in

Sebzelerden Müzik Aleti Yapan Çılgın Orkestra

Avusturya’nın Viyana kentinde 11 müzisyen bir araya gelmiş ve bir orkestra kurmuş.Bu orkestranın en ilginç özelliği çaldıkları müzik aletlerinin sebzelerden yapılması.Orkestra elemanları, her konserden önce müzik aletlerini manavdan özenle seçiyorlar.Hadi bu orkestrayı daha yakından tanıyalım.

Sebze orkestrasının elemanları taze sebzeleri soyarak, keserek ve oyarak birer müzik aleti haline getiriyorlar.Örneğin havuçtan flüt, balkabağından davul, pırasadan keman yapıyorlar.İşe ilk olarak 1997 ‘de yılında domatesle başlamışlar.

Zaman içinde farklı sebzelerden çok çeşitli müzik aletleri yapmışlar.Yenilerini yapmayı da sürdürüyorlar.Amaçları seslerin dünyasını keşfetmek.Ancak, ses çıkaran onca başka şey varken, sebzeleri seçmelerinin nedenini şöyle açıklıyorlar : ” Sebzelerin, seslerinin yanı sıra çok güzel tatları ve kokuları var !  

Sebze orkestrası ilk konserini Viyana’da vermiş.Kısa sürede ünleri tüm dünyaya yayılmış ve turnelere çıkmaya başlamışlar.Her konserden önce bir manava ya da pazara uğruyorlar.Burada kendi elleriyle en güzel sebzeleri seçiyorlar.Sonra da o sebzelerden müzik aletleri yaratıyorlar.Sebze orkestrasının elemanları balkabağı gibi bazı sebzeleri müzik aletine dönüştürmenin fazla uğraş gerektirmediğini ancak bazı sebzeler üzerinde epeyce çalışmak gerektiğini belirtiyorlar.

Her konser için yaklaşık 30 kilogram sebze gerekiyormuş.Artan sebzelerin bir kısmından çorba yapılarak konser sonrasında izleyicilere sunuluyormuş.Bir kısmı da doğal gübreye dönüştürülmek üzere ayrılıyormuş.Kullanılan müzik aletleri konserden sonra izleyicilere dağıtılıyormuş.

 

Sebze orkestrasının bir konserini ve bu konser öncesi yaptıkları hazırlıkları aşağıdaki adrese tıklayarak izleyebilirsiniz.

Vegetable Orchestra

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Written by Niyanna

Henüz 19 yaşında, edebiyat bağımlısı, doğa hayranı, uzay meraklısı, şiirle nefes alır, kahveyle uyur.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

Bir Beklerken Beş Doğuran Anne ve On Kişilik Ailesine Destek Yağıyor

13. Cuma Nedir ? Neden Uğursuz Sayılır ?