Radyasyondan Nasıl Korunuruz Sorusunun Maddelerle Cevabı


Günümüzde çevremizdeki her bir elektronik alet radyasyon yayıyor. Bunlar ufak tefek olsa da elektronik cihazlar çoğaldıkça uzun vadede vücuda zararlı etkileri olabiliyor. Bu konuda bilinçli olup kendimizi korumakta fayda var diyerek sizlere bu konu hakkında özet geçmek istedik.

radyasyon-alan-bilmiyorsanYapay radyasyon konusunda araştırma yapan Gazi Üniversitesi Noniyonizan Radyasyondan Korunma Merkezi’nin elektromanyetik radyasyondan korunmak için önerileri şöyle:

– Kullanmadığınız elektrikli aletleri ya kapalı tutunuz ya da fişten çıkarınız. Çünkü cihazlar “stand by” konumunda kaldığı sürece elektromanyetik kirlilik yaratıyor.

 

– Ekonomi (halojen ve flüoresan) lambaları okuma lambası olarak kullanmamaya özen gösteriniz.

 

– Dinlendirici bir uykuya geçmek için en ideal koşulun yatak odasında TV ve bilgisayar bulundurmamak veya bu cihazların tamamen kapalı konumda olmasını sağlamaktır.

 

– Elektrikli battaniyeyi yatağa girmeden kapatınız.

 

– Elektrikle çalışan radyolu çalar saatleri başınızdan mümkün olduğunca uzakta tutunuz, mümkünse pille çalışanlarını tercih ediniz.

 

– Güçlü elektromanyetik alanlar pineal bezden melatonin salgılanmasını etkiler. Saç kurutma makinesinin manyetik alanı yüksektir, bu nedenle sürekli kullanmak yerine aralıklarla kısa süreli kullanınız.

– Cep telefonu kullanırken kesinlikle kulaklık kullanınız. Cep telefonunu açıksa kendinizden en uzak mesafeye bırakınız. Özellikle uyurken oda dışına koymayı tercih ediniz. SAR<1 W/kg olan cep telefonlarını tercih ediniz.

– Dizüstü bilgisayarlar (LCD ekran) şarjlı kullanıldığında düşük EM alana sahiptir, uzakta şarj ediniz, şarj olurken kullanmayınız.

– Fotokopi makinelerinden (yüksek manyetik alan) en az 50 cm uzakta durunuz.

– TV ekranlarından (ön ve arkasından) en az 2 m uzakta bulununuz.

(Milliyet)

Content Protection by DMCA.com

Yorum

Bi' Tepki Ver Bakalım
Berbat Berbat
0
Berbat
Nasıl Ya? Nasıl Ya?
0
Nasıl Ya?
Facia Facia
0
Facia
Komik Komik
0
Komik
Geyik Geyik
0
Geyik
Süpper Süpper
0
Süpper
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
Budur Budur
0
Budur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Radyasyondan Nasıl Korunuruz Sorusunun Maddelerle Cevabı

Giriş Yap

Hesabın Yok mu?
Kayıt Ol

Şifreni Sıfırla

Back to
Giriş Yap

Kayıt Ol

Back to
Giriş Yap
Tür Seçin
Kişilik Testi
Bilgi Testi
Anket
Makale
Liste
Geyik
Resim