in ,

Otostop Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Oto’yu stop ettirmekten gelen ‘otostop’ eylemi, özellikle yazlık yörelerde sıkça kullanılan bir ulaşım yoludur. Tehlikelidir ama beleştir. Kazasız belasız atlatıldığında, yüreklerde bir su serpilmesi efekti yaratır. Ama bu işin de bir adabı vardır. Buyrun size otostop çekme kültürünün altın kuralları:

DÜZGÜN BİR BAŞPARMAK

Otostopla seyahat etmeye karar verdiyseniz önce hangi parmakla otomobili durduracağınızı bilmeniz lazım.Bu işin başı parmak!! Tabi o parmak işaret parmağı değil 🙂

giphy

Baş parmağını, afedersin niyet çeker gibi sallayacaksın yatay pozisyonda. Tabi burada parmağın düzgün olması da son derece önem arz etmekte, öyle çarpık çurpuk parmakla şoför milletinin seyir zevkini bozmayınız.

 

o.182985

DIŞ GÖRÜNÜŞ

man-of-steel4Araç ve otomobil sürücülerinin en dikkat ettikleri konuların başında üzerinizde bulunan kıyafet ve sırt çantası donanımınıza ve seyahat edecek olan otostop eylemini gerçekleştirecek kişilerin tipine göre alıp almamakta karar vermeleri en etkili rol olacaktır.

ISRARCI OLMAYIN

5cb4249385486d689c4f8f78e9d974e9-drunk-hitchhiker-has-balls-but-gets-what-he-deserves

Yoldan geçen arabaları durduramıyorsanız ısrarcı olup kendinizi arabanın önüne atmayın.Asabi birine denk gelip, hastahanelik olmanızı istemeyiz.

SABIRLI OLUN

hitchhike

Sizi aracına almasını istediğiniz araç; siz yolda beklerken 5 dakika sonra da gelir 5 saat sonrada gelir ama bunun dakik bir süresinin olmasını asla beklemeyin.  Belki bu uzun beklemelerden sıkılacak  seyahat tarzından vazgeçmeye karar vereceksiniz ama benim size tavsiyem asla seyahatinizden vazgeçmeyiniz.İsyan etmeyin, karamsarlığa kapılmayın. Sabır ve inatla otostop çekmeye devam edin.

VİRAJ VE DÖNEMEÇLERDE OTOSTOP ÇEKİLMEZ

h293BB1A2

Her yolda otostop çekilmez.Bu işi düz yolda denemeniz sizin yararınıza…

FIRSATLARI KAÇIRMAYIN

200

Unutmayın ki kimi vakit sizi almayan araç şoförü son anda almama kararından vazgeçip aracını geri vites yaparak bulunduğunuz noktaya ve daha yakın noktaya sizi almak için geri dönebilir. Bu konuda kesinlikle çok hızlı ve acele edip araca yetişmeli biran önce araca binmelisiniz, araca geç hareketiniz taşıt sürücüsünün kararından vazgeçmesine de sebep olabilir, bu konuda belki de ayağınıza gelen fırsatı kaçırmışta olabilirsiniz.

SÜRPRİZLERE HAZIRLIKLI OLUN

 

otostop-tehlike

Nasıl ki misafir umduğunu değil bulduğunu yer, otostopçu da istediğini değil durdurabildiğini durdurur. O araç durduktan sonra da, araç sahibinin yapabileceği her şeyi yazıya dökülmemiş bir sözleşmeyle kabullenmiş olu. Araç sahibi, yellenebilir geğirebilir, kötü kokuyor olabilir. Allah muhafaza uzun zamandır sevişmemiş olabilir. O noktada, otostopçu kişi yaşayabileceği her şeyi sineye çekecek ya da bunlarla savaşabilecek kıvamda olmalıdır.

GECELERİ PEK DENEMEYİN

200 (1)

Gece ulaşmak istediğiniz noktaya seyahat edecekseniz bu konuda şansınız çok zayıf gözükmektedir. Genelde araç sürücüleri şu veya bu sebeplerden dolayı gece yolcu almak istemez.Bir de gece sizi aracına almak isteyen kişiye siz ne kadar güvenebilirsiniz?

ÜRKÜTMEYİN!!

scary-clown-hitchhiker

 

Araç şoförleri ürkek, narin insanlardır. Siz bir otostopçu olarak, aynı ormanda bir ceylana, sincaba yaklaşır gibi ürkütmeden otostop çekmelisiniz. Öyle ‘Elm Sokağı Kabusu’ gibi dikilmeyin yolun kenarına. Bir huzur verin insana. Şoför size baktığı zaman Hamiyet Yüceses’i duymuş gibi olmalı, ne bileyim kedi yavrusu gibi görünün işte kardeşim.

 

HADEE RASTGELE OZAMAN 🙂

 

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Hız Problemi Çözen Neslin Oyların Sayım Süresine Yaptıkları Yorumlar

Geceleri,Şehirdeki Evsizlere Bir Kase Sıcacık Çorba Veren Aşhane