Rüzgar Türbini Nedir ? Nasıl Çalışır ?


Rüzgar Türbini basit olarak anlatmak istersek rüzgarda bulunan potansiyel enerjiyi önce mekanik sonra istenirse elektrik enerjisine çevirmeye yarayan mekanizma diyebiliriz.

Rüzgar türbinlerinin çalışma prensibi, hareket halindeki hava kanatlara çarparak pervaneleri döndürüyor. Pervaneler rotorda kinetik enerjinin mekanik enerjiye dönüşmesini sağlar. Sonrasında rotor milinin dönme hareketi hızlandırılarak jeneratöre aktarılır.

turbin

Bir rüzgar türbininin ürettiği enerjiyi hesaplayabilmek için rüzgarın hızına ve pervanenin çapına ihtiyaç vardır. Çoğunlukla büyük rüzgar türbinleri saniyede 15 metre hızla dönmektedir. Yani pervane ne kadar büyük olursa oluşacak enerji daha büyük olacaktır.

Standart büyük bir rüzgar türbini yıllık 5.2 milyon KWh elektrik enerjisi üretir. Yaklaşık 600 hanenin elektrik ihtiyacını karşılayabilir. Günümüzde kömür ve nükleer santraller, rüzgar santrallerinden daha ucuza enerji üretebilmektedirler. Rüzgar enerjisinin en başta kullanılma sebepleri “Temiz” ve “Yenilenebilir” özelliklerde olmasıdır. Atmosferde zararlı karbon dioksit ve nitrojen gazları salınımı yoktur ve rüzgarın bitmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Rüzgar enerjisi her ülkede üretilebilir. Başka ülkelerden enerji transfer etmeye gerek duyulmaz. Ayrıca rüzgar santralleri uzak bölgelere yapılıp, üretilen enerjinin merkezi yerlere iletilmesi daha kolaydır.


Bi' Tepki Ver Bakalım
Çok Fena Çok Fena
0
Çok Fena
Nasıl Ya? Nasıl Ya?
0
Nasıl Ya?
Iyyy Iyyy
0
Iyyy
Komik Komik
0
Komik
Süpper Süpper
0
Süpper
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
Budur Budur
0
Budur

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hesabın Yok mu?
Kayıt Ol

Şifreni Sıfırla

Back to
Giriş Yap

Kayıt Ol

Back to
Giriş Yap
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Poll
Story
List
Meme
Image