in ,

Satış Elemanlarının Direk Yüzümüze Vurmadığı O 8 Gerçeği Öğrenin

Bir mağazaya girdiğiniz, bir şeyler satın alacaksınız. O anbda hemen yanınıza biri gelir ve “Size nasıl yardımcı olabilirim?” diye sorar. Ayrıca o rafların o kadar hoş görünmesini sağlayan da çoğu zaman kendisidir. Siz ürün ararken arkanızdan tekrar etrafı da toplarlar. İşte bu değerli emekçilere “Satış Elemanı” diyebiliriz;

Genelleme yapmadan konuşursak, bu güzel insanların direkt olarak müşterilerin yüzlerine vurmadığı fakat içlerinden geçirdikleri bu 8 gerçek ile yüzleşelim;

satis-bilmiyorsan

1. Kapanışa 5 Dakika Kala Hizmet Vermekten Hoşnut Olmayabilirler

Mağazayı kapatıp şöyle bir etrafı düzenleyecekler, zaten daha işleri uzun. Birde siz tam kapanma saati gidip alışveriş yapacağınız tutunca çıkış saatleri de daha uzuyor. Onlarında bir evi var, yarın alın. Kilitlemeyin insanları mağazaya.

2. Orayı Beğenmeyip Başka Bir Yere Giderseniz Buna Sinirlenmezler

Özellikle çoğunluğumuz “Ama yan dükkanda 5 lira daha ucuz. Oradan alayım o zaman.” sözünü kullanırız. Üzerine pazarlığa bile başvururuz. Dikkat ettiyseniz satış elemanı şöyle der, “İyi fiyat vermiş, kaçırmayın.” Çünkü artık hiç ama hiç sallamıyorlar.

3. Ürün Ararken Etrafı Dağıtacağınıza Onlara Sorun İsterler

Aradığınız bir ürün var fakat “Ben bulurum” edasıyla gidip rafları alt üst edince doğal olarak arkanızdan orayı toplamakla uğraşacaklar. Bunun yerine oradaki çalışanlara sorsanız çok daha kolay ve zahmetsiz bir şekilde size ürünü bulacaklardır.

4. Bazen Stok Göremeyebilirler

Özellikle indirimli, outlet ürünlerde stok olmayabilir. Raflarda kalanlarla yetinmek gerekir. Bu yüzden artık durumun farkında olup, “Niye bir tane var bundan?” gibi laf sokmadan satış elemanlarının bir suçu olmadığını anlamaya çalışalım.

5. Hırsızları Kapıdan Girdikleri Anda Çakabilirler

Bir şey almaya değil çalmaya gelen tipler tedirginlikleri ve baykuş gibi bakışları ile dikkatleri üzerlerine çekerler. Bu konuda da süper deneyimli olan satış elemanlarının radarlarına yakalanırlar.

6. Politikalar Gereği Müşteriye Çıkışamazlar Ama

Satış politikaları gereği satış elemanı müşteriye çıkışamaz, saygı ve seviyesini korumak zorundadır. Müşteri daima haklıdır. Ancak onlarında bir sabırları olduğunu bilmek gerek. Onlar işlerini kaybetmemek adına susabilirler fakat bu da kimseye onlara hakaret etme, aşağılama hakkını doğurmaz. Sorunlarda direkt müdürleri ile görüşebilirsiniz. Boşuna sinirleri bozmayın.

7. Kimse ile Kendi İndirimlerini Paylaşmazlar

Kasaya gelince “Biraz personel indirimi uygulasanız…” diyen pişkin insanlar vardır. Ve emin olun bunu pek çok kişi soruyordur. Onlar isteseler bile şirket politikaları gereği herkes ile personel indirimlerini paylaşamazlar. Artık ısrar etmeyin canım.

8. Bütün Gün Ayaktalar Kısmını Atlamayalım

Otobüste en fazla 2 saatlik yolculukta ayakta kalınca bile epey zorlanılıyor. Bir de onları düşünün! Bütün gün ayaktalar ve bu yüzden emin olun bir çok insandan çok daha fazla yoruluyorlar.

Onlardan aldığınız hizmet sonrası onları değerlendirmek adına pozitif bildirimler yazmanız çok hoş olabilir.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Leonardo Dicaprio’ nun Tüm Kariyeri Bir Kahve Fincanında

Sizi Yollara Düşürecek Rutin Hayattan Koparacak 11 Nokta