in

Rüzgar Türbini Nedir ? Nasıl Çalışır ?

Rüzgar Türbini basit olarak anlatmak istersek rüzgarda bulunan potansiyel enerjiyi önce mekanik sonra istenirse elektrik enerjisine çevirmeye yarayan mekanizma diyebiliriz.

Rüzgar türbinlerinin çalışma prensibi, hareket halindeki hava kanatlara çarparak pervaneleri döndürüyor. Pervaneler rotorda kinetik enerjinin mekanik enerjiye dönüşmesini sağlar. Sonrasında rotor milinin dönme hareketi hızlandırılarak jeneratöre aktarılır.

turbin

Bir rüzgar türbininin ürettiği enerjiyi hesaplayabilmek için rüzgarın hızına ve pervanenin çapına ihtiyaç vardır. Çoğunlukla büyük rüzgar türbinleri saniyede 15 metre hızla dönmektedir. Yani pervane ne kadar büyük olursa oluşacak enerji daha büyük olacaktır.

Standart büyük bir rüzgar türbini yıllık 5.2 milyon KWh elektrik enerjisi üretir. Yaklaşık 600 hanenin elektrik ihtiyacını karşılayabilir. Günümüzde kömür ve nükleer santraller, rüzgar santrallerinden daha ucuza enerji üretebilmektedirler. Rüzgar enerjisinin en başta kullanılma sebepleri “Temiz” ve “Yenilenebilir” özelliklerde olmasıdır. Atmosferde zararlı karbon dioksit ve nitrojen gazları salınımı yoktur ve rüzgarın bitmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Rüzgar enerjisi her ülkede üretilebilir. Başka ülkelerden enerji transfer etmeye gerek duyulmaz. Ayrıca rüzgar santralleri uzak bölgelere yapılıp, üretilen enerjinin merkezi yerlere iletilmesi daha kolaydır.

Written by Akın T.

Bir şeylere sıkı sıkıya tutunmayın. Sahip olduğunuz şeylere, “evrenin” size geçici olarak emanet ettiği şeyler gözüyle bakın-bütün her şeyi sizden her an geri alabileceği aklınızda olsun.

[g1_socials_user user="3" icon_size="28" icon_color="text"]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haftanın Ücretsiz IOS Uygulaması Pull My Tongue

İletişim Kaynağı Lisan Hakkında Bilmediklerimiz