Stafilokok Bakterisi Nedir?


Stafilokok_1

Stafilokok enfeksiyonları, genellikle deride hatta sağlıklı bireylerin bile burunlarının içinde bulunan bir mikrop türü olan stafilokok bakteriden kaynaklanır. Çoğu zaman, bu bakteriler hiçbir soruna neden olmaz ya da nispeten küçük deri enfeksiyonlarına neden olabilir.
Ama stafilokok enfeksiyonları bakterileri vücudunuza girdiyse, kan dolaşımına karışarak eklem, kemik, akciğer veya kalbinizi etkilediyse ölümcül sonuçlara yol açabilir.
Geçmişte, hastaneye kaldırılan ya da kronik rahatsızlığı olan ya da bağışıklık sistemi zayıf olan bireylerde ölümcül bir stafilokok enfeksiyonu olabilirdi. Ama şimdilerde, aksine sayısı giderek artan sağlıklı insanlarda yaşamı tehdit eden stafilokok enfeksiyonları görülür. Birçok stafilokok enfeksiyonu artık yaygın kullanılan antibiyotiklere yanıt vermez.

Sebepler

Birçok kişi stafilokok bakterileri taşır ama stafilokok enfeksiyonlar asla gelişmez. Eğer bir stafilokok enfeksiyonunuz varsa, bir süredir taşıdığınız bakterilerden kaynaklandığını söylememiz mümkündür.

Bu bakteriler de kişiden kişiye bulaşabilir. Stafilokok bakterileri çok dayanıklı olduklarından yastık veya havlu gibi cansız nesneler üzerinde onlara dokunan sonraki kişiye geçebilecek kadar uzun bir zaman yaşayabilir.

Stafilokok bakteriler şu koşullarda bile hayatta kalabilir:

  • Kuruluk
  • Aşırı sıcaklık
  • Yüksek oranda tuzluluk
Bi' Tepki Ver Bakalım
Çok Fena Çok Fena
0
Çok Fena
Nasıl Ya? Nasıl Ya?
2
Nasıl Ya?
Iyyy Iyyy
1
Iyyy
Komik Komik
1
Komik
Süpper Süpper
1
Süpper
lol lol
1
lol
omg omg
0
omg
Budur Budur
2
Budur

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hesabın Yok mu?
Kayıt Ol

Şifreni Sıfırla

Back to
Giriş Yap

Kayıt Ol

Back to
Giriş Yap
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Poll
Story
List
Meme
Image