in

Ölümünün 1. Yıldönümünde Yaşar Kemal’ i 10 Unutulmaz Eseri İle Anıyoruz

Türk edebiyatının usta kalemi Yaşar Kemal’ i aramızdan ayrılışının 1. yıl dönümünde saygı ile anıyoruz. Uzun  yaşamında, bizlere ve Türk edebiyatına unutulmaz eserler sunan Yaşar Kemal’in mutlaka okunması gereken 10 kitabı;

İnce Memed

ince-memed-1İnce Memed I, Yaşar Kemal’in ilk baskısı 1955 yılında yayımlanan ilk romanıdır. Yazar ilerleyen yıllarda kitabın devamı niteliğinde üç roman daha yazarak öyküsünü 1987’ye kadar taşır. Kitapların konusu; Çukurova köylüsü Memed’in, Abdi Ağa’ya karşı verdiği mücadeleyi anlatır. Anadolu halkının cahil bırakılmışlığı, köy hayatının sefaleti ve ağaların tüm yöreye tamamen hakim olmasına karşı bir isyanın hikayesi 40′ tan fazla dile çevrilmiştir. İngiltere, Fransa, İtalya ve ABD’de yayımlanarak dünya edebiyatında önemli bir yere sahip olmuştur.

Ortadirek

ortadirekDarda kalanların düş dünyasının anlatıldığı “Dağın Öte Yüzü” üçlemesinin ilk kitabıdır Ortadirek.

Başı dara düşenler, yarattıkları düş dünyasında bulurlar yollarını. Ayakta kalabilmek için sığındıkları bu dünya bir yandan onları yaşatırken, bir yandan da hikayelerini örer. Dağın Öte Yüzü üçlüsü darda kalanların yarattıkları düş dünyasının büyük bir görkemli hikayesidir.

Binboğalar Efsanesi

binbogalar_efsanesiYaşar Kemal’in destansı romanlarındandır.

Romanın konusu yörüklerdir. 18.-19. yüzyıl siyasi çalkantıları ile Osmanlı İmparatorluğu binlerce yıldır konar göçer olarak yaşayan Yörükleri-göçerleri yerleşik hayat geçirmek için çeşitli baskılar uygulamıştır. Bütün bunların sonucu olarak 20. yüzyıla gelindiğinde geriye sadece birkaç Yörük obası göçer olarak kalmıştır. Roman işte bu kalan son Yörük obasının çektiği dertleri anlatır.

Yer Demir Gök Bakır

yer_demir“Dağın Öte Yüzü” üçlemesinin ikinci kitabıdır. Fransız Eleştirmenler Sendikası tarafından 1977 yılında En İyi Yabancı Roman olarak seçilmiştir. Yer Demir Gök Bakır çaresiz kalmış köylülerin düşlerinde bir ermiş yaratıp ona sığınmalarının öyküsünü anlatır.

Kimsecik Üçlemesi

kimsecikKimsecik, “dağları bekleyen” korkunun yıkıcı gücünün, üç kitaplık dev efsanesidir. Korku insanın benliğini parçalarken, bu insani durumdan büyük bir trajedi doğar. Ama çocuklar korkuya yenik düşmez, üstüne yürürler.
Üçlünün üçüncü kitabı “Kanın Sesi”nde katliamların korkularıyla yürekleri dağlanmış çocuklar, insanlığın büyük macerasının devamıdırlar. Çocuk korkuya inat sevgiyi yeşertirken yol arkadaşı, kendini sürekli yeniden yaratan doğadır.

Ağrı Dağı Efsanesi 

agri-dagi-efsanesi-1demirciler-carsisi-1

Ağrı Dağı’nda bulunan dağ köylerinden birinde yaşayan Ahmet ve o dönemde oranın yöneticisi olan Mahmut Han’ın kızı Gülbahar arasındaki aşkı anlatır.Efsanelere ve halk söylencelerine yürekten bağlı Yaşar Kemal’in bu romanı, insan psikolojisinin derinliklerini de içerir.

Teneke

tenekeRomanda Çukurova’da bir kaymakamın yaşamı ve ağalara karşı verdiği mücadele konu alınır. Romandan tiyatro sahnelerine de uyarlanmıştır. Bir dönem bu oyunun oynanmasına yasak getirilse de oyun daha sonra ödül de alır.

Demirciler Çarşısı Cinayeti

demirciler-carsisi-1

Akçasazın Ağaları serisinin ilk kitabı olan Demirciler Çarşısı Cinayeti,  birbirini yok etmek için tüm hünerlerini, olanaklarını, güçlerini, bundan da öte akıllarını, nefretlerini ve kinlerini kullanan iki derebeyinin ayakları altında ezilen toprağın, toprağın insanlarının ve yeşerttiği doğanın büyük efsanesidir. Akçasazın Ağaları tarihte, zamanla, düzenle hesaplaşmanın hikayesidir.

Sarı Sıcaksari-sicak-1

Sarı Sıcak, Yaşar Kemal’in öykü dalında verdiği ilk eserdir. İnce Memed’den önce yazarın adını duyuran önemli bir kitaptır. Sarı Sıcak Anadolu halkının yokluğa, açlığa, unutulmuşluğa karşı verdiği insanüstü mücadelenin hikayesidir. Pisliğin, sıcağın, sefaletin ortasında bir avuç insanın hayatla aralarındaki ince bağa sımsıkı sarılışlarının ve hayatta kalma çabalarının dramı yirmi iki hikayede dile getirilir.

Tek Kanatlı Bir Kuştek-kanatli-kus

Halkının neden terk ettiği bilinmeyen, gizemli karanlık bir kasaba, bu kasabaya atandığı halde gidemeyen bir posta müdürü, yalnızlığın timsali bir istasyon şefi, “Alamancı” bir genç kadın…Ve bütün fantastikliğine karşın son derece gerçekçi gelen bir dünya… Metafor mu? Alegori mi yoksa?

Şaşırtıcı ve çok katmanlı olay akışı, kişilerinin zenginliği ve derinliği, zaman zaman bir röportaj keskinliği kazanan masalsı diliyle tam bir Yaşar Kemal romanı.

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Written by Caner Demir

Hayatı delik deşik eden ve de dökülen saçlarımın ortaya çıkardığı karizmatik halimle eşi benzeri olan bir adamım bende...

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

Kenan Işık’ ın Vefat Haberi Yalanlandı

Pedal Çevirerek Hem Spor Yapın Hem Çamaşır Yıkayın