in

Sinüzitten Korunmanın 7 Yolu!

Yol açtığı şikayetlerle yaşam kalitesini oldukça düşüren sinüzit en çok kış aylarında görülüyor. Diğer solunum yolu enfeksiyonu hastalıklarında olduğu gibi sinüzitte de esas olan korunmaktır. Sinüzitten korunabilmek için bizlerinde yapabileceği ve dikkat edeceği hususlar mevcuttur.

Yol açtığı şikayetlerle yaşam kalitesini oldukça düşüren sinüzit en çok kış aylarında görülüyor. Diğer solunum yolu enfeksiyonu hastalıklarında olduğu gibi sinüzitte de esas olan korunmaktır. Sinüzitten korunabilmek için bizlerinde yapabileceği ve dikkat edeceği hususlar mevcuttur.

1.
Sinüzitte diğer üst solunum yolu enfeksiyonları gibi hava ve damlacık yoluyla yayılır. Dolayısıyla insanların yoğun olduğu alışveriş merkezleri, toplu taşıma araçları, asansör ve kapalı alanlarda dikkatli olmak gerekmektedir.

2.
Günlük su ve mevsim meyveleri tüketimimizi artırarak bağışıklığımızı kuvvetlendirmemiz mümkündür.

3.
Soğuk geçen aylarda kapalı ve havasız ortamlarda daha çok vakit geçirdiğimiz için artan sinüzit riskini azaltabilmek bulunduğumuz ortamları sık sık havalandırarak mümkün olabilir.

4.
Kapalı ortamlarda havasızlık ve ısıtma sistemleri nedeniyle hava kuruyor. Kuru hava da burun mukozasının bağışıklık sistemini zayıflatarak burnu virüs ve bakteri gibi enfeksiyonlara açık hale getiriyor. Çalıştığımız yada yaşadığımız odadaki nem oranını yüksek tutmak burun mukozasının kurumasını önleyebilir. Eğer burnumuzda kuruluk hissi yaşıyorsak burnumuzu ılık su ile yıkayarak nemlendirmek yada nemlendirici sprey ve jeller kullanmak oldukça faydalı olacaktır.

5. Soğuk ve rüzgarlı havalarda ağız ve burnunuzu kapalı tutarak burnun kurumasını önlemeniz ve soğuğa maruz kalmaktan kaçınmanız çok önemlidir.

6. Sadece soğuk havada değil, kalorifer ile ısıtılan sıcak ortamlardada havadaki nem oldukça düşecektir. Bu ortamlarında nem oranını optimumda tutmak gerekmektedir.

7. Sigaranın içinde bulunan maddeler bakteri ve virüsler için bariyer görevi gören burun mukozasında hasarlara yol açmaktadır. Bu hasar sonucu burun mukozasının koruyucu özelliği bozulmakta ve sinüzit gibi üst solunum yolları enfeksiyonlarına yakalanma riski artmaktadır. Bu sebepten, sinüzitten korunmak için sigara içmemek ve sigara içilen ortamlardan uzak durmak gereklidir.

Kulak Burun Boğaz Uzmanı – Doç. Dr. Murat TOPDAĞ

Sinüzit ve diğer kulak burun boğaz tedavileri için tıklayınız.

What do you think?


Warning: explode() expects parameter 2 to be string, array given in /home/u7404578/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43

Warning: array_merge(): Argument #2 is not an array in /home/u7404578/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43
0 points
Upvote Downvote

Written by Akın T.

Bir şeylere sıkı sıkıya tutunmayın. Sahip olduğunuz şeylere, “evrenin” size geçici olarak emanet ettiği şeyler gözüyle bakın-bütün her şeyi sizden her an geri alabileceği aklınızda olsun.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

Başarı nedir ?

Moka Pot ile nitelikli kahve nasıl demlenir?