Soma Faciasının Yıl Dönümü!


Türkiye’nin genel politikası gibi işçiler inşaattan düşer, madende kalır veya farklı bir şey gelmesi de başlarına Patron kesimi zengin kesim hiç bir şeyden etkilenmez.

Üzerinden tam 1 yıl geçmesine rağmen maalesef Soma Maden Faciasında da kimse yargılanmamış ve kimseye herhangi bir ceza uğramamıştır. Keza para cezası uygulansa ne olacak ödeyip bitirecekler. Artık aramızda faciadan yaralı olarak kurtarılan ve sedye kirlenmemesi için ayakkabısını çıkartmak isteyen güzel yürekli insanların arkadaşları yok. Yaşamını yitiren 301 madencimiz şu an hayatta değiller ve bunun haricinde tam tamına 442 çocuğumuz yetim kaldı. “Sözde” demokratik bir Türkiye ile daha bu sorunları aşacağı gözükmüyor. İş kazası yüzünden yaşamını yitiren işçi ve madenci kardeşlerimizin üzüntüsünü paylaşıyoruz.

uykusuzs-soma

 

Soma Maden Faciası Nedir ?

Soma Faciası yada Soma Maden Faciası, 13 Mayıs 2014’te Türkiye’nin Manisa ilinin Soma ilçesindeki kömür madeninde çıkan yangın nedeniyle 301 madencinin ölümüyle sonuçlan madencilik kazası. Facia, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en çok can kaybı ile sonuçlanan iş ve madencilik kazası olarak kayıtlara geçti. Soma Holding şirketlerinden Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. tarafından işletilen maden ocağında, patlamaya elektrikli ekipmanların sebep olduğundan şüphelenildi. Yangın, vardiya değişimi sırasında meydana geldi ve 787 işçi patlama sırasında yer altında kaldı. Enerji Bakanı Taner Yıldız, 17 Mayıs 2014 tarihinde yaptığı açıklamada, toplamda 301 kişinin hayatını kaybettiğini ve içeride kimse kalmaması sebebiyle kurtarma çalışmalarının sona erdiğini açıkladı.

Türkiye’de madenciler, 2013 yılı sonunda ülkedeki tehlikeli çalışma koşullarını protesto etti ve Türkiye Büyük Millet Meclisi, ilgili madenin güvenliğinin araştırılması teklifini facianın gerçekleşmesinden yalnızca yirmi gün önce reddetti. Facianın gerçekleşmesinden sonra Türkiye’de üç günlük ulusal yas ilan edildi. Ülke halkı faciadan dolayı çeşitli tepkiler gösterdi ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Soma’da protestolara maruz kaldı. Ayrıca, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde iki gün ve Pakistan’da bir gün ulusal yas ilan edildi.

Bi' Tepki Ver Bakalım
Çok Fena Çok Fena
0
Çok Fena
Nasıl Ya? Nasıl Ya?
0
Nasıl Ya?
Iyyy Iyyy
0
Iyyy
Komik Komik
0
Komik
Süpper Süpper
0
Süpper
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
Budur Budur
0
Budur

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hesabın Yok mu?
Kayıt Ol

Şifreni Sıfırla

Back to
Giriş Yap

Kayıt Ol

Back to
Giriş Yap
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Poll
Story
List
Meme
Image