in

Ölmekte Olan İnsanların Pişmanlıkları

Uzun yıllar boyunca hemşire olarak çalışan Bronnie Ware, bu işinden tatmin olmayıp, palyatif bakım hemşiresi olarak kariyerine devam etmek istemiş. Palyatif Bakım ; Hastalara yaşamının son zamanlarında onlara kaliteli bir yaşam ve onurlu bir ölüm sunabilmeyi amaçlayan yaklaşımdır.

Ware, ölmekte olan insanların yanında geçirdiği zamanlarda, yaşamış olduğu deneyimler hayatında ciddi bir değişim sağlamış. Son nefeslerini veren insanların hayatla ilgili düşünceleri kendisinde derin izler bırakmış. Bunları önce blog’ unda paylaşan Ware, daha sonra “The Top Five Regrets of Dying – Ölmeden Önce En Çok Pişman Olduğumuz 5 Şey”  isimli bir kitapta derlemiş.

1- “Başkalarının benden bekledikleri hayatı yaşamak yerine kendi istediğim hayatı yaşayacak cesaretim olsaydı.”

improving-life-health-hiking-natureBu insanların yaşamlarında en çok, en sık pişman oldukları olay. İnsanlar hayatlarının sonuna geldiklerini düşündükleri anda geriye dönüp baktıklarında hayallerinin çoğunun yarım kaldığını ve yaptıkları seçimlerden pişmanlık duyduklarını fark ediyorlar.

2- “Keşke O Kadar Fazla Çalışmasaydım.”

tired-girl-facing-a-lot-of-work-wallpaper-1920x1080Daha çok erkek hastalara baktım. Hepsinin de pişmanlığı, eşleriyle, çocuklarıyla ve aileleriyle fazla zaman geçiremediklerini düşünmeleriydi. Kadınlarda aynı şekilde pişmandı. Ama eski jenerasyonlar gibi kadınların evin geçimini sağlamak gibi bir yükümlülüğü yoktu. Erkekler hayatı bir koşu bandı üzerindeymiş gibi yaşamışlar.

3- “Duygularımı İfade Edecek Kadar Cesaret Olsaydı.”

faccia_fai1_7S585jTÇoğu insan başkalarıyla uyum içerisinde yaşamak için duygularını bastırmış. Sonuç olarak vasat bir hayat yaşamışlar ve hiçbir zaman kendileri olamamışlar. Başkalarının tepkilerine göre yaşamayı tercih etmişler.

4-” Arkadaşlarımla Daha Fazla Vakit Geçirseydim.”

finger-friends-wallpaperHastaların çoğu arkadaşlarının önemini hayatlarının son haftalarında anladılar. O kadar yoğun bir tempoda çalışmışlar ki arkadaşlarını yıllar boyunca ihmal etmişler ve görüşememişler. Dostlarına zaman ayıramadıkları için çok derin pişmanlıkları var  ve onları çok özlüyorlardı.

5- “Daha Mutlu Olmama İzin Verseydim.”

1280-Happiness-and-ecological-efficiency-as-alternatives-to-GDP

Bu ortak bir pişmanlık. Hayatlarının son zamanlarında, mutluluğun kendi seçimleri olduğunun farkına vardılar. Eski kalıpların ve alışkanlıklarının içerisinde kaybolup gitmişler. Kendi korkuları yüzünden çevrelerine rol yapıp, mutlu olduklarını kanıtlamaya çalışmışlar.

What do you think?


Warning: explode() expects parameter 2 to be string, array given in /home/u7404578/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43

Warning: array_merge(): Argument #2 is not an array in /home/u7404578/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43
0 points
Upvote Downvote

Written by Didem

Alice: Hangi yoldan gideyim?
Tavşan: Nereye gittiğini bilmiyorsan, hangi yoldan gittiğinin bir önemi yok...!

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

Mutlaka Görmeniz Gereken En Harika 12 Yer

Bir Günlüğüne Kadın Olmak