in

Star Wars Serisi İle İlgili Daha Önce Duyulmamış 13 İlginç Bilgi

 Yaratıcısı George Lucas’ın Star Wars’u nasıl ortaya çıkardığından, orjinal üçlemede kullanılan bazı özel efekt yöntemlerine ve karakter adlarına nelerin ilham verdiğine kadar birçok ayrıntı. İşte kameranın ardında, biz seyircilerin haberi olmadan yaşananlar…

1-  Lucas, ‘Star Wars’ serisinin senaryosunu 1973 yılında bitirdi. Ancak şirketinin çıkardığı problemler senaryoda önemli bir değişikliği gerektirdi. İlk çekilen bölümler hikayenin ikinci yarısıydı ve kahraman yani Anakin Skywalker’ın oğlu Luke Skywalker orjinal senaryoda kadındı. Film şirketi ise sancılı bir sinema ortamında bayan kahramanın riskli olacağını söyleyince senaryo baştan sona değişti.

2- Star Wars tam olarak George Lucas’ın kafasındaki şekliyle çıkmış denemez. Mesela Luke’un soyadı ilk başta Skywalker değil, Starkiller’mış. Hatta bir ara daha yaşlıymış ve adı da General Skykiller’mış. 1975’de yazılan senaryonun adı ‘Strkiller’ın Maceraları: Star Wars Bölüm I’ miş.

3-İlk Star Wars filminin başrolleri için, Burt Reynolds, Kurt Russell, Jodie Foster ve Nick Nolte gibi yüzlerce oyuncuyla görüşüldü.

 

star-wars-hakkinda-bilinmeyenler-2

4- Harrison Ford, Star Wars serisinin ilk filminde rol almak istemedi. Lucas, Ford’un marangozhanesine giderek onu kandırmayı başarıp, Han Solo rolünü verirken, Harrison Ford da Hollywood’un vazgeçilmez starı olmak üzere ilk ciddi adımını atmış oldu.

5- 1978’de ikinci filmi yöneten Irwin Kershner, çekimlerin yapılacağı bölgeyi görmek için Norveç’e gitti. Karlı Hoth gezegenin savaş sahneleri için hazırlıklar sürerken hava sıcaklığı -20 dereceydi.

 

star-wars-hakkinda-bilinmeyenler-4

6- “Jedi’nin Dönüşü” filmdeki bazı sahnelerin çekimleri için Kaliforniya’nın Kızılağaç Ormanları bölgesine kamp kurulmuş. Chewbecca rolünü oynayan Peter Mayhew ekipten biraz uzaklaşınca bölgedeki avcılar tarafından “Kar Adam Yeti”ye benzetilmiş ve vurulmaktan zor kurtarılmış. Bu arada Mayhew’in kostümü moher ve yak postundan yapılmış.

7- “Ölüm Yıldızı”, Lucas’a ait Industrial Light and Magic şirketinin park yerinde, pinpon masalarının üzerine kurulan savaş gemisi maketlerinden yapılmış.

8- Geminin kanyonun içinde uçuyormuş gibi göründüğü efekti yapabilmek için kamyonetin üzerine bağlanan kameralarla çekim yapılmış.

9-Han Solo’nun sağ kolu Chewbecca’nın sesi ayı, fok, deve ve deniz aslanı seslerinin birleştirilmesiyle elde edilmiş.

 

Yoda-Negotiation-Tactics

10- Yoda ile Albert Einstein arasındaki benzerlik tesadüf değil çünkü Yoda’nın yüzü, Einstein’dan esinlenilerek yapılmış. Sesi ise Muppet Show’da Miss Piggy’yi seslendiren Frank Oz’a ait.

11- R2D2’nun ismi Lucas, American Graffiti’nin montajını yaparken konmuş. Ekipten biri Lucas’tan makara 2, diyalog 2 (reel 2, dialogue 2)’yi kısaltılmış olarak isteyince (r2,d2) Lucas kelimenin tınısından çok hoşlanmış ve ileride kullanmak üzere not almış.

12- Ölüm Yıldızında, Leia, Luke, Han ve Chewbacca’nın içine düştüğü çöp toplama merkezinin numarası, Harrison Ford’un sosyal güvenlik numarasıymış.

13- Darth Vader, Hollanda dilinde Kara Baba demek.

 

Ntv

What do you think?


Warning: explode() expects parameter 2 to be string, array given in /home/u7404578/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43

Warning: array_merge(): Argument #2 is not an array in /home/u7404578/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43
0 points
Upvote Downvote

Written by tyler durden

Her gün işe gidiyorsun. Akşamları erken uyuyorsun. Ve bunun karşılığında aldığın tek şey koltuk takımı. Gerçekten acınası bir durumdasın.!!!

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

Fotoğraflarınız İçin Alüminyum Folyo ile Şık Ötesi El Bokeh Wall Tekniği

Milyonlar Kazandıran 12 Basit Fikir