in , ,

Oscar Adayı Olan Türk Yönetmen Deniz Gamze Ergüven

201508231605_MUSTANGG

88’incisi düzenlenecek Oscar ödülleri için yarışacak isimler açıklandı. Fransa’da yaşayan Türk yönetmen Deniz Gamze Ergüven’in Türkiye, Fransa, Almanya ortak yapımı Mustang filmi Yabancı Film kategorisinde ön elemeyi geçerek Fransa’dan Oscar ödülüne aday oldu. Mustang filmi Türkiye’den aday gösterilmemişti.

MUSTANG FİLMİNİN KONUSU

İnebolu’da geçen bir hikayeyi ele alan Mustang, beş kız kardeşin özgürlükleri için verdikleri mücadeleye odaklanıyor. Lale ve kardeşleri oynadıkları bir oyunun çevreleri tarafından beklenmedik bir skandala dönüştürülmesi sonucu adeta ev hapsine mahkum olurlar. Bu durum öyle bir noktaya sürüklenir ki evde evlilik planları dahi yapılmaya başlanır. Ancak beş kardeş üzerlerinde kurulan bu baskıları yenip özgürlüklerine kavuşmak için yeni yollar arayacaktır.

Deniz Gamze Ergüven Kimdir ?

Ankara doğumlu olan Deniz Gamze Ergüven, 1980 yılından Türkiye’den Fransa’ya göç etti. Fransa’da büyüyen ve okuyan Deniz Gamze Ergüven, 2007 yılında La Fémis’ten mezun oldu.

Deniz Gamze Ergüven 2011 yılında  The Kings projesine yardımcı olması için Cannes’a davet edildi. Ergüven burada yönetmen Alice Winocour ile tanıştı. Ergüven ilk filmine ödenek bulamayınca Alice Winocour, Ergüven’e daha samimi bir çalışma yapmasını söyledi. Deniz Gamze Ergüven bunun üzerine Mustang filminin senaryosuna başladı.

Cannes 2015′te gösterilen Mustang, Europa Cinemas Label ödülünü aldeı. 2015 Toronto Film festivelinde özel gösterim bölümüe katılan Mustang, Fransa’nın 22015 Oscar adayı oldu.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Korunmaya Muhtaç Çocuklar İçin Sen de El Ver Hayata Tutunsun

15 Ocak 2016 Cuma – Vizyona Giren Filmler