Oscar Ödülleri Hakkında Bilmediğiniz 10 Tuhaf Gerçek


Her yıl beyaz perdenin başarılı sanatçılarına ve bu yapımların ardındaki yetenekli ekiplerine ödüllerin verildiği Oscar Ödülleri ‘nin geçmişinde tuhaf gerçekler yatar.

Bunlardan muhtemelen daha önce duymadığınız 10 tanesi ise ;

 

1# Oscar ödülünü kariyerleri boyunca kazanamamış ama dünya çapında ünlü ve başarılı oyuncular halen bulunmaktadır; Deborah Kerr, Thelma Ritter, Glenn Close, Peter O’Toole, John Williams ve Leonardo DiCaprio.

oscar-odulleri-ilginc-gercekler-bilmiyorsa (1)

2# 2000 yılında 55 adet Oscar heykelciği çalınmıştı. Bu 55 tanesinden 52 tanesini bulup getiren bir adama tam 50 bin dolar para ödülü ve 2001 Oscar Ödülleri’nde bir adet koltuk hediye edilmişti.

oscar-odulleri-ilginc-gercekler-bilmiyorsa (2)

3# John Cazale uğurlu bir oyuncu olarak bilinir. Oynadığı toplam 5 film de Oscar’a aday gösterilmiştir; Dog day afternoon, Deer Hunter, The Conversation ve The Godfather Parts 1 ile 2.

oscar-odulleri-ilginc-gercekler-bilmiyorsa (3)

4# Walt Disney tarihteki en fazla ödül kazanmış, aday gösterilmiş ve kaybetmiş insandır. 59 kez Oscar’a aday gösterilmiş, 22 kez ödül kazanmış, 3 kez onur ödülü almıştır.

oscar-odulleri-ilginc-gercekler-bilmiyorsa (4)

5# Oscar ödüllerinde iki kez merhum aday ödül akmıştır. Bunlardan biri En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazanan Peter Finch, diğeri de Kara Şovalye’deki rolü ile En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazanan Heath Ledger idi.

oscar-odulleri-ilginc-gercekler-bilmiyorsa (5)

6# Tarihteki en başarılı karakter şüphesiz Baba 1 ve 2 filmindeki Vito Corleone karakteri idi. Bu iki filmde de Vito karakterini canlandıran Marlon Brando ve Robert De Niro, En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ını kazandı.

oscar-odulleri-ilginc-gercekler-bilmiyorsa (6)

7# Ünlü Art Direktör Cedric Gibbons kariyeri boyunca 11 kez ödül kazandı. Üstelik kendisi Oscar ödülünü tasarlayan sanatçılardan biriydi.

oscar-odulleri-ilginc-gercekler-bilmiyorsa (7)

8# Farklı kategorilerde 11 ödül kazanarak rekor kıran üç film vardır; Ben Hur, Titanik ve Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü.

kralin-donusu

9# 2. Dünya Savaşı sırasında, dünyanın çeşitli yerlerinde değerli maden bulmakta ciddi bir sıkıntı yaşanıyordu. Bu dönemde, tüm Oscar Ödülleri altın yerine altın boyalı metallerden yapılmıştı.

oscar-odulleri-ilginc-gercekler-bilmiyorsa (9)

10# Greer Garson ilk kez Oscar ödülünü kazandığında tam 7 dakikalık bir konuşma yapmıştı. Bu uzun konuşmanın ardından 45 saniye sonra kaybolan bir mikrofon kullanılmaya başlandı. Bu 45 saniye sınırı ile ödülü kazananlar epey bir dalga geçti. Mesela Gwyneth Paltrow 45 saniye içinde 23 kez teşekkür etmişti.

oscar-odulleri-ilginc-gercekler-bilmiyorsa (10)

Bi' Tepki Ver Bakalım
Çok Fena Çok Fena
0
Çok Fena
Nasıl Ya? Nasıl Ya?
0
Nasıl Ya?
Iyyy Iyyy
0
Iyyy
Komik Komik
0
Komik
Süpper Süpper
0
Süpper
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
Budur Budur
0
Budur

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hesabın Yok mu?
Kayıt Ol

Şifreni Sıfırla

Back to
Giriş Yap

Kayıt Ol

Back to
Giriş Yap
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Poll
Story
List
Meme
Image