in

Sinemanın Kıymetlisi: Oscar

oscar“Oscar” diğer adıyla “Akademi Ödülleri” 22 şubat günü Los Angeles’taki Dolby Theatre’da sahiplerini bulacak. Her yıl merakla beklenen ödül töreni, dünya çapında milyonlarca insanı ekranlardan kendine bağlıyor. Ödül kazanan yapımlar ve sanatçılardan,kırmızı halı şöleni , kadın oyuncuların giysileri, mücevherleri ve menüsüne kadar her şeyiyle günlerce konuşuluyor. Bu ödülü bu kadar önemli yapan ne? İlk verildiği yıllar nasıldı? Kimler jüri oluyor? Heykelciğin özellikleri ne?

Oscar ‘ın İlk Yılları

Yıl 1929. İlk Oscar Töreni
16 mayıs 1929. İlk Oscar Töreni

Gerçek ismi ” Academy Award of Merit”‘ olan “Oscar” ödülü ilk kez 1927 yılında kurulan ve merkezi Beverly Hills, California’ da bulunan profesyonel bir organizasyon olan Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS) tarafından 1929 yılının mayıs ayında dağıtıldı. Hollywood Roosevelt Hotel’ de gerçekleşen organizasyon, yaklaşık 15 dakika kadar sürmüş.Törene, yaklaşık 250 konuk katılmış ve biletler 5 dolar karşılığı satılmış.

Pricewaterhouse 1935 yılından itibaren Oscar ödüllerinin gizli oylama sürecini yönetiyor. Organizasyon 1941 yılından itibaren ise gizli zarf sistemiyle çalışmalarını sürdürüyor.
İlk yıllarda Oscar’ a aday olabilmek için ödülün verileceği yıldan bir önceki yıl 31 Temmuz’a kadar Los Angeles’ta vizyona girmiş olması gerekiyordu. Fakat daha sonra aday olan filmlere 17 aylık bir süre tanındı.
Ödüllerin dağıtım seremonisi 1999 yılından beri Pazar geceleri yapılıyor. Günümüzde bir filmin Oscar’a aday gösterilebilmesi için 40 dakikadan uzun olması, Los Angeles sınırları içinde en az bir sinemada paralı gösteriminin gerçekleşmiş olması, bu gösterimin de en az bir hafta sürmüş olması şartı aranıyor.

 Akademi Üyeleri

fa-banner-member

 

Bütün üyeler akademiye katılmak üzere öncelikle bir davet alırlar. Üyelik “Board of Governors “tarafından verilir. Üyelik için sinema alanında seçkin bir kariyere sahip olmak ön koşuldur. Genellikle bir akademi ödülünü kazanmak, akademiye katılmak için bir davetle sonuçlanmasına rağmen, üyelik otomatik değildir. Akademi’ye üye olduktan sonra bu unvan ömür boyu devam ediyor. Bu yüzden üyelerin yaş aralığı oldukça geniş.

Yeni üyelik teklifleri yıldan yıla düşünülür. Akademi, 2007 itibariyle oy verecek 5830 üyeye sahiptir. Akademi üyeliği, sinema filmlerinde farklı disiplinleri temsil etmek için 15 dala bölünmüştür. Bunlar; oyuncular, yönetmenler, sinematograflar, sanat yönetmenleri, film editörleri, müzik, yapımcılar, halkla ilişkiler, kısa filmler ve animasyon, ses, görsel efektler, yazarlar, belgeseller.

Ve gelelim heykelciğe…

Oscar Heykeli

oscar_award

MGM’nin baş sanat direktörü Cedric Gibbons tarafından tasarlanan heykelcik , bir film makarasının üzerinde elinde kılıç taşıyan bir şövalyedir. Şövalyenin üzerinde durduğu makaranın beş halkası; aktörler, yazarlar, yönetmenler, yapımcılar ve teknik ekip olmak üzere Akademi’nin kollarını temsil ediyor. Oscar heykelciği, altın kaplama, yaklaşık 4 kg ağırlığında ve 34 cm uzunluğundadır. Heykelcik Chicago’da yapılıyor. 50 tanesinin yapımı yaklaşık olarak 3 – 4 hafta alıyor. 50 ödül kategorisi olmasa da, eşitlik durumunda aynı ödül birden fazla kişiye verildiğinde yedek heykelcikler kullanılıyor. Kalanlar ise bir sonraki senenin ödül töreni için saklanıyor.

Oscar ödülünü kazananlar heykelciği sadece 1 dolar bedeliyle Akademi’ye satabiliyor. Ne ödül kazananlar, ne de onların varisleri ödülü başka hiç kimse ve hiçbir kuruluşa satamıyor.

Heykelciğin Oscar ismini alması hakkındaki en bilinen hikaye ise şöyle:
Akademi’nin kütüphanecisi ve eski yöneticisi Margaret Herrick, o zamanlar Akademi heykeli diye isimlendirilen ödüle bakarken, heykelin Oscar Amcası’na ne kadar benzediğini söyler. O sırada Herrick’in yakınlarında bulunan bir gazeteci bunu duyar ve “Oscar” ağızdan ağza dolaşır. 1934 yılında düzenlenen 6’ncı Oscar Ödülleri’nde, Hollywood yazarı Sidney Skolsky, Katharine Hepburn’ün en iyi aktris ödülünü kazandığını anlattığı yazısında “Oscar Amca” tabirini kullanır ve söz böylece lügata girer. Akademi’nin “Oscar” sözünü resmi biçimde kullanmaya başlaması ise 1939’u bulur.aktris ödülünü kazandığını anlattığı yazısında “Oscar Amca” tabirini kullanır ve söz böylece lügata girer. Akademi’nin “Oscar” sözünü resmi biçimde kullanmaya başlaması ise 1939’u bulur.

Kırmızı Halı

red_carpetKonu sinema olsa da ödül töreninden önceki kırmızı halı geçişleri moda dünyasında önemli bir yere sahip. Uzunluğu yaklaşık 165, genişliği 10 metre olan kırmızı halıda adeta bir defile yaşanırken, özellikle kadın oyuncular ünlü modacıların kıyafetleriyle şıklık yarışına giriyor. Kırmızı halı nedeniyle film eleştirmenlerinden önce, moda eleştirmenlerinin söz sahibi olduğu gecede en iyi kadın oyuncu kategorisindeki adayların kıyafetleri büyük önem taşıyor. Bugüne dek Oscar alan oyuncular şu kıyafetleri giymişti:

en_iyi_kadin_oyuncu_

 

What do you think?


Warning: explode() expects parameter 2 to be string, array given in /home/u7404578/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43

Warning: array_merge(): Argument #2 is not an array in /home/u7404578/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43
0 points
Upvote Downvote

Written by Didem

Alice: Hangi yoldan gideyim?
Tavşan: Nereye gittiğini bilmiyorsan, hangi yoldan gittiğinin bir önemi yok...!

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

Gigapiksel Kalitesinde Andromeda Galaksisi