimiz yada başkası gibi olmaya çalıştığımız için kendi benliğimizden vazgeçiyoruz. Ya da gittiğiniz mekanlarda çalışanları size hizmet ettikleri için “işi o yapsın” yada “yapacak tabi para alıyor” diye aşağılamamız lazım. Sonuç olarak sizde bir yerlerde çalışıyorsunuz ve size de birileri “işi o yapsın” yada “yapacak tabi para alıyor” diyordur.

Bugünlerde o kadar fazla özenti ve saygısızlık fışkıran davranışlar sergileniyor ki, siz siz olun kendinizi kaybetmeyin, farkınız özünüz; benzersizliğiniz olsun…

O zaman gelsin latte’ler!

What do you think?


Warning: explode() expects parameter 2 to be string, array given in /home/u7404578/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43

Warning: array_merge(): Argument #2 is not an array in /home/u7404578/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43
0 points
Upvote Downvote

Written by Akın T.

Bir şeylere sıkı sıkıya tutunmayın. Sahip olduğunuz şeylere, “evrenin” size geçici olarak emanet ettiği şeyler gözüyle bakın-bütün her şeyi sizden her an geri alabileceği aklınızda olsun.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

Salonunuz İçin Şehir Manzaralı Inception Tarzı Kahve Sehpası

Bunca Zamandır Toblerone’u Hep Yanlış Yemişiz! Bakın Nasıl Yeniliyor?