in ,

Satranç Ustası Bobby Fischer’ın Gizemli Hayatı Hakkında 20 Gerçek

9 Mart 1943 doğumlu Bobby Fisher adlı bir satranç dehasının ismini muhtemelen daha önce duymadınız.

Bobby; üstün zekası, aşırı hassas duyuları, zihninin uç noktalarında yaşayan esrarengiz, ne yapacağı belli olmayan bir insandı. Bobby, satranç turnuvalarını kasıp kavururken o yıllarda dünyanın en ünlü ismiydi. Bobby’nin tek amacı vardı “Satranç oynamak…“. Ancak dünya şampiyonu unvanını kazandıktan sonra tuhaf bir şekilde ortadan yok olmuştu.

Bobby’nin Dünya Şampiyonluğu Amerika’da büyük ses getirmiş, milyonlarca insana satranç oynaması için ilham kaynağı olmuştu. Kısacası satranç ateşini yeniden alevlendirmişti.

İşte bir dehanın esrarengiz hayatından 20 ilginç gerçek;

 1. Bobby Fischer’ın IQ’su 187 idi. Bu seviye Einstein’dan bile yüksekti. Bobby’nin görsel hafızası da tartışılmaz derecede rakipsizdi. Tek bir hamleden sonra satranç oyunun nasıl biteceği konusundaki milyonlarca olanağı düşünerek oyunun sonunu tahmin edebiliyordu.bobby-fisher-satranc (2)

 2. Fischer aşırı zeki olmasına rağmen Asperger Sendromu ile karşı karşıyaydı. Bu durumu kendisi de bilmiyor, doktora gitmeyi asla kabul etmediği için tam bir teşhis konulamıyordu.

 3. 13 yaşındayken Bobby, yüzyılın düellosu olarak tarihe geçen bir maç yaptı ve Donald Byrne adlı bir ustayı yenerek Küçükler Şampiyonası’nda Dünyanın En Genç Şampiyonu unvanını kazandı.bobby-fischer-bilmiyorsan (5)

 4. 14 yaşındayken Bobby, Amerika Satranç Turnuvası’nda En Genç Şampiyon olmayı başardı.

 5. 15 yaşına geldiğinde Dünyanın En Genç Satranç Ustası unvanını kazandı ve Dünya Şampiyonu adaylığı da beraberinde geldi.bobby-fischer-bilmiyorsan (3)

 6. Fischer 16 yaşındayken okulun bir zaman kaybı olduğunu düşünerek eğitimini sonlandırdı. Bunun yerine kendi kendine yabancı diller öğrenmeye başladı.

 7. 1957 yılından 1966 yılına dek Amerika Satranç Şampiyonası’nda arka arkaya 8 kez şampiyon oldu.bobby-fischer-bilmiyorsan (2)

 8. 20 yaşında 11’de 11 gibi bir ilk yaparak Amerika Satranç Şampiyonu oldu.

 9. 22 yaşında “Bobby Fischer Satranç Öğretiyor” adlı bir kitap yayımladı. Bu kitapta 275 adet Şah Mat egzersizi bulunuyordu. Günümüze dek bu kitaptan tam 1 milyon adet kopya satıldı ve tarihin en başarılı satranç kitabı olmayı başardı.bobby-fischer-bilmiyorsan (4)

 10. Fischer 1971 yılında FIDE’de ilk 1 numaralı resmi oyuncu olmaya hak kazandı.

 11. Bobby aynı yılda 2785 ELO puanına ulaşan ilk isim oldu.

 12. Fischer farkında olmadan Asperger Sendromu ile başa çıkmaya çalışırken sağlık durumu git gide kötüye gidiyordu. Üzerindeki tüm stresi, o sıralar Dünya Şampiyonu olan Boris Spassk ile yapacağı maç oluşturuyordu. Fischer 1972 yılındaki ilk maçı seyircinin öksürük sesleri ve kameranın kayıt bantlarının dönüş hışırtılarının konsantrasyonunu bozduğu sebebiyle kaybetti.bobby-fisher-satranc (1)

 13. Fischer, Soğuk Savaş döneminde katıldığı bu maç yüzünden Ruslar tarafından öldürüleceği düşüncesiyle aklını kaybetmeye başlıyordu. Fischer devam maçı için bir ping pong oyun odasında, kamerasız ve seyircisiz bir ortam talep etti.bobby-fischer-bilmiyorsan (6)

 14. Fischer ile Boris’in ikinci maçında, Boris sandalyesinde bir sorun olduğu gerekçesiyle konstrasyonunun bozulduğunu iddia ederek maçı kaybetti. Sandalye X-Ray cihazından geçirildi fakat hiçbir şey bulunamadı.

 15. Fischer ile Boris’in Dünya Şampiyonluğu maçı 12½–8½ olarak son buldu. Fischer son maçta o zamana dek kullanılmamış hamleler ile Boris’i felç etti. Fischer, Dünya Şampiyonu olmuştu.bobby-fischer-bilmiyorsan (1)

 16. Fischer 1972 yılında Dünya Şampiyonu olduktan sonra 20 yıl boyunca bir daha satranç oynamadı.

 17. Fischer 1975 yılında şampiyonluk unvanını korumak adına Anatoli Karpov ile maça çıkmayı talep etti fakat FIDE, Bobby’nin olağan dışı 179 talebini yerine getirmeyi kabul etmediği için maç gerçekleşmedi.Bobby-Fischer

 18. Bobby’nin insan ilişkileri korkunçtu. Geçimsizlikleri ve kaprisleri sebebiyle pek sevilmediği gibi Amerika karşıtı sözleri ile de sicili epey kabarıktı.

 19. Bobby dişlerinden birini Rusların altına verici koyduğunu düşünerek elleri ile çekmişti.

 20. Bobby vefat ettiğinde İzlanda vatandaşıydı. Satranç karelerinin sayısı kadar bir yaşta, 64 yaşında vefat etti.bobby-fischer-bilmiyorsan (1)

What do you think?


Warning: explode() expects parameter 2 to be string, array given in /home/u7404578/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43

Warning: array_merge(): Argument #2 is not an array in /home/u7404578/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43
0 points
Upvote Downvote

Written by Ecem Ü.

Hayallerinde yükseklere tırmanmak için asansör bekleyenlerden misiniz?

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

Balet ve Balerinlerin Günü Bizden Daha Farklı Yaşadığı Gösteren Fotoğraflar

Kediler ile Köpekler Arasındaki 6 Süper Komik Fark