in

Oscar Ödülleri Hakkında Bilmediğiniz 10 Tuhaf Gerçek

Her yıl beyaz perdenin başarılı sanatçılarına ve bu yapımların ardındaki yetenekli ekiplerine ödüllerin verildiği Oscar Ödülleri ‘nin geçmişinde tuhaf gerçekler yatar.

Bunlardan muhtemelen daha önce duymadığınız 10 tanesi ise ;

 

1# Oscar ödülünü kariyerleri boyunca kazanamamış ama dünya çapında ünlü ve başarılı oyuncular halen bulunmaktadır; Deborah Kerr, Thelma Ritter, Glenn Close, Peter O’Toole, John Williams ve Leonardo DiCaprio.

oscar-odulleri-ilginc-gercekler-bilmiyorsa (1)

2# 2000 yılında 55 adet Oscar heykelciği çalınmıştı. Bu 55 tanesinden 52 tanesini bulup getiren bir adama tam 50 bin dolar para ödülü ve 2001 Oscar Ödülleri’nde bir adet koltuk hediye edilmişti.

oscar-odulleri-ilginc-gercekler-bilmiyorsa (2)

3# John Cazale uğurlu bir oyuncu olarak bilinir. Oynadığı toplam 5 film de Oscar’a aday gösterilmiştir; Dog day afternoon, Deer Hunter, The Conversation ve The Godfather Parts 1 ile 2.

oscar-odulleri-ilginc-gercekler-bilmiyorsa (3)

4# Walt Disney tarihteki en fazla ödül kazanmış, aday gösterilmiş ve kaybetmiş insandır. 59 kez Oscar’a aday gösterilmiş, 22 kez ödül kazanmış, 3 kez onur ödülü almıştır.

oscar-odulleri-ilginc-gercekler-bilmiyorsa (4)

5# Oscar ödüllerinde iki kez merhum aday ödül akmıştır. Bunlardan biri En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazanan Peter Finch, diğeri de Kara Şovalye’deki rolü ile En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazanan Heath Ledger idi.

oscar-odulleri-ilginc-gercekler-bilmiyorsa (5)

6# Tarihteki en başarılı karakter şüphesiz Baba 1 ve 2 filmindeki Vito Corleone karakteri idi. Bu iki filmde de Vito karakterini canlandıran Marlon Brando ve Robert De Niro, En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ını kazandı.

oscar-odulleri-ilginc-gercekler-bilmiyorsa (6)

7# Ünlü Art Direktör Cedric Gibbons kariyeri boyunca 11 kez ödül kazandı. Üstelik kendisi Oscar ödülünü tasarlayan sanatçılardan biriydi.

oscar-odulleri-ilginc-gercekler-bilmiyorsa (7)

8# Farklı kategorilerde 11 ödül kazanarak rekor kıran üç film vardır; Ben Hur, Titanik ve Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü.

kralin-donusu

9# 2. Dünya Savaşı sırasında, dünyanın çeşitli yerlerinde değerli maden bulmakta ciddi bir sıkıntı yaşanıyordu. Bu dönemde, tüm Oscar Ödülleri altın yerine altın boyalı metallerden yapılmıştı.

oscar-odulleri-ilginc-gercekler-bilmiyorsa (9)

10# Greer Garson ilk kez Oscar ödülünü kazandığında tam 7 dakikalık bir konuşma yapmıştı. Bu uzun konuşmanın ardından 45 saniye sonra kaybolan bir mikrofon kullanılmaya başlandı. Bu 45 saniye sınırı ile ödülü kazananlar epey bir dalga geçti. Mesela Gwyneth Paltrow 45 saniye içinde 23 kez teşekkür etmişti.

oscar-odulleri-ilginc-gercekler-bilmiyorsa (10)

What do you think?


Warning: explode() expects parameter 2 to be string, array given in /home/u7404578/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43

Warning: array_merge(): Argument #2 is not an array in /home/u7404578/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43
0 points
Upvote Downvote

Written by Akın T.

Bir şeylere sıkı sıkıya tutunmayın. Sahip olduğunuz şeylere, “evrenin” size geçici olarak emanet ettiği şeyler gözüyle bakın-bütün her şeyi sizden her an geri alabileceği aklınızda olsun.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

Milyonlar Kazandıran 12 Basit Fikir

Dudak Şekliniz Karakterinizi Yansıtıyor