in ,

Sağlığımızı Korumanın Elimizde Olduğunu Gösteren 9 Madde

Zaman zaman elbette ki hepimiz hasta oluyoruz ve ne yazık ki hasta olmadan sağlığımızın kıymetini bilemiyoruz. Birkaç günde atlatabileceğimiz rahatsızlıklarımızın çözümü nispeten kolay olabiliyor. Örneğin, soğuk algınlığında bitki çayları ya da güzel bir uyku bize kendimizi daha iyi hissettirebiliyor ama uzun vadede sağlığımızı korumaksa bedenimize ve ruhumuza değer vermekten geçiyor. Bu yüzden, bu 9 maddenin aklınızda bulunmasında fayda var.

Güne kahvaltı ile başlayın

Aç hissetmeseniz ya da saat çok erken olduğu için iştahsız olsanız bile evden çıkmadan önce mutlaka bir şeyler atıştırın. Gece boyu yemek yemediğimiz için düşen kan şekerimiz bu sayede dengelenir.

 

Sıcak havalara dikkat edin

Aşırı sıcağa maruz kaldığımızda beynimize oksijen taşıyan arterler sertleşebilir ve bu da kan akışının yavaşlamasına neden olabilir. Bu yüzden vücut ısısını dengede tutmaya çalışmakta fayda var.

 

Mümkünse sigara içmeyin

Kanserden Alzheimer’a kadar birçok hastalığın temelinde sigara yatıyor olabilir.

 

Fazla şekerden uzak durun

Unutmayın ki bir parça çikolata ya da birkaç adet şekerlemeden alacağınız tat, bir paketten alacağınız tat ile aynıdır.

 

Hava kirliliğini unutmayın

Özellikle kış aylarında ısınmak için kullanılan bazı maddeler hava kirliliğinde ciddi bir artışa sebep olabiliyor. Bu dönemlerde dışarıda vakit geçirmek durumunda kalırsanız, işlerinizi kısa sürede halletmeye özen gösterin, dışarıda geçireceğiniz süreyi mümkün mertebe kısaltın.

 

Günlük uykunuzu mutlaka alın

Vücudumuzun ve ruhumuzun dinlenmek ve her günkü temposunu devam ettirmek için uykuya ihtiyacı var. Gündüz uykusu, gece alacağınız uyku ile aynı ölçüde faydalı değildir. Karanlıkta vücudumuz daha çok dinlenir.

 

Hasta olduğunuzda dinlenin

Günlük hayat telaşıyla bazen yapmamız gerekenler boyumuzu aşabiliyor ama hastaysanız önceliği kendinize verin, dinlenin, vücudunuzun kendini toparlamasına izin verin. Sonra yavaş yavaş eski temponuza dönün. Unutmayın ki hastalık sebebiyle yataktan hiç çıkmamak da sağlığınızı bozar.

 

Fazla düşünün

Evet, yanlış okumadınız. Özellikle beynimizin işlevini koruyabilmesi için sürekli düşünmeliyiz. Hayal kurun, yeni şeyler öğrenin, olumlu olan her şeye ve güzelliklere odaklanarak düşünün.

 

Yalnız kalmayın

Yalnızlık genel anlamda sağlık için iyi değildir. Bu yüzden, sosyalleşin, arkadaşlarınızla vakit geçirin, entelektüel sohbetler edin.

 

Kaynak

 

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Dünyada Yaşanmış En Cep Yakan 13 Büyük Kaza

Seneler Geçsede Her Duyduğumuz Kahkaha Attıran Kemal Sunal Replikleri