in

Sinema Tarihinin En Başarılı 13 Doğaçlama Sahnesi

Usta oyuncuları izlemek her daim büyük bir keyiftir. Oyuncu senaryoya ve kimliğine son derece hakimdir ve sizi filmin içine çeker. Tabi bu olaya senaristin ve oyuncu seçiminin de büyük katkısı vardır.

Ancak bazı oyuncular vardır ki ustalıklarından mıdır, filmin havasından mıdır bilinmez, yeteneklerini senaryo dışına taşırırlar. Yönetmen “KES” demez, kamera çekmeye devam eder. Belki o anda sette soğuk rüzgarlar eser. Ancak biz izleyenler büyüleniriz o sahnelerde.

İşte o meşhur doğaçlama sahneler…

1- Dark Knight (2008)

Tartışmasız sinemanın en başarılı Joker karakterini canlandırdı Heath Ledger. Oynadığı rolle ilgili çok yazılıp, çizildi. Ölümü bile Joker karakterine bağlandı. Polis merkezinde dedektif Gordon’un terfi haberini bir anda Joker alkışlamaya başlar. O soğuk rüzgar eser ama tüm ekip ağzı açık Ledger’ a bakar. Çünkü bu senaryo da yoktur.

 

2- Pretty Woman (1990)

Richard Gere’ ın hınzır şakası Julia Roberts’ın unutulmaz kahkahaları. Senaryo gereği hediyesine dokunmak isteyen Julia Roberts, şaka kurbanı olur. Tüm içtenliği ile attığı bu kahkaha kimse tarafından yazılmamıştır.

 

3- The Shining (1980)

Jack Nicholson‘ın kapıyı kırıp kafasını içeri uzattığı sahne, filmin en heyecanlı bölümüdür. İşte Johnny Geldi!! repliği ile yüreğimiz hoplar. Ancak bu cümle senaryoda yoktur.

 

4- Dark Knight (2008)

Yine Joker ve yine Heath Ledger… Joker hastane patlarken otobüse doğru yürüyüp, binmesi gerekir. Ama Heath Ledger, geri dönüp şöyle bir bakar ve geciken patlama için düğmeye basar. Ortaya sıradışı bir sahne çıkar…

 

5- Dumb and Dumber (1994)

Jim Carrey doğaçlama konusunda master yapmış bir oyuncu. Salak ile Avanak filminde çıkardığı ses dünyanın en rahatsız edici sesleri arasında yerini aldı. Tek doğaçlama yaptığı sahne de bununla kalmadı.

 

6- The Usual Suspects (1995)

Süpheliler bir bir öne çıkarken, sıra Benicio Del Toro’ ya geldiğinde birden herkes gülmeye başlar. Yıllar sonra bu sahne ile ilgili Benicio Del Toro’ dan bir itiraf gelir. “Tam o anda osurdum.”

 

7- The Silence of the Lambs (1991)

Hannibal Lecter, cam kafesinin ardından Clarice Starling’ e çıkardığı tuhaf ses provalar sırasında  Anthony Hopkins tarafından sahneye eklenmiştir.

 

8- Good Will Hunting (1997)

Robin Williams’ ın bir anda aklına gelip, anlattığı küçük bir hikaye. Can Dostum’ a ve sinema tarihine küçük bir hediye olarak kaldı…

 

9- The Godfather (1972)

Baba filminde nasıl bir doğaçlama olur demeyin? Olur hemde Marlon Brando yapar. Filmin ikinci başrol oyuncusu kedi, aslında o filmde hiç düşünülmemiş. Yani Baba’ nın meşhur kedisi bir anda filme dahil olmuş.

 

10- Star Wars Episode V: The Empire Strikes (1980)

Prenses Leia, Han Solo’ ya aşkını itiraf eder. Han Solo’ da “Ben de seni seviyorum.” demesi gerekirken, bomba gibi bir cevap gelir. “Biliyorum!”

 

11- The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring (2001)

Uruk Lurtz (yani ork), Aragorn’ a yanlışlıkla bir hançer fırlatır. Ama Aragorn (yani Viggo Mortensen) kılıcı ile hançeri engeller. Tamamen doğaçlama bir sahne…

https://www.youtube.com/watch?time_continue=59&v=icQ9m4Qe0Gk

 

12- Django Unchained (2013)

Oscar ödüllü oyuncu DiCaprio kendini sahneye öyle bir kaptırırki. Masaya vurduğunda kırılan bardak yüzünden elinde ciddi kesikler oluşur. Ama hiç duraksamadan sahnesine devam eder.

 

13- Lord of the Rings: The Two Towers (2002)

Aragorn’u canlandıran Viggo Mortensen miğfere tekme attar ve acıyla yere atar kendini. Ölen dostlarına üzüldüğünden mi? Hayır. İki ayak parmağının kırılmasının acısından…

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Su Altında Tüpsüz Nefes Almamızı Sağlyacak Mucize Alet

İnsanlığın Muhtemelen Asla Deşifre Edemeyeceği 10 Yazıt