in

Rückert Ödülü Sema Kaygusuz’un

Almanya’nın saygın edebiyat ödüllerinden Rückert’e 2016 yılı için Türkçe edebiyatı temsilen Sema Kaygusuz layık görüldü.

sema_kaygusuz

Şair, dilbilimci, şarkiyatçı ve çevirmen Friedrich Rückert adına verilen ve Almanya’nın saygın edebiyat ödüllerinden Rückert Ödülü’ne 2016 yılı için Türkçe edebiyatı temsilen Sema Kaygusuz layık görüldü.

Dünya edebiyatının kültürlerarası aktarımını dünyadaki barışın temeli olarak gören Friedrich Rückert, bu sayede toplumların birbirlerini daha iyi anlayacağına inanmaktaydı. Ünlü şarkiyatçının kenti Coburg tarafından verilen Rückert Ödülü, onun adına yaraşır bir şekilde kültürler arasında köprüler kurabilmeyi hedefliyor. Üç yılda bir verilen bu ödülle, dilbilimci şairin üzerinde çalıştığı 44 doğu dilinde üretilen ve Almancaya çevrilen nitelikli edebiyat eserlerini kaleme alan yazarlardan biri onurlandırılmakta.

Kaygusuz ödülünü Rückert’in 150. ölüm yıldönümü olan 31 Ocak 2016 günü Coburg’da yapılacak bir törenle aldı.

Rückert Ödülü’ne Türkiye’den Sema Kaygusuz’la birlikte, kitapları Almancada yayımlanan Oya Baydar, Aslı Erdoğan, Hasan Ali Toptaş ve şair Yeşim Ağaoğlu da aday gösterilmişti.

Sema Kaygusuz kimdir?

sema-kaygusuz

Yazar Sema Kaygusuz 1972 yılında Samsun’da dünyaya geldi. Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu (1994) olan Kaygusuz, öğrencilik yıllarında, radyo oyunu, koreografi ve tiyatro alanlarla ilgilendi. İlk öyküleri Kitap-lık, Adam Öykü, Varlık, Düşler Öyküler dergilerinde yayımlandı. Hazırladığı ilk dosya, Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülü’ne (1995), ikinci dosya ise 1996 Gençlik Kitabevi İkincilik Ödülüne değer bulundu. Ancak, ödül alan bu iki dosya, kitap olarak yayımlanmadı.

Ortadan Yarısından (1997), Sandık Lekesi (2000) ve Doyma Noktası (2002) adlı öykü kitapları yayımlandı. Sandık Lekesi adlı kitabıyla 2000 yılında Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü’nü kazandı. İlk romanı Yere Düşen Dualar edebiyat çevrelerinden çok iyi eleştiriler almış, Fransa, İsveç, Norveç ve Almanya’da da yayınlanmıştır. Atlas dergisinde coğrafya yazıları yazmayı ve “yaratıcı okuma” üzerine atölye çalışmaları yapmayı sürdürmektedir.

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Written by Gamze Çabuk

Bir gün kamyonet gelecek beni uykuma götürecek...

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

Lezzetin Yeni Adı, Brokoli Turşusu Tarifi

Savaş mağduru çocuklar