in

Renk Körlüğünü Düzelten Enchroma Gözlükler

Renk körlüğü nedir?

Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 4’ü renk körüdür.

Renk körleri sadece loş ortamlarda renkleri birbirine karıştırıyor, çünkü 1 milyon renk tonu yerine sadece 100 bin renk tonunu birbirinden ayırt edebiliyorlar.

İki tür renk körlüğü vardır. Bunlar deutan ve protan. Kırmızı-yeşil renk körlüğü vakalarının yüzde 75’ini oluşturan deutanların yeşil koni hücrelerinde bozukluk olduğu için yeşil yerine daha çok kırmızıyı seçiyor, örneğin yeşil çimenleri buğday sarısı gibi görüyor.

renk-korlugu-bilmiyorsan

Protanlar ise daha çok yeşili seçiyor ve yeşil dalga boyuna kayıyor. Böylece bu kişiler kırmızıyı genellikle yeşil rengi gibi algılıyor.

Renk Körlüğüne Çare

Renk körlüğün kesin bir tedavisi yoktur. Bu sebeple renkleri ayırt edebilmeye yardımcı gereçler kullanılır. Bunlardan en başarılısı olarak en son teknoloji olan Enchroma gözlüklerdir.

Renk körlerinin yüzde 80’nin renkleri normal görmesini sağlayan bu filtreli gözlükler, California merkezli Enchroma adlı bir şirket tarafından üretilmiştir.

enchroma-gozlukler-bilmiyorsan

UV korumalı güneş gözlüklerinde olduğu gibi filtreli cam kullanan bu gözlükler ışığı süzerek ana renkleri netleştiriyor. Böylece renk körleri yeşille sarıyı birbirine karıştırmadan gece kulübü, günbatımı ve şafak vakti gibi loş ortamlarda renk tonlarını seçebiliyor.

EnChroma gözlükler ışığı özel kuantum filtrelerle süzüp dalga boylarını değiştirerek renk körlerinin renk paletini doğru görmesini sağlıyor.

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Written by Ecem Ü.

Hayallerinde yükseklere tırmanmak için asansör bekleyenlerden misiniz?

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

46,5 Milyon Dolara Satılan Tablo Bu mu?

Renk Körü Adam Enchroma Gözlük ile Çocuklarının Göz Renklerini Görünce