in

Öpüşmek Bize Ne Hissettiriyor?

İlk öpüşme yaşamın en unutulmaz deneyimleri arasında yer alıyor.

Bir üniversitenin 500 kişi ile yapmış olduğu ankette, yaşamlarındaki en önemli anlar arasında ilk öpüşmelerini mi , bekaretlerini kaybetmeleri mi daha net hatırladıklarını sormuşlar. Ve öpüşme anıları ile ilgili hemen hemen tüm ayrıntıları hatırlamışlar.

first-kiss

Neden öpüştüğümüze dair bir fikrimiz yok.

Tükürük alışverişinde bulunduğumuzu düşünürsek bu çok garip olurdu. Peki gerçekten neden öpüşüyoruz? En mantıklı teori, partnerimizi seçerken biyolojik bilgiyi bu şekilde sağlıyor olmamızdır.

First-Kiss-1

Öpüşmek Ömrü Uzatıyor

1980 yıllarında yapılan bir araştırma, işe gitmeden eşlerini öpen erkeklerin araba kazası geçirmediği, yüksek gelirli oldukları ve daha uzun yaşadıklarını ortaya koymuş.

old-couple

Her Kültürde Öpüşmek Yok

Antropologlar Asya, Afrika ve Güney Amerika farklı kültürlerinde öpüşmenin olmadığını keşfettiler. Bazı kültürlerde, halk içerisinde öpüşmek (Amerika’nın bazı bölgeleri de dahil) yasaya aykırı bulunuyor.

Öpüşme Fobisi

İlk öpüşme herkes için oldukça gergin bir durumdur. Ancak bazı insanlar için bu kronik bir duygudur. Öpüşme fobisine  “philemaphobia” adı veriliyor.

no_kiss

Öpüşmek Sağlıklıdır

Öpüşmenin insanların kendileri iyi hissetmelerinin yanında sağlıklı olmalarına yardımcı olduğu ortaya çıkmıştır. Ağız içindeki bakteriler bağışıklık sistemimizi güçlendirirken, öpüştüğümüzde salgıladığımız tükürük tehlikeli bakterileri dışarı atmamızı sağlıyor. Öpüşme sırasında kalp atışımız hızlanıyor,vücuda fazla kan pompalandığı için damarlar genişleyerek tansiyonu düşüyor.

first_kiss_3

Öpüşen 3 Kişiden 2′ si Başını Sağa Yatırıyor.

124 kişiden 65’i öpüşürken başını sağa doğru yatırıyor. Siz hiç dikkat ettiniz mi?

2898dhdfhdf

En Uzun Öpüşen Çiftle Tanışın

Tayland’lı çift Ekkachai ve Laksana Tiranarat 2013 yılında inanılmaz bir rekora imza attılar. Tam tamına 58 saat, 35 dakika ve 58 saniye boyunca öpüşerek dünya rekoru kırdılar.

L169_CIF

Öpüşürken 146 Kasınız Çalışıyor

Öpüşürken 34 yüz kası 112 vücut kasınız hareket ediyor. Ve süpriz..! 1 dakikalık öpüşme esnasında 26 kalori harcıyorsunuz.

Lose-Weight1

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Written by Didem

Alice: Hangi yoldan gideyim?
Tavşan: Nereye gittiğini bilmiyorsan, hangi yoldan gittiğinin bir önemi yok...!

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

Siyah Beyaz Fotoğraflardaki Ünlü İsimler

Ayakkabınız Rahat Değil mi?