in

Savaş mağduru çocuklar

8 milyondan fazla çocuk savaş mağduru

Suriye’deki savaşın en çok çocukları etkilediğini belirten UNICEF, 8 milyondan fazla çocuğun mağdur olduğunu ve Suriye’de hiçbir yerin çocuklar için güvenli olmadığına dikkat çekti.

images

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Ortadoğu Bölge Sözcüsü Juliette Touma, iç savaş nedeniyle 8 milyondan fazla Suriyeli çocuğun mağdur olduğunu bildirdi. Touma, Suriye’de savaşan bütün tarafların savaş hukukunu ihlal etmeye devam ettiğini, bunun sonucu halkın temel ihtiyaçlarını karşıladığı alt yapının zarar gördüğünü ifade etti. Öte yandan UNICEF, gelecek yıl için 1,1 milyar dolar yardım çağrısında bulunanak, 8 milyon çocuğa ulaşmayı hedefliyor.

savas-ve-cocuk

Temiz içme suyuna erişemiyorlar

Suriye halkının yüzde 70’inin temiz içme suyuna erişemediğini vurgulayan Touma, suya erişim sıkıntısının en çok Halep’te yaşandığını söyledi. Touma, Halep’te al-Khafseh su tesisinin hava saldırıları sonucu zarar gördüğünü anımsatarak, 1,4 milyon Suriyelinin hala suya erişim sıkıntısı yaşadığını bildirdi.

maxresdefault

“Suriye’de artık çocuklar için hiçbir yer güvenli değil”

Son dönemdeki hava saldırıları ile şiddetin de arttığını belirten Touma, “Suriye’de artık çocuklar için güvenli hiçbir yer kalmadı. 2 milyon çocuk okula gidemiyor, 400 bin çocuk ise okulu bırakma riskiyle karşı karşıya. Suriye’ye komşu ülkelerde ise 700 binden fazla sığınmacı çocuk okulsuz” dedi.

1176217-529661067105069-1840561957-n-1

“8 milyondan fazla çocuk savaş mağduru”

Touma, Suriye’nin çocuk nüfusun yüzde 80’inin insani yardıma muhtaç olduğunu ifade ederek, “6 milyonun üzerinde Suriye’de, 2,1 milyonu da komşu ülkelere sığınan 8 milyondan fazla çocuk savaş mağduru” dedi. Bu arada, gelecek yıl için 1,1 milyar dolar yardım çağrısında bulunan UNICEF, 8 milyon çocuğa ulaşmayı hedefliyor.

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Written by Gamze Çabuk

Bir gün kamyonet gelecek beni uykuma götürecek...

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

Rückert Ödülü Sema Kaygusuz’un

Google Mühendisinin İnanılmaz İcadı