in ,

Pekin, Hava Kirliliğini Önlemek İçin 2.5 Milyon Arabayı Trafikten Men Etti

Pekin halkının yıllardır hava kirliliği ile başı dertte. Ancak bu duruma kesin bir çözüm getirilemese de kısa dönemli bir yasak sayesinde Pekin halkı uzun yıllardır göremedikleri mavi gökyüzüne sonunda kavuştular.

Pekin yönetimi, 20 Ağustos tarihinden Japonya’nın İkinci Dünya Savaşı’ndaki mağlubiyetinin 70. yıl dönümüne dek yani 3 Eylül tarihine kadar araba üretim fabrikalarına ve trafikteki bazı araçlara yasaklamalar getirdi. Sebebi ise 3 Eylül tarihine kadar biraz olsun gri sisli bir hava yerine yeniden o mavi gökyüzüne kavuşabilmekti.

Ve 3 Eylül tarihinde Pekin halkı uzun yıllardır ilk kez masmavi bir gökyüzü ile uyandılar. Tertemiz ve mis gibi kokan bir hava ile güne başladılar.

pekin-hava-kirliliği-bilmiyorsan (2) pekin-hava-kirliliği-bilmiyorsan (3)

Geçitten sonraki gün yasağın kalkmasıyla Pekin’in hava kalitesi 160’a vurdu. Bu seviye pek çok insanda sağlık sorunu oluşturabilmeye yetecek kadar ‘kirli’ bir seviye idi.

Pekin bir kaç gün bile olsa tertemiz bir hava ile yaşamış ancak yeniden o gri, sisli havasına geri dönmüştü.

Keşke bu yasak devam etse, sağlık sorunları bir son bulsa ve trafik rahatlasa… Ama işte “keşke”.

pekin-hava-kirliliği-bilmiyorsan (6) pekin-hava-kirliliği-bilmiyorsan (5) pekin-hava-kirliliği-bilmiyorsan (4) pekin-hava-kirliliği-bilmiyorsan (1) pekin-hava-kirliliği-bilmiyorsan (7)

 

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

İstanbul’daki En İyi 10 Evden Kaçış Oyunu

Pornhub 25 Bin Dolarlık Eğitim Bursu Veriyor