in

Prezervatif Hakkında Çok Şaşırtıcı 10 Bilgi

Prezervatif insan sağlığı açısından önemli bir buluş. Milyonlarca insanın hayatını etkileyen prezervatif hakkında duyunca çok şaşıracağınız 10 bilgi…

 

Vegan Prezervatif

prezervaif_1

Prezervatifler lateksten üretiliyorlar. Lateks içinde de süt kullanıldığı için tüm hayvan ürünlerini kullanmayı reddeden veganlar tarafından bu ürünler tercih edilmiyor. Onun için kakao tozu kullanılmış olan vegan prezervatifler raflarda yerini alıyor.

 

Prezervatif boyutları Uganda ve Hindistan ‘da problem oluyor.

prezervatif_2

HIV ve AIDS’le Mücadele Komitesi, Uganda erkeklerine küçük gelip patlayan prezervatiflerin, Hindistan erkeklerine 5 santim büyük geldiği rapor etmiş.

 

Prezervatif ambulansları kapınızı 2 kere çalar

prezervatif_3

Tam olay anında müdahaleye hazır ambulanslar bir telefon uzakta. İlk olarak İsveç’ te daha sonra Amerika’ nın  bazı eyaletlerinde başlayan uygulamada; bir telefon ile ambulans gelip evinize prezervatif bırakıyor. Ücret karşılığında, şehiriçi çalışan ambulansların amacı prezervatif kullanımını yaygınlaştırmak.

 

Yenilebilir prezervatif

prezervatif_67 Farklı tasarımlara, özelliklere, tatlara ve kokulara sahip prezervatifler var. Ama hiçbirini yenilebilirlik gibi sıradışı bir özelliğe sahip değiller. Çok fazla talep olmasa yenilebilir prezervatifler piyasada bulunuyor.

 

Prezervatif ve Katolikler

prezervatif_5

Çok uzun zaman önce değil 2010 yılında İtalya’da bazı Katolik eczacılar, dini inançlarını gerekçe göstererek prezervatif satışını durdurduklarını açıkladı. Bunun nedeni ise Papa 16’ ncı Benedict’in sık sık “Prezervatif günahtır” demesiydi.

 

Yeni nesil prezervatifler ve Bill Gates

prezervatif_6

2013 yılında eşi Melinda ile kurduğu Bill&Melinda Gates Derneği, “yeni nesil prezervatif” geliştirenlere başlangıç olarak 100 bin dolarlık bağış teklif ettiğini açıkladı. “Fütürist  prezervatif” geliştirecek olanlara verilecek yardım, 1 milyon dolara kadar yükseltilebilecek.

Yasal Kullanım

Prezervatif, 20. yüzyıl ortalarına kadar kullanımı yasak olan ve yalnızca sağlık sektöründe kullanılan bir üründü. İrlanda’da 1990’lı yılların başına kadar kontrol altında tutulmaya devam edilmiştir. Prezervatif kullanan kişiler seks işçisi olarak adlandırılıyor. Ve mahkeme karşısında suçlu bulunuyorlardı.

 

Sprey Prezervatifler

prezervatif_68

Beden konusunda sıkıntıların yaşanması üzerine sprey formunda, yani likit lateks üretilmeye başlandı. Almanya ‘ da üretilen sprey prezervatifler 5 saniye gibi kısa bir sürede kullanıma hazır hale geliyor.

 

Olimpiyatlarda rekor kıran kullanım

prezervatif_9

Olimpiyatlarda, Tv’ den izlediğimizden daha fazla şeyler yaşanıyor. Federasyom, çimenlerin üzerinde ilişkiye giren sporcuların ve olimpiyat köyündeki konaklayanların sağlık ve aile planlaması yönünden denetlenmesi gerektiğine karar vermiş. 1992’deki Barcelona Olimpiyatları’ nda 50 bin, 2000’deki Sydney Olimpiyatları’ nda 90 bin, 2014 Sochi Kış Olimpiyatlarında 100 bin tane prezervatif dağıtılmış. Ama rekor 150 bin ile 2012 Londra Olimpiyatlarında. Bu da her sporcuya 17 günlük olimpiyatlar için 15 adet demek oluyor.

 

Ülkemizdeki Durum

prezervatif_10

“Prezervatif paralı sekste kullanılır, aşkta yeri yoktur” mantığı ile hareket eden ülkemizdeki kullanım oranı 18-40 yaş arasında % 10.  Kullanım oranın bu kadar düşük olmasını sebepleri arasında önde gelen nedenler, bilgi eksikliği ve satın alırken utanılıyor olması da  ayrıca üzücü bir durum.

What do you think?


Warning: explode() expects parameter 2 to be string, array given in /home/u7404578/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43

Warning: array_merge(): Argument #2 is not an array in /home/u7404578/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43
0 points
Upvote Downvote

Written by Didem

Alice: Hangi yoldan gideyim?
Tavşan: Nereye gittiğini bilmiyorsan, hangi yoldan gittiğinin bir önemi yok...!

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

Kötü Adam Gülüşüyle Ürküten Kuş

Hayır Demek Yerine 12 Farklı Yolla Kıvırmak