in ,

Okulu Terkedip Milyoner Olmayı Başaran 13 Kişi

Sizi bu başlık ile yanlış yönlendirmek istemiyorum, lütfen. Her ne olursa olsun eğitim şart diyorum. Hayallerinizi, fikirlerinizi gerçekleştirmek için boş zamanınızın olduğuna inanıyor ve pes etmeyin diyorum.

‘Geç kaldım’ diye asla düşünmeyin veya ‘geç kalacağım’ korkusuna kapılmayın. Hemen harekete geçin, hayallerinizi gerçekleştirin. Demesi kolay değil biliyorum, yapmanın da kolay olmadığını da düşünüyorum ama hemen pes edecek kadar zayıf olamazsınız, değil mi?

Okul hayatından vazgeçerek hayallerinin peşinden koşan ve başarılı olan 15 kişi;

1. Richard Branson

en-zengin-insanlar-bilmiyorsan (1)

Richard 16 yaşında okulu bıraktıktan sonra 22 yaşında Virgin Records firmasını kurdu. Şu an 400 farklı işletmesi var ve yaklaşık 5 milyar dolar kadar serveti bulunuyor.

2. Larry Ellison

en-zengin-insanlar-bilmiyorsan (2)

Larry’nin bilinen mal varlığı yaklaşık 56 milyar dolar. Kendisi dünyanın en zengin 5. iş adamı olarak listelerde boy gösteriyor. 1977 yılında eğitimini bırakıp kurduğu Oracle firması onu yıllar içinde milyarder yaptı.

3. Rachael Ray

en-zengin-insanlar-bilmiyorsan (3)

Üniversiteye gitmemiş olan Rachael, yemek yapma yeteneği sayesinde televizyonların sevilen yüzü olmayı başardıktan sonra 60 milyon dolar servet edinmeyi başardı.

4. David Karp

en-zengin-insanlar-bilmiyorsan (4)

15 yaşında okulu bıraktıktan sonra 20 yaşında Tumblr’ı keşfeden David’in şu anda 200 milyon doları bulunuyor.

5. Russel Simons

en-zengin-insanlar-bilmiyorsan (5)

1975 yılında liseden mezun olduktan sonra üniversiteye gitmeyin hayallerinin peşinden koşan Russel, def-Jam Records firmasını kurdu ve Hip-Hop müziğini milyonlara ulaştırdı. Bilinen serveti yaklaşık 340 milyon dolar.

6. Elizabeth Holmes

en-zengin-insanlar-bilmiyorsan (6)

Elizabeth dünyanın en genç zengini olarak biliniyor. Stanford üniversitesindeki eğitimini yarıda kestikten sonra 31 yaşında Theranos adındaki sağlık teknoloji firması kurdu ve şu anda bilinen serveti 4.6 milyar dolar.

7. Steve Jobs

en-zengin-insanlar-bilmiyorsan (7)

1970’li yıllarda Reed Üniversitesi’ndeki eğitimini yarıda bıraktıktan sonra bir kaç ek ders ile eğitimine devam eden Steve, hayallerindeki firmayı, Apple’ı kurdu. Vefat ettiğinde bilinen serveti yaklaşık 8 milyar dolardı.

8. David Geffen

en-zengin-insanlar-bilmiyorsan (8)

David 1960 yıllarda iki adet üniversite değiştirmiş olup ikisinde de eğitimini tamamlayamadan ayrıldı. Ardından Los Angeles’ta bir postahanede çalışmaya başladı. David, Steven Spielberg ve Jeffrey Katzenberg ile Dreamworks firmasını ve daha sonra tek başına Asylum Record firmasını kurdu. Bilinen serveti 6 milyar dolar civarında.

9. Debbi Fields

en-zengin-insanlar-bilmiyorsan (9)

Debbi 21 yaşında anne olmuş ve hiçbir iş deneyimi yoktu. 1977 yılında kendi adını koyduğu bir kurabiye şirketi kurdu. Bugün Bayan Field’ın Kurabiyeleri dünya çapında ünlendi ve yaklaşık 60 milyon dolar civarında servet yaptı.

10. Walt Disney

en-zengin-insanlar-bilmiyorsan (10)

Walt, 16 yaşında orduya katılma amacı ile liseyi bıraktı. Ancak yaşı sebebiyle reddedildi. Bir kaç yıl oyunculuk yaptıktan sonra Disney Kardeşler Stüdyoları’nı kurdu. Gerisi çorap söküğü gibi geldi.

11. Quentin Tarantino

en-zengin-insanlar-bilmiyorsan (11)

15 yaşında liseyi bıraktıktan sonra oyunculuk dersleri alan Tarantino arından bir film dükkanında çalıştı. Burada filmler konusunda kendini eğitti  ve 1980 yılında tanıştığı biri sayesinde senaryo yazmak için gerekli cesareti topladı. Tarantino bugün 2 Oscar sahibi ve 300 milyon dolar civarında serveti bulunuyor.

12. Oprah Winfrey

en-zengin-insanlar-bilmiyorsan (12)

Oprah, üniversitedeki eğitimini yarıda bıraktıktan sonra Baltimore’da bir kanalda sohbet programı sunmaya başladı. 1986 yılında dek bu programda sunuculuk yapan Oprah ardından kendi adını taşıyan bir program sunmaya başladı. Şu anda 3 milyar dolar gibi bir servete sahip ve üniversiteye geri dönüp eğitimini de tamamlamış bulunuyor.

13. Ralph Lauren

en-zengin-insanlar-bilmiyorsan (13)

Moda tasarımcısı Ralph üniversitedeki eğitimini tamamlayamadı. Bir kravat dükkanında çalışmaya başladı ve burada kendi tasarımlarını yapmak için gereken ilhamı buldu. Ancak patronu bu tasarımları kullanmayı reddetti. Bu sebeple kendi tasarımlarını satacağı bir firma kurmak için kolları sıvadı ve bugün dünyanı önde gelen markalarından biri oldu. Bilinen serveti 7 milyar dolar civarında.

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Written by Ecem Ü.

Hayallerinde yükseklere tırmanmak için asansör bekleyenlerden misiniz?

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

Gözlük Kullananların Sinirlerini Bozan 11 Durum

Dünyanın En Acı Biberi Olan Hayalet Biberi Yiyen 15 Çılgın İnsan